Za co złapać szufladę?

Przede wszystkim loftowy minimalizm – nieco surowy, odrobinę ascetyczny, ale przede wszystkim przemyślany i elegancki. Nie ma tu miejsca na zbędne dodatki, dlatego uchwyty dedykowane takim pomieszczeniom łączą prostą formę z metaliczną barwą - kadmem, chromem, szczotkowanym mosiądzem lub stalą.

Za co złapać szufladę?

Rozważna i romantyczna, wyrazista i z charakterem, klasycznie elegancka, ale i nowocześnie modna, funkcjonalna i pragmatyczna – nowoczesne, dobrze dobrane i efektowne kolekcje uchwytów meblowych doskonale uzupełnią fronty mebli, niezależnie od wybranego stylu aranżacji wnętrza. Jak sprawić, by kompozycja nabrała charakteru, przyciągała wzrok i na długo pozostała ulubioną ozdobą wymarzonego mebla? To proste – postawić na niezwykły detal. Reszta przyjdzie sama!

Mogłoby się wydawać, że uchwyt meblowy to z pozoru nieistotny element, służący wyłącznie do otwierania lub zamykania szafy, szafki czy szuflady. Nic bardziej mylnego. Designerskie i dobrze zaprojektowane uchwyty stały się dziś pełnoprawnym elementem aranżacji każdego wnętrza, w dużym stopniu wypływając na odbiór samego frontu, jak i całej kompozycji. Na co zwrócić uwagę wybierając estetyczne i funkcjonalne wykończenie?

Design w służbie funkcjonalności

Za co złapać szufladę?
Za co złapać szufladę?

Dobór uchwytu nierzadko zależy od aranżowanego pomieszczenia, a co za tym idzie – główną rolę gra tu podejście pragmatyczne. Uchwyt ma być wygodny w użyciu, bezpieczny, łatwy w utrzymaniu w czystości, a nawet wysoce wytrzymały – zwłaszcza jeśli chcemy go zamontować w kuchni, łazience czy w wąskich przestrzeniach domowych korytarzy. Istnieje pewien praktyczny klucz doboru uchwytów do tak wymagających pomieszczeń. Kuchnia, łazienka czy domowy hol to miejsca szczególnie narażone na różnorodne zabrudzenia – niezależnie czy mówimy tu o plamach powstałych podczas gotowania, mycia zębów, zabiegów pielęgnacyjnych czy wprowadzania roweru po wakacyjnej przejażdżce. Uchwyty w tych pomieszczeniach muszą mieć taki kształt i wykończenie, by z łatwością przywrócić mu lśniącą czystość. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się więc minimalistyczne, opływowe wzory o gładkiej powierzchni, pozbawione zawiłych i misternych ozdobników.

Z drugiej strony warto pochylić się nad bryłą uchwytu oraz sposobem montażu. Nie każdy z nas ma do dyspozycji przestronne kuchnie, duże łazienki czy ogromne korytarze. Bardzo często, podczas projektowania przestrzeni liczy się każdy, cenny centymetr, ale nie zawsze o samą przestrzeń tu chodzi. Wybierając uchwyty do wąskich pomieszczeń warto zadbać o bezpieczeństwo – swoje i najbliższych, stawiając na rozwiązania, które złagodzą lub uniemożliwią zahaczenie, uderzenie czy innego rodzaju bolesne spotkanie z wystającym elementem mebla. Wybierajmy więc uchwyty pozbawione geometrycznych, ostrych krawędzi, stawiając na niewielkie, okrągłe gałki czy miękkie linie o kształcie łagodnego łuku.

Mówiąc o funkcjonalności, warto pochylić się również nad tematem wartości dodanych uchwytu. Zawieszenie kuchennej ściereczki, małego łazienkowego ręcznika, możliwość otwarcia szuflady w kuchennej rękawicy czy niezwykle użyteczny wieszak na kobiece akcesoria do pielęgnacji – dobrze dobrany uchwyt mimowolnie odnajdzie się w wielu różnych rolach – nie tylko tych czysto estetycznych.

Funkcjonalność w służbie designu

Za co złapać szufladę?
Za co złapać szufladę?

To, co niezwykle funkcjonalne powinno być również wysoce estetyczne. Współczesne projekty wnętrz wymagają od tak drobnych detali szczególnego poszanowania współczesnego designu – niezależnie od stylu wystroju wnętrza. Do wyboru mamy tu szeroki wachlarz możliwości, podzielony ze względu na kształt, wykończenie, kolor, a nawet misterne ozdoby, wykorzystujące retro printy czy urocze kryształki w klimacie glamour. Jakie style szturmem dobywają serca projektantów i inwestorów?

Wnętrza utrzymane w klimacie nowoczesnym doskonale uzupełnią uchwyty o zupełnie niebanalnych i niespotykanych kształtach, łączące różne materiały i faktury. Całkiem dobrze mają się również kobiece aranżacje w stylu glamour, choć już nie tak krzykliwe i błyszczące, jak jej eklektyczne prekursorki. Połyskujące ciemne meble z jaśniejszym, kontrastującym otoczeniem kwiatów to propozycja dla tych, którzy chcieliby do swojej aranżacji wprowadzić nieco tajemniczości i ponadczasowego szyku. Czerń wyeksponuje błyszczące dodatki, a różne odcienie różu będą dobrze korespondować z wybranymi przez nas elementami dekoracyjnymi. Tutaj wspaniale sprawdzą się subtelne uchwyty ozdobione połyskującymi kryształkami, które rozproszą światło, stanowiąc ciekawy, artystyczny i wyrazisty akcent w każdej, odważnej aranżacji.

Wnętrza w stylu retro są alternatywą dla minimalizmu czy industrialnego wystroju. Z jednej strony to wyraz tęsknoty do czasów minionych, z drugiej poszanowanie dla tradycji i czerpanie z designu minionych epok w nowoczesnej odsłonie. Retro to styl dla osób, które kochają przedmioty „z duszą” i takie uchwyty zdominują postarzane meble, nierzadko w klimacie shabby chick. Największą popularnością cieszą się porcelana wykończona ciekawym motywem – kwiatowym, roślinnym czy niezwykle zdobnym ornamentem, a także uchwyty o antycznym, nieco historycznym charakterze.

Jeden, niewielki detal ma ogromny wpływ na postrzeganie zarówno frontu mebla, jak i całej aranżacji wnętrza. Puśćmy więc wodze wyobraźni i wybierzmy uchwyty, które staną się prawdziwą ozdobą i biżuterią wyposażenia wnętrz. Przecież jest za co złapać szufladę!