Włosy pod lupą. Poznaj 9 najczęstszych przyczyn wypadania włosów

Bez względu na to czy jesteś blondynką, brunetką czy szatynką, twoje włosy i tak czasem wypadają. Normą jest, jeśli tracisz od 50 do 100 włosów dziennie. Jednak, gdy podczas codziennej pielęgnacji, znajdujesz ich na szczotce znacznie więcej, to znak, że włosy nadmiernie wypadają i czas podjąć kroki, aby temu zaradzić.

czemu wypadaja wlosy
Włosy pod lupą. Poznaj 9 najczęstszych przyczyn wypadania włosów

Włosy wyrastają z tzw. mieszka włosowego, na dnie którego znajduje się cebulka włosa zwana także opuszką. To jedyna żywa część włosa. Trzon, wystający ponad skórę, jest martwą jego częścią.

Cykl wzrostu włosa obejmuje 3 fazy: anagen (wzrostu), katagen (przejściowa) oraz telogen (spoczynku). Ponieważ włosy rosną w sposób niezsynchronizowany pozwala to na swobodną ich wymianę. Zazwyczaj 80% włosów na głowie znajduje się w fazie wzrostu. Są jednak sytuacje, w których włosy wypada znacznie więcej niż powinno.

Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?

1. Zmiany hormonalne

To jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Ciąża, poród, menopauza – wszelkie hormonalne huśtawki w organizmie sprawiają, że skróceniu lub wydłużeniu ulegają poszczególne fazy cyklu włosa. W tym okresie włosy narażone są na duże zmiany, w tym także wypadanie. Potrzebna jest im wówczas odpowiednia pielęgnacja, właściwe odżywienie oraz czas, by mogły wrócić do formy. Po ciąży warto wspomóc włosy preparatem VITAPIL Mama, którego składniki zostały skomponowane  specjalnie w odpowiedzi na potrzeby młodych mam, aby uzupełnić niedobory witamin i innych składników odżywczych po ciąży.

2. Brak właściwego odżywienia włosa

Dieta ma bezpośredni wpływ na stan włosów. To co zjadamy, przekłada się w prosty sposób na kondycję naszych włosów i skóry głowy. Dieta uboga w selen, jod, krzem i witaminy z grupy B, szybko pozbawia włosy tak potrzebnych im wartościowych składników. Włosy stają się kruche, łamliwe i zaczynają nadmiernie wypadać. Należy wówczas sięgnąć po preparat, który pozwoli uzupełnić w organizmie niedobory witamin, soli mineralnych oraz innych składników niezbędnych dla zdrowych i mocnych włosów, np. Vitapil w postaci tabletek lub wygodnego w użyciu lotionu.

3.  Znaczna utrata wagi

Utrata wagi powyżej 10 kg w niewielkim odstępie czasu powoduje wypadanie włosów.

4. Niewłaściwa pielęgnacja włosów

Jednak najczęściej to niewłaściwa pielęgnacja pozbawia nas burzy włosów na głowie.  W pielęgnacji włosów istotne jest bowiem dobranie kosmetyków dostosowanych do potrzeb włosów, a także delikatne obchodzenie się z włosami. Urazy mechaniczne, takie jak czesanie, rozciąganie, napinanie, intensywne wycieranie ręcznikiem, są dla włosów katastrofalne w skutkach. Lakiery, pianki i pasty choć utrwalają włosy, uszkadzają także ich strukturę, nie należy więc stosować ich zbyt często i w dużych ilościach.

5. Wysoka temperatura

Gorące powietrze, np. z suszarki, lokówki lub prostownicy oraz utrata przez włosy wody, powoduje trwałe uszkodzenia w strukturze keratyny. Włos wówczas traci swoją elastyczność i sprężystość, staje się podatny na pękanie i łamanie.

6. Promieniowanie UV

Promieniowanie UV wpływa niekorzystnie na warstwę korową zarówno pod wpływem wytwarzanego wówczas ciepła, jak i generowaniem wolnych rodników, a to z kolei sprawia, że włosy nadmiernie wypadają. Warto więc w słonecznie dni założyć lekki i nie ściskający włosów kapelusz spryskać włosy ochronną mgiełką do włosów z filtrami UV.

7. Fotosmogi

Fotosmogi, które tworzą się w wyniku zetknięcia spalin z promieniowaniem UV, w zatłoczonych miastach pełnych spalin, są powodem wysokiej rodnikotwórczości. Ta z kolei, jest wyjątkowo szkodliwa dla włosów. Włosy przed szkodliwym promieniowaniem trzeba chronić także w mieście.

8. Niewłaściwe zabiegi

Farbowanie, trwały skręt lub prostowanie to zabiegi, które niewłaściwie lub zbyt często  wykonywane, zniszczą nawet najlepiej odżywione włosy. I choć budowa włosa sprawia, że jest chroniony także przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, to jednak zabiegi typu farbowanie i trwała ondulacja naruszają jego strukturę powodując, że stają się kruche i łamliwe, a także nadmiernie wypadają.

9. Stres

To kolejna przyczyna wypadania włosów. Wytwarzające się pod wpływem stresujących wydarzeń hormony sprawiają, że włosy przerzedzają się w obrębie całej skóry głowy. Zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy po wyeliminowaniu przyczyny stresu, włosy wracają do równowagi.

Przyczyn wypadania włosów może być zatem wiele. Najczęściej to jednak proste zmiany codziennych nawyków, połączone z suplementacją i odpowiednią pielęgnacją, zapobiegają trwałym uszkodzeniom włosa. Warto więc poświęcić im chwilę, jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami.

artykuł sponsorowany