Ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem na ferie zimowe – jak je wybrać i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy

Z konieczności wykupienia dodatkowego ubezpieczenia podróżnego, na szczęście, zdaje sobie sprawę coraz więcej osób. Daje ono nie tylko poczucie spokoju, ale również zapewnia dostęp do szybkiej i skutecznej pomocy w razie nieprzewidzianego wypadku oraz chroni podróżujących przed koniecznością poniesienia - często ogromnych - kosztów nieprzewidzianych zdarzeń.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na zimowy wypoczynek?

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na zimowy wypoczynek?

Ubezpieczenie podróżne jest wydatkiem nieobowiązkowym, a liczba wariantów i możliwości, które polisa może uwzględniać jest ogromna, dlatego przed wykupieniem ubezpieczenia, należy dokładnie przemyśleć kilka kwestii…

Do jakiego kraju się wybieramy i jaka jest specyfika tego miejsca – czy jest ono odległe kulturowo, czy będziemy narażeni na zmianę flory bakteryjnej i występujące w związku z tym kłopoty ze zdrowiem, a także czy miejsce, które wybraliśmy na zimowy wypoczynek nie znajduje się w pobliżu miejsc konfliktów zbrojnych.

W jaki sposób zamierzamy wypoczywać – zimowe ferie często są związane z uprawianiem sportów zimowych – narciarstwa lub snowboardu. Większość ubezpieczeniowych polis podróżnych w wersji podstawowej nie obejmuje następstw wypadków zdarzających w trakcie uprawiania sportów. Należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), aby znaleźć informacje, czy ubezpieczenie będzie nas chronić również podczas uprawiania sportów.

Jaki jest ogólny stan naszego zdrowia – w momencie planowanego wypoczynku stan zdrowia lub na przykład przyjmowane leki mogą znacząco wpłynąć na prawdopodobieństwo wypadku. W takiej sytuacji, jeśli chorujemy np. na nadciśnienie, cukrzycę, chorobę wieńcową, pamiętajmy, aby rozszerzyć ochronę o następstwa chorób przewlekłych.

Gdzie kupić odpowiednie zimowe ubezpieczenie podróżne?

Możliwości jest kilka:

  • poprzez biuro podróży, w którym kupujemy zimowy wyjazd,
  • u agenta ubezpieczeniowego,
  • bezpośrednio w firmie, w której chcemy się ubezpieczyć,
  • ubezpieczenie podróżne możemy też kupić online, na przykład tutaj
  • za pośrednictwem brokera.

Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego ubezpieczenia?

Kupując indywidualne ubezpieczenie podróżne, mamy możliwość uszyć je na miarę, więc chcąc zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo podczas zimowych szaleństw, w tym punkcie urlopowych wydatków nie szukajmy żadnych oszczędności.

  • OWU. Przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia nie należy do zadań łatwych. Trudny język i natłok informacji sprawiają, że wielu z nas pomija te informacje lub przegląda je bardzo pobieżnie. To duży błąd, bo właśnie tam kryją się szczegóły, od których będzie zależeć powodzenie naszego urlopu w razie potrzeby jakiejkolwiek pomocy.
  • Koszty ratownictwa medycznego. Zima jest szczególnym czasem na wypoczynek, zazwyczaj spędzanym w górach. Większość wypadków ma miejsce podczas uprawiania sportu bądź na oblodzonych ścieżkach. Teren jest na tyle trudny, że wiele akcji niosących pomoc kończy się użyciem specjalistycznego sprzętu – nawet śmigłowców. Zawsze więc należy zwracać uwagę na to, czy nasze podróżne ubezpieczenie zimowe pokrywa koszty ratownictwa medycznego, a nie jedynie opieki lekarskiej.
  • Koszt powrotu do kraju. Jest właściwie obowiązkowym punktem naszego ubezpieczenia, jeżeli wypoczynek zaplanowany jest w odległym państwie lub – tym bardziej – na innym kontynencie.
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego i sport wysokiego ryzyka. Zimowe wyjazdy mają to do siebie, że zazwyczaj wiążą się z intensywną aktywnością fizyczną i sportem, co przez większość ubezpieczycieli traktowane jest, jako wysoce ryzykowne, a więc wymagające dodatkowej składki. Wszelkie formy narciarstwa i snowboarding, heliboarding, heliskiing, ale również przebywanie w ośnieżonej strefie – w warunkach wymagających specjalistycznego sprzętu, czyli na przykład na szlaku w wyższych partiach gór, podniosą znacząco naszą składkę ubezpieczeniową.

 

 

Artykuł sponsorowany