Twoje dziecko nieustannie boli gardło? To może być migdałek!

Ból gardła, problemy z oddychaniem, trudności z przełykaniem - te dolegliwości nie pozwalają Twojemu dziecku cieszyć się wakacjami? Wiemy, co może być przyczyną!

ból gardła u dziecka
Twoje dziecko nieustannie boli gardło? To może być migdałek. Foto. Pixabay ddimitrova

Wakacje w połowie, na horyzoncie szkoła, a Twoje dziecko cały czas cierpi z powodu bólu gardła i nie może swobodnie oddychać? Okazuje się, że przyczyną mogą być problemy z migdałkami.

Migdałki – strażnicy naszego organizmu

Popularne migdałki to nic innego jak skupiska tkanki chłonnej, która tworząc pierścień, stanowi pierwszą linię obrony przed bakteriami, wirusami oraz grzybami wnikającymi do naszego organizmu przez nos i usta. Wyróżniamy migdałki podniebienne, gardłowy,  trąbkowe oraz językowy.
Najważniejszy okres dojrzewania układu odpornościowego przypada na pierwsze lata życia człowieka, stąd temat migdałków jest szczególnie ważny u dzieci – tłumaczy dr nauk med. Piotr Pastuszek, otolaryngolog z NZOZ „Twój Lekarz”. Stwierdza też, że powiększone migdałki podczas infekcji to norma. Rodzice zaniepokoić się jednak powinni, gdy powiększone migdałki przechodzą w stan przewlekły, któremu towarzyszą bardzo nieprzyjemne i męczące dla dziecka dolegliwości.

Co powinno nas zaalarmować?

Przede wszystkim należy rozróżnić objawy charakterystyczne dla przerostu migdałków podniebiennych oraz migdałka gardłowego, tzw. trzeciego migdałka. Utrzymujące się,  okresowe bóle gardła, uczucie przeszkody w gardle, nieprzyjemny smak w ustach, bóle  szyi, trudności w połykaniu mogą sugerować problemy z migdałkami podniebnymi. – Te  migdałki, składające się z wąskich szczelin, stykają się z patogenami na dużej powierzchni.  „Wyloty” tych szczelin mogą więc ulegać zaczopowaniu, co stwarza warunki do rozwoju  mikroorganizmów i w konsekwencji przewlekłego zapalenia migdałków – wyjaśnia  otolaryngolog i dodaje, że problemy z migdałkami podniebnymi jest w stanie stwierdzić już  lekarz rodzinny. Bardziej skomplikowanie sprawa wygląda z tzw. trzecim migdałkiem,  którego diagnoza wymaga już wizyty u laryngologa. – Chrapanie, oddychanie ustami,  problemy z koncentracją, zmiany nastroju, problemy ze słuchem, niewyraźna mowa, bóle  głowy i częste infekcje dróg oddechowych to najczęstsze objawy trzeciego migdałka –  wylicza dr nauk med. Piotr Pastuszek i radzi, by w takiej sytuacji niezwłocznie udać się z  dzieckiem do gabinetu laryngologicznego.

Leczenie bólu gardła

Rozwiązaniem tego uporczywego problemu jest najczęściej po prostu wycięcie migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego. – Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych, a także nawracające anginy i ropnie okołomigdałkowe czy też po prostu sam przerost migdałków powodujący zaburzenia oddychania w czasie snu, zaburzenia  mowy i połykania mogą być wskazaniami do tonsillektomii lub/i adenotomii – mówi otolaryngolog dr nauk med. Piotr Pastuszek. Zwykle zabieg usunięcia migdałków wykonuje  się u dzieci, które ukończyły 5 rok życia.