W jakiej temperaturze należy przechowywać mleko kobiece?

  Zastój mleka i obrzęk piersi, brak możliwości nakarmienia dziecka, osłabiona laktacja, nieskuteczne ssanie przez dziecko – to wskazania do odciągania pokarmu.

W jakiej temperaturze należy przechowywać mleko kobiece?

Powinnaś wiedzieć, że aby mleko było zdatne do spożycia w późniejszym czasie, potrzebuje określonych warunków.Oto kilka porad dotyczących przechowywania mleka kobiecego. Prawidłowe karmienie dziecka wymaga odpowiedniego przygotowania. Odciągnięty z piersi pokarm może być pozostawiony w temperaturze pokojowej, lodówce lub zamrażarce. W zależności od tego, gdzie umieścisz mleko, ma ono różny okres przydatności do spożycia. Weź także pod uwagę, że inne zasady dotyczą mleka przeznaczonego dla dzieci urodzonych o czasie, a inne dla dzieci urodzonych przedwcześnie. To dlatego, że układ immunologiczny dzieci urodzonych przedwcześnie jest wykształcony jeszcze słabiej, niż u dzieci, które przyszły na świat w terminie. Dlatego wcześniaki są bardziej narażone na infekcje.

Jak przechowywać mleko w temperaturze pokojowej?

Wysoka temperatura pokojowa (powyżej 25 stopni C) wiąże się z najkrótszym dopuszczalnym czasem pozostawiania pokarmu na później. Jeśli jesteś mamą donoszonego dziecka, możesz w ten sposób przechować pokarm przez 4 godziny. Jeśli pozostawisz pokarm w temperaturze 15-25 stopni C, możesz wydłużyć ten czas do 8 godzin, a gdy temperatura wynosi mniej niż 15 stopni C – do 24 godzin. Bardziej restrykcyjne reguły dotyczą wcześniaków. Tutaj zalecenia mówią o 1 godzinie przechowywania (dotyczy to wszystkich przedziałów temperaturowych).

Mleko w lodówce – jak długo można je tam trzymać?

Karmienie dziecka piersią „na zawołanie” nie zawsze jest możliwe. Czasami zapas mleka dla dziecka musi być zrobiony na kilka dni naprzód. Wówczas odpowiednią temperaturą będą ok. 4 stopnie C. Takie warunki panują w lodówce (przy tylnej ścianie). Dla dziecka urodzonego o czasie możesz w ten sposób przechować pokarm maksymalnie do 5 dni, natomiast dla wcześniaka – do 96 godzin, czyli 4 dni.
Czasami lodówki są wyposażone w zamrażalnik z dostępem przez wspólne drzwi, w którym panuje temperatura ok. – 10 stopni C. W takich warunkach pokarm dla dziecka donoszonego może być przechowany przez maksymalnie 2 tygodnie, a dla wcześniaka przez tydzień. Mleko rozmrożone, zarówno dla dzieci donoszonych, jak i wcześniaków, można trzymać w lodówce do 24 godzin.

Karmienie dziecka mlekiem z zamrażarki – czy to bezpieczne?

Mrożenie mleka jest bezpieczne i pozwoli Ci przechowywać je przez znacznie dłuższy czas. W chłodziarko-zamrażarce przy lodówce możesz je trzymać przez 3-4 miesiące, dla wcześniaka dopuszczalny okres wynosi kilka tygodni.
Jeżeli zaś posiadasz zamrażarkę umożliwiającą głębokie mrożenie (ok. –20 stopni C), wówczas mleko będzie przydatne do karmienia dziecka przez 6 miesięcy lub nawet dłużej. Metoda głębokiego mrożenia umożliwia również przechowywanie mleka kobiecego dla niemowląt urodzonych przedwcześnie, jednak maksymalnie przez 3 miesiące. Uwaga, mleko raz mrożone nie może być zamrożone ponownie!
Pamiętaj, aby wystarczająco wcześnie zapoznać się z regułami dotyczącymi odciągania i przechowywania mleka kobiecego. W ten sposób dostarczysz maluchowi pokarm najwyższej jakości.

Bibliografia:

Odciąganie pokarmu w warunkach domowych.
http://www.archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/zdrowie-matki-i-dziecka/karmienie-piersia/odciaganie-i-przechowywanie-mleka-matki