Zadbaj w porę o stawy kolanowe

Kolana każdego dnia wykonują niebotyczną pracę dla naszego organizmu, a mimo to wciąż zbyt mało o nie dbamy. Jak to zmienić?

Zadbaj w porę o stawy kolanowe. Foto pixabay by whitesession

W niektórych kręgach wciąż możemy się spotkać z przekonaniem, że problemy ze stawami są kwestią typowo starczą, jednak tego typu dolegliwości coraz częściej towarzyszą młodym ludziom. Powodem tej zmiany jest współczesny tryb życia, który nie jest korzystny dla stawów. Jeśli zatem chcemy poprawić ich kondycję, powinniśmy pracować nad codziennymi nawykami – dietą, częstotliwością ćwiczeń, a także pozycją w pracy.

Siedzący tryb pracy

Osiem godzin dziennie za biurkiem przez 5 dni w tygodniu może mocną osłabić kondycję stawów kolanowych. Nieustanne siedzenie w jednej pozycji ze zgiętymi nogami powoduje dolegliwości bólowe. Może prowadzić do zapalenia stawu rzepkowo-udowego, a w dalszej perspektywie do zwyrodnienia stawu kolanowego. Podczas siedzenia z przykurczonymi nogami kolana są nierównomiernie obciążone, przez co wykonują większą pracę. Jeśli odczuwamy ból podczas poruszania się, chodzenia po schodach lub nasze kolana „strzykają” to prawdopodobnie coś jest nie tak i warto udać się na konsultację do lekarza. Jak zatem zminimalizować ryzyko chorób stawów skoro nie jesteśmy w stanie zmienić trybu pracy? Warto wprowadzić krótkie przerwy, aby wstać, rozprostować nogi i przejść się kilka kroków. Pozwolą one odciążyć stawy kolanowe i zredukować ból. Należy również pamiętać o częstym zmienianiu pozycji i unikać długotrwałego siedzenia z nogą na nogę.

Jak to mówią – sport to zdrowie, ale z rozsądkiem

Zadbaj w porę o stawy kolanowe. Foto unsplash by Stage 7 PhotographySystematyczne rozruszanie kolan pozwoli utrzymać je w dobrym stanie. Intensywność aktywności fizycznej należy dostosować do możliwości organizmu. Jeśli zdrowie lub kondycja nie pozwala na cięższe treningi, nie forsujmy się. Aby zminimalizować ryzyko kontuzji możemy zrezygnować ze sportów urazowych takich jak koszykówka czy piłka nożna na rzecz spacerów, rekreacyjnej jazdy na rowerze i regularnych wizyt na basenie. Pływanie jest bowiem jednym z najzdrowszych sportów dla układu kostnego, w tym dla stawów.
Jednak aktywność fizyczna nie zawsze wychodzi nam na zdrowie – przeforsowanie organizmu, brak czasu na regenerację, a także niewłaściwie wykonywane ćwiczenia – to może prowadzić do poważnych problemów.
Bieganie stało się popularne, m.in. dlatego, że nie wymaga wielkich przygotowań ani specjalistycznego sprzętu. Osoby zaczynające swoją przygodę ze sportem często decydują się właśnie na tę dyscyplinę. Niestety nie wszyscy mają świadomość, że stosując niewłaściwą technikę, są narażeni na uszkodzenia stawów kolanowych. Obuwie zapewniające odpowiednią amortyzację, dobranie powierzchni do biegania o mniejszej twardości, rozgrzewka i dobranie intensywności biegu do własnych możliwości zapewni bezpieczną aktywność fizyczną. Przez rozpoczęciem przygody z nową dyscypliną sportu zapoznajmy się  z jej podstawowymi zasadami lub poprośmy o radę kompetentną osobę aby mieć pewność, że nie uczynimy sobie więcej szkody niż pożytku.

Co jeść, aby poprawić funkcjonowanie stawów kolanowych?

Zadbaj w porę o stawy kolanowe. Foto unsplash by Louis HanselNiektóre dolegliwości stawów mogą wynikać z niedoborów witamin i składników odżywczych. Od dawna wiadomo, że dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, nie inaczej jest w tym przypadku.
Postawmy przede wszystkim na nabiał, ponieważ jest doskonałym źródłem białka i wapnia, podobnie jak chude mięso, co pozytywnie wpływa na budowę chrząstek stawowych i kości. Dla kolan niezwykle ważny jest kolagen, dlatego warto jeść produkty z żelatyną oraz witaminą C, które wspomagają jego wytwarzanie. Witaminę C można znaleźć przede wszystkim w owocach i warzywach, a  w razie większych braków można zdecydować się na jej suplementację. Bóle stawów mogą być spowodowane także przez niedobór witaminy D. Jej braki można nadrobić, wystawiając się na działanie promieni słonecznych lub za pomocą wprowadzenia do diety większej ilości dań rybnych. Ryby pozwolą również na wzbogacenie organizmu o cenny kwas Omega-3. Jego działanie jest szczególnie korzystne dla chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.
Zbilansowana dieta jest również odpowiedzią na zbędne kilogramy. Nadwaga może powodować nadmierne obciążenie stawów kolanowych, dlatego ważne jest, aby utrzymać prawidłową masę ciała.