Terapia manualna – patent na zdrowie

Tradycyjne zabiegi medyczne bardzo często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Co możemy zrobić, żeby sobie pomóc? Skuteczną alternatywą w sposobie leczenia jest terapia manualna. Na czym polega?

Terapia manualna Foto Fotolia
Terapia manualna Foto Fotolia

Badania kliniczne pokazują, że długotrwały ból odcinka szyjnego to jeden z najpopularniejszych powodów wizyt u fizjoterapeutów. Szacuje się, że nawet 90% populacji skarży się na tego typu problem.

Dobre po(d)stawy

Terapia manualna należy do metod fizjoterapii uznawanych na całym świecie. Zdarza się jednak, że bywa błędnie utożsamiana z kręgarstwem. Niefortunnie, ponieważ posiada ona silne podstawy w źródłach wiedzy medycznej, a o jej skuteczności świadczą liczne badania naukowe. Profesor Karel Lewit jako pierwszy zajął się opracowywaniem efektywności terapii manualnej. Okazuje się, że charakteryzuje ją wysoka skuteczność.
Co ważne, ta metoda może przyjąć kilka form.

Mulligan Concept, zapewni długotrwałe efekty

Współczesna fizjoterapia podąża za dynamicznie rozwijającą się medycyną oraz podobnie jak ona, nieustannie się doskonali. W rezultacie powstają nowe metody leczenia, które podnoszą efektywność zabiegu. Jedną z nich jest technika Mulligan Concept, której skuteczność dowiodły polskie badania kliniczne, na grupie osób ze zdiagnozowanym zespołem bólowym odcinka szyjnego kręgosłupa. Co ważne, dolegliwości te występowały u nich minimum przez dziewięć miesięcy, a wcześniej przeprowadzone tradycyjne zabiegi fizjoterapeutyczne nie przyniosły pożądanych efektów. Wnioski? Zabiegi fizjoterapeutyczne z wykorzystaniem elementów terapii manualnej według tej techniki znacząco wpływają na poprawę zakresu ruchomości oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych u pacjentów z dysfunkcjami w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Co więcej, są one długotrwałe. W badanej grupie, po 12 tygodniach od ostatniego zabiegu, nie odnotowano pogorszenia się stanu zdrowia u pacjentów objętych badaniem [1].

– Ogromnym atutem wspomnianej metody jest jej całkowita bezbolesność. Tego typu leczenie zapewnia duży komfort zarówno dla pacjenta, jak i fizjoterapeuty. Dodatkowo chory nie jest jedynie biernie poddawany terapii, a aktywnie w niej uczestniczy. Stosując jej elementy możemy spodziewać się długotrwałych efektów leczniczych – podkreśla Rafał Pluciński, fizjoterapeuta specjalizujący się m.in. w technice Mulligan Concept z kliniki Columna Medica.

Zdrowie zarejestrowane w urzędzie patentowym

Ortopedyczna Terapia Manualna należy do bardzo wąskich specjalizacji w obrębie fizjoterapii. OMT Kaltenborna i Evjentha to metoda, która opracowana została przez dwóch norweskich fizjoterapeutów: Freddyego M. Kaltenborna oraz Olafa Evjentha. Ich całościowy system badania oraz leczenia pacjentów został zarejestrowany w urzędzie patentowym jako: OMT Kaltenborn – Evjenth Konzept.

– OMT należy do metod nieinwazyjnego leczenia kręgosłupa, które cieszą się obecnie prestiżem w świecie terapii manualnej. Cechuje ją bardzo duża skuteczność oraz najwyższy, międzynarodowy poziom. Na szczęście jest ona coraz bardziej popularna również w Polsce. Wszystko za sprawą rosnącej dostępności specjalistów, którzy stosując jej techniki leczą ze świetnymi wynikami – komentuje Andrzej Rudawski, kierownik zespołu fizjoterapeutów w Columna Medica, kliniki specjalizującej się w nieinwazyjnym leczeniu kręgosłupa.

Mistrzowska precyzja

Stosując techniki terapii manualnej, nie bez znaczenia jest rola doświadczonego fizjoterapeuty, który powinien postępować według ściśle określonych wytycznych.

-Terapia manualna może przynieść doskonałe efekty przy różnych schorzeniach związanych z narządem ruchu. Co ważne, jest ona wysoce skuteczna w terapii kręgosłupa. Należy jednak zwrócić dużą uwagę na renomę placówki oraz doświadczenie specjalisty, u którego szukamy pomocy. Działanie lecznicze, zwłaszcza te w obrębie kręgosłupa, wymagają ogromnej precyzji, ponieważ w jego okolicach zlokalizowane jest wiele delikatnych struktur – komentuje Josef Hesslinger, fizjoterapeuta specjalizujący się w Terapii Manualnej (MT) i Ortopedycznej Terapii Manualnej (OMT) w Columna Medica.

1. Zastosowanie wybranych technik terapii manualnej”, Tygodnik Ortopedia