Torf i borowina – składniki luksusowych kosmetyków

Wysokiej jakości kosmetyki kojarzą się przede wszystkim z luksusowymi markami, które tworzą produkty z górnych półek cenowych.

W rzeczywistości kosmetyki do pielęgnacji ciała o naturalnym składzie i szerokim spectrum działania kosztują o wiele mniej i są dostępne w ofercie drogerii. W składzie preparatów tego typu znajdują się torf i borowina. Jak działają oba składniki?

Torf – bogate źródło zdrowia i urody

Torf jest peloidem, który powstaje w procesach geologicznych. Organiczno-mineralny twór jest tworzony przez wodę i mikroorganizmy, dzięki czemu jest bogatym źródeł składników odżywczych. Moc torfu doceniła polska marka Tołpa.pl, która wykorzystuje peloid do tworzenia kosmetyków do pielęgnacji ciała. W torfie znajdują się fulwokwasy, aminokwasy, fenolokwasy, cukry i peptydy, które regenerują, wzmacniają, chronią i pielęgnują skórę. Ponadto zawarte w nim minerały odżywiają skórę, wnikając w jej głębokie warstwy. Torf jest antyoksydantem, dlatego zwalcza wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia. Wspiera również układ immunologiczny, który lepiej radzi sobie z czynnikami zewnętrznymi. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania kosmetyków na bazie torfu, mogą ich używać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Borowina – doceniona przez Kleopatrę

Borowina jest odmianą torfu. Uważa się ją za specyfik o działaniu podobnym do efektów, jakie daje stosowanie mułu z Morza Martwego i islandzkiego błota wulkanicznego. Siłę borowiny doceniła już Kleopatra, a lecznicze właściwości tortu jako pierwsi opisali starożytni Grecy. Substancji używa się do naturalnej odnowy biologicznej, dlatego znalazła zastosowanie w firmach, które produkują kosmetyki damskie, oraz w licznych spa i sanatoriach. Borowina redukuje przeciążenie organizmu, przemęczenie i stres, dzięki czemu wykorzystuje się ją do relaksacyjnych kąpieli i okładów. Ponadto oczyszcza naskórek, regeneruje skórę, usuwa toksyny i zwalcza wolne rodniki. Za pomocą borowiny wspiera się leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów, stanów po urazach oraz przewlekłego bólu.

W borowinie znajdują się kwasy huminowe, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Kosmetyki z dodatkiem leczniczego torfu wykazują pozytywny wpływ na skórę dotkniętą różnymi zmianami dermatologicznymi, w tym egzemą. Skóra po użyciu borowiny jest elastyczniejsza i lepiej nawilżona, a w miejscach dotkniętych cellulitem – wygładzona i jędrniejsza. Ponadto po użyciu balsamu z zawartością borowiny i wykonaniu masażu, znacznie zwiększa się wchłanianie substancji aktywnych zawartych w różnych kosmetykach.

 

Wpis znaleziono dzięki:

- Kosmetyki Tołpa

- Torf - bogate źródło zdrowia

- Borowina