Zasłanianie ze smakiem

Lato w pełni. Promienie słoneczne coraz bardziej dają się we znaki: głównie w domu. Wybierając rolety okienne, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, chociażby na wystrój wnętrza. Wszystko bowiem musi grać!

Zasłanianie ze smakiem
Wśród szerokiej oferty rynkowej okiennych systemów zaciemnień wnętrz, chyba każdy znajdzie coś dla siebie – bez względu na upodobania, możliwości finansowe czy styl, w którym urządzone jest mieszkanie. Rolety klasyczne, w wersji mini lub panelowe, jednokolorowe, wzorzyste, bawełnianie… wymieniać można niemal w nieskończoność. Jednak żadne z tych rozwiązań nie jest uniwersalne. Jak więc wybrać takie, które spełni wszystkie wymagania?


Jasno – ciemno
Dokonując wyboru należy przede wszystkim zastanowić się, w jakim celu dane rozwiązanie ma być zastosowane. Jeżeli chcemy, aby po zasłonięciu okna do pomieszczenia nie dochodziło światło – wybierzmy rolety zaciemniające. Charakteryzują się grubszymi, podgumowanymi materiałami. Barwy nie grają tu dużej roli – bez względu na to, czy wybierzemy jasny, pudrowy odcień, czy intensywny – ciemny kolor – efekt będzie podobny. Z kolei delikatne rozproszone, mleczne światło uzyskamy montując rolety transparentne, które charakteryzują się większą przepuszczalnością promieni słonecznych.

Aranżujemy oknozaslanianie_ze_smakiem2
Coraz częściej rolety traktuje się jako element aranżacji wnętrza, dekorację okienną. Wtedy ich praktyczny wymiar schodzi na drugi plan. Przy wyborze nacisk najczęściej kładzie się na kolorystykę samego pomieszczenia czy jego elementów. Nierzadko barwa rolety jest tylko o kilka tonów jaśniejsza od ścian. Ale coraz popularniejsze stają się rozwiązania bardziej kreatywne, nowoczesne. – W ostatnim czasie zastosowanie rolety okiennej uległo znacznemu przedefiniowaniu – zauważa Kamila Prałat, kierownik marketingu firmy Franc Gardiner – Coraz częściej spotykam się z wnętrzami, w których głównym elementem dekoracyjnym są właśnie rolety i to zgodnie z ich stylem czy kolorem dobiera się resztę dodatków, jak wazony, kolory półek czy świec.
Wyjątkowo dekoracyjny charakter mają tkaniny wzorzyste lub rolety wykonane ze niestandardowych materiałów, np. modele zamszowe. Wzór pozwala przełamać stereotyp rolety jednokolorowej, najczęściej pastelowej, która nie powinna rzucać się w oczy. Okna ozdobione roletami wzorzystymi grają pierwsze skrzypce w pomieszczeniu i to na nie zazwyczaj od razu po wejściu zwracamy uwagę.

Przykręcane czy nie?
Przy zakupie będziemy musieli zdecydować też, jaki sposób mocowania odpowiada nam najbardziej – to także determinuje model rolety. Klasyczne, wolnowiszące rolety najczęściej montowane są do ściany, sufitu lub we wnęce okna i zazwyczaj zasłaniają całe okno. Alternatywą dla nich są mini rolety – bardzo proste w montażu, zakładane na pojedyncze skrzydło okienne, nie wymagające przekręcania do okna, dzięki czemu znika problem dziur w ramach. Rolety te wyposażone są często w prowadnicę żyłkową, dzięki której nawet podczas uchylania okna trzyma się ona blisko szyby. Wszystkie te zalety sprawiają, że wersja mini bije wciąż rekordy popularności wśród klientów.
Rolety coraz częściej traktujemy nie tylko jako ochronę przed słońcem, ale przede wszystkim doceniamy ich aspekt dekoracyjny. Na szczęście ceny produktów nie są wygórowane, co umożliwia nam zmienianie wystroju okna w zależności od aranżacji wnętrza, pory roku czy nawet humoru.