Wieloetapowa rekrutacja na stanowisko pracy – jak się przygotować?

Każdy pracodawca, zatrudniając w swoim przedsiębiorstwie nowego pracownika, chce mieć pewność, że jest to odpowiednia i kompetentna osoba. W tym celu musi przeprowadzić długi i często wieloetapowy proces rekrutacyjny. Dowiedz się, jak pomyślnie go przejść i korzystnie zaprezentować się przed przyszłym pracodawcą.

Wieloetapowa rekrutacja na stanowisko pracy – jak się przygotować?

Współcześnie pracodawcy podejmują coraz większe starania w selekcjonowaniu kandydatów na określone stanowiska. Im więcej organizuje się etapów rekrutacji, tym łatwiej jest wyselekcjonować najlepszych kandydatów. Często zdarza się, że pracodawcy zlecają proces rekrutacji specjalistom z firm zewnętrznych. Proces jest tym trudniejszy, że w obecnej sytuacji na rynku pracy, to pracownik częściej stawia warunki pracodawcom, którzy nierzadko mają kłopot z obsadzeniem wakatów. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Rotacja pracowników staje się coraz większym problemem firm.

Etap pierwszy – selekcja podań

Oczywistym jest, że na początku osoba odpowiedzialna za rekrutację odrzuci wszystkie te aplikacje, które nie spełniają podstawowych wymagań. Często zdarza się, że osoby wysyłają zgłoszenia przypadkowo lub po postu liczą, że mimo braków uda im się w inny sposób zainteresować pracodawcę. Jeśli jednak posiadasz wszystkie wymagane w ogłoszeniu kwalifikacje, pamiętaj by wyraźnie zaznaczyć je w swoim liście motywacyjnym i CV. Staraj się pisać tak, by osoba, która dostanie twoje dokumenty, nie miała wątpliwości, że reprezentujesz pożądane cechy.

Wieloetapowa rekrutacja na stanowisko pracy – jak się przygotować?

Etap drugi – rozmowy kwalifikacyjne

W kolejnym kroku najlepszych kandydatów zaprasza się na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której wybrane zostają jedynie nieliczne osoby, które najbardziej zainteresowały komisję. Spotkanie zazwyczaj odbywa się w formie umówionego spotkania w firmie lub poza nią. Na taką okazję trzeba dokładnie się przygotować. Istnieje wiele poradników odnośnie przygotowania się do rozmowy o pracę, przypomnimy więc jedynie najważniejsze kwestie:

  • Pamiętaj o odpowiednim ubiorze i higienie;
  • Nie zapominaj o kulturze osobistej;
  • Zgromadź wszystkie informacje na temat firmy, w której chcesz pracować i śmiało prezentuj swoją wiedzę podczas rozmowy;
  • Uważnie słuchaj wszystkich pytań i dokładnie na nie odpowiadaj;
  • Zadawaj pytania, gdy któraś kwestia jest dla ciebie interesująca lub niejasna;
  • Staraj zachowywać się naturalnie i spokojnie, a jednocześnie profesjonalnie.
Wieloetapowa rekrutacja na stanowisko pracy – jak się przygotować?

Współcześnie niektóre przedsiębiorstwa decydują się jednak na szybsze rozwiązania, tj. rozmowy kwalifikacyjne przez telefon lub videorozmowę. Taka konfrontacja wygląda nieco inaczej.

Niekiedy firma wstępny etap rekrutacji przeprowadza przez Skype – wydaje się to wygodne dla kandydata, jednak ta nietypowa forma rozmowy wywołuje dodatkowy stres – zauważa Tomasz, specjalista z serwisu Aplikuj.pl. W takiej sytuacji również warto się przygotować jak do tradycyjnego spotkania, np. w przypadku rozmowy przez Skype warto zadbać o elegancki strój i odpowiednie miejsce do rozmowy, np. cichy pokój o oszczędnym wystroju.

Etap trzeci – testy sprawdzające kandydatów

Ten etap nie zawsze pojawia się w procesie rekrutacji, ale staje się coraz popularniejszy. Kandydatów wybranych podczas rozmów poddaje się testom różnego rodzaju – testom psychologicznym, zadaniom logicznym czy nawet całym okresom próbnym z licznymi wyzwaniami. Po tym czasie wybrane zostają osoby, które z mają największe szanse na otrzymanie angażu w firmie, jeśli tylko wyrażą na to zgodę.

Wieloetapowa rekrutacja na stanowisko pracy – jak się przygotować?

Etap czwarty – złożenie oferty

Końcowa faza procesu rekrutacji. Pracodawca składa oferty pracownikom, których chce zatrudnić w swoim przedsiębiorstwie. Często wiąże się to z cyklami spotkań lub rozmów telefonicznych/mailowych, podczas których ustalane są szczegóły zatrudnienia i umowy. Na tym etapie warto uważnie obserwować zachowane pracodawcy, mówić o swoich potrzebach i śmiało rozwiewać wszelkie wątpliwości. Obecna sytuacja na rynku pracy jest wyjątkowo korzystna dla pracownika – dodaje Tomasz. Po zaakceptowaniu wszystkich warunków następuje podpisanie umowy.

Proces rekrutacji jest niewątpliwie stresującym doświadczeniem. Jeśli jednak jest się do niego odpowiednio przygotowanym i pewnym stanowiska, na które się aplikuje, najważniejszym jest, by być opanowanym i profesjonalnym. Należy jednak pamiętać, że ostatecznie pracownik ma także wpływ na proponowaną mu ofertę i stawiane warunki. W odpowiednim momencie rekrutacji warto pamiętać o sobie i swoich potrzebach.

Artykuł partnerski