Tego nie możesz przegapić na SKRZYŻOWANIU KULTUR

Już dziś startuje wielkie święto world music 11. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. W tym roku potrwa tydzień, od 21 do 27 września pod hasłem „Muzyczne świątynie”.

tego nie mozesz rpzegapic skrzyzowanie kultur

Ostatnie bilety czekają na chętnych. Dla wszystkich zastanawiających się jeszcze, co wybrać z bogatego festiwalowego programu przygotowaliśmy pięć rzeczy, które trzeba przeżyć na Skrzyżowaniu Kultur.

PO PIERWSZE: POSŁUCHAJ NAJSTARSZYCH INSTRUMENTÓW ŚWIATA

Festiwal zainaugurują fantastyczni instrumentaliści: trzykrotnie nominowany do Grammy wirtuoz gry na kemancze Kayhan Kalhor oraz mistrz gry na 96-strunowych cymbałach Ali Bahrami Fard. Obaj urodzili się w Iranie, miejscu uznawanym za kolebkę muzycznej cywilizacji. Stamtąd pochodzą najstarsze strunowe instrumenty świata. Tam od stuleci gra się melodie skłaniające do kontemplacji i namysłu nad otaczającym światem.

– Ogród perski, poniedziałek, 21 września, godz. 19

PO DRUGIE: DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ KOREAŃSKIM RYTMOM
Aż trzy koncerty na scenie głównej w wykonaniu artystów z Republiki Korei to nie przypadek, ale dowód na, że z tego kraju pochodzą dziś najciekawsi twórcy world music. Są wierni starożytnym rytuałom, a przy tym niesamowicie kreatywni. Warto dobrze wsłuchać się w ich kompozycje, by odkryć, że muzyka koreańska bazuje na łudząco podobnej do polskiej, tzw. rytmice mazurkowej.

– Awangarda i tradycja, czwartek, 24 września, godz. 19
– Tajemnice rytuału, sobota, 26 września, godz.17
– Szamani i grioci, niedziela, 27 września, godz. 19

PO TRZECIE: ZATAŃCZ W SZALONYM RYTMIE AFRO-BEATU
Sobotnia noc będzie gorąca. Na scenę wyjdzie Seun Kuti, nigeryjski muzyk i syn słynnego, multiinstrumentalisty, twórcy afrobeatu Feli Kutiego. Do muzycznej spuścizny ojca Seun dodaje współczesne rytmy, nowoczesne aranże i porywa publiczność na całym świecie. W Warszawie pojawi się na czele czternastoosobowego zespołu. Tego nie możecie przegapić! – zachęca Kuti.

– Trans afrobeatu, sobota, godz. 20.30

 

PO CZWARTE: DOŁĄCZ DO KOLEKTYWU EUROPA
Na jeden wieczór powołana zostanie wielka orkiestra Wschodu. Maciej Szajkowski z zespołu R.U.T.A. do wspólnego muzykowania zaprosił artystów z Ukrainy, Polski i Białorusi. Co razem zagrają? Pieśni ludzi żyjących w opresji, ludowe songi śpiewane jako wyraz buntu przeciwko systemowi feudalnemu. Niepowtarzalny koncert i niezwykła inauguracja „Kolektywu Europa”, czyli nowego cyklu Skrzyżowania Kultur.

– Kolektyw Europa, wtorek, 22 września, godz. 19

PO PIĄTE: ZADAWAJ PYTANIA I ODKRYWAJ ŚWIAT

Festiwal Skrzyżowanie Kultur to drzwi do uniwersum pełnego dźwięków, niezwykłych rytmów, nieznanych kultur. Można je odkrywać podczas koncertów na scenie głównej. Ale warto też zajrzeć do festiwalowego klubu Pardon To Tu na jedną z towarzyszących Skrzyżowaniu Kultur debat. Bądź ciekaw, szukaj odpowiedzi, bo jak mówi Kayhan Kalhor world music pomaga przezwyciężyć ignorancję i agresję.

– Spotkania w klubie festiwalowym Padon To Tu, wtorek, 22 września, piątek, 25 września, godz. 17

11. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur „Muzyczne świątynie”

21-27 września 2015, Warszawa

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim 192 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz oraz Anna Szewczuk-Czech. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.Festiwal jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Partnerem Festiwalu jest PKN Orlen.