Zaparcia w ciąży – jakie leki są niegroźne dla dziecka?

Zaparcia to problem, na który cierpi spora ilość przyszłych mam. Jak sobie z nimi poradzić? Czy istnieją leki, które można zażywać w czasie ciąży?

Zaparcia w ciąży – jakie leki są niegroźne dla dziecka?

Zaparcia, określane również mianem zatwardzenia, stanowią problem o tyle częsty, o ile wstydliwy i w rzeczywistości są one w stanie wprawić w zakłopotanie nawet najbardziej pewne siebie osoby. A tymczasem na opisywaną dolegliwość cierpi aż 30% Polaków. Należy dodać, iż do grupy podwyższonego ryzyka zaliczają się przede wszystkim ludzie zmagający się ze sporą nadwagą, a także osoby starsze i kobiety w ciąży. Wspomniani seniorzy oraz osoby z nadwagą mogą z powodzeniem sięgnąć po różnego rodzaju leki na zaparcia dostępne bez recepty w dosłownie każdej aptece. Skutecznym preparatem tego rodzaju jest chociażby Dulcobis. Niestety, przysłowiowe schody zaczynają się w chwili, gdy z opisywanym problem musi zmagać się przyszła mama. Jak powszechnie wiadomo panie w ciąży nie mogą stosować większości medykamentów, gdyż wspomniane preparaty mogą zaszkodzić dziecku. Jak wobec tego radzić sobie z zaparciami, które pojawią się w trakcie trwania ciąży? Czy istnieją bezpieczne sposoby umożliwiające eliminację problemu?

Co na zaparcia w ciąży?

Jak zostało to już uprzednio wspomniane, niektóre leki są w stanie wywrzeć niezwykle negatywny wpływ na przebieg ciąży. W związku z tym spora ilość ciężarnych decyduje się na skorzystanie z naturalnych sposobów walki z zaparciami. Jakich konkretnie? Przede wszystkim należy wzbogacić dotychczasową dietę w błonnik pokarmowy (panie w ciąży powinny spożywać od 20 do 40 g błonnika na dobę). Znajdziemy go w produktach takich jak m. in. pełnoziarniste pieczywo, kasza gryczana i jęczmienna, ciemny ryż, świeże jabłka czy też suszone śliwki i morele. Warto także sięgnąć po fermentowane napoje mleczne, w tym przede wszystkim kefiry i maślanki. A jeśli już o napojach mowa, to w przypadku zaparć ogromną rolę odgrywa ilość spożywanych płynów. Naturalnie im jest ich więcej, tym lepiej. Co pić? Przede wszystkim niegazowaną wodę mineralną bądź też źródlaną. Unikać należy za to gazowanych, słodzonych napojów. A co zrobić jeżeli – pomimo diametralnej zmiany nawyków żywieniowych – zaparcia w ciąży nie mijają?

Leki na zaparcia w ciąży

Jeżeli zmiana nawyków żywieniowych nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to wówczas warto spróbować domowych sposobów na zatwardzenie. Wśród takowych wymienić należy picie siemienia lnianego, wody z miodem (na czczo) lub też soku z kiszonej kapusty.
Jak wspominaliśmy, w dosłownie każdej aptece dostępne są leki na zaparcia. Czy można po nie sięgać bez obaw o zdrowie maleństwa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż na półkach aptek piętrzą się zarówno preparaty, których nie należy stosować w ciąży, jak i środki w pełni bezpieczne zarówno dla maluszka, jak i jego mamy. Wśród preparatów dobrze tolerowanych przez panie w ciąży wymienić należy środki z laktulozą. Laktuloza jest fizjologicznym regulatorem czynności jelit. W praktyce oznacza to, że jej działanie polega na pobudzeniu perystaltyki jelit. Warto dodać, że opisany preparat może być stosowany dopiero od 4 miesiąca ciąży. Poza laktulozą ciężarne mogą sięgnąć również po probiotyki regulujące pracę jelita. Ale uwaga; przed przyjęciem jakiegokolwiek środka na zaparcia koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.