Żelazka parowe – jak wybrać najlepsze?

rodzaje zelazek

Rodzaje żelazek dostępnych na rynku

Najpopularniejszymi z nich są żelazka parowe. Tego typu urządzenia pozwalają nam na pracę w systemie suchym lub mokrym. Praca w systemie mokrym, odbywa się poprzez wytwarzanie przez żelazko pary ze znajdującej się w zbiorniku wody. Generowana para, zdecydowanie usprawnia cały proces prasowania, ułatwiając doprasowywanie zagnieceń oraz przyspieszając osiągnięcie wymaganego efektu. Istnieją także urządzenia które nie zawierają w swojej konstrukcji generatora pary. Są to tzw. żelazka suche. Brak możliwości zwilżania ubrań spowodował, że tego typu produkty są w chwili obecnej bardziej reliktem dawnych czasów niż wyborem świadomego konsumenta. Wielkość samego żelazka parowego także może być zróżnicowana. Standardowe urządzenia służące do domowego prasowania mają najczęściej bardzo zbliżoną wielkość. Na rynku występują także tzw. żelazka turystyczne, których waga i rozmiar dostosowane są do używania ich podczas wakacji czy też wyjazdów służbowych. Wreszcie żelazka mogą być urządzeniami przewodowymi lub bezprzewodowymi. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Zaletą żelazek bezprzewodowych jest swoboda prasowania, nieograniczona długość i położenie kabla zasilającego. Z doświadczenia użytkowników wiadomo jednak, że tego typu żelazka co pewien czas muszą zostać odłożone na stojak, w celu ich ogrzania,  ponieważ wytracają temperaturę w trakcie prasowania.

Najważniejsze atrybuty żelazka – na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności

Każde żelazko parowe zawiera w swojej specyfikacji technicznej informacje na temat parametrów wpływających na jego pracę. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich. Przy pierwszym kontakcie z żelazkiem naszą uwagę przyciąga jego wygląd zewnętrzny, który często w dużym stopniu wpływa na naszą opinię o urządzeniu. Faktem jest, że wstępne oględziny sprzętu mogą pomóc nam w ocenie trwałości materiału, z którego został on wykonany oraz jego jakości czy wagi samego produktu. Wszystkie te czynniki mają swoje znaczenie. Żelazko zbyt lekkie najczęściej stwarza wrażenie niskiej jakości wykonania. Zbyt ciężkie, natomiast, może spowodować odczuwalne utrudnienia przy długotrwałym prasowaniu. Kolejnym ocenianym elementem powinna być bezapelacyjnie stopa żelazka. Producenci przywiązują do niej dużą uwagę, często prześcigając się w innowacyjnych rozwiązaniach.

Należy wskazać na podstawowe rodzaje stóp:

  • stopa teflonowa: bardzo popularny rodzaj stopy. Charakteryzują ją dobry poślizg i stosunkowo łatwa konserwacja. Minusem jest zaś tendencja do zarysowań;
  • stopa stalowa: podobnie jak stopa teflonowa gwarantuje bardzo zadowalający poślizg w kontakcie z ubraniem, niestety czyszczenie jej potrafi być bardzo uciążliwe;
  • stopa ceramiczna: ma opinię bardzo trwałej, zachowując jednocześnie bardzo korzystne właściwości dotyczące poślizgu;

Najpoważniejsi producenci żelazek wprowadzają do swojej oferty innowacyjne rozwiązania w zakresie wytrzymałości czy komfortu użytkowania stóp. Często przybierają one postać łączenia tradycyjnych materiałów ze specjalnie utworzonymi powłokami czy też indywidualnego rozmieszczenia otworów parowych.

Kluczowym elementem technicznej specyfikacji urządzenia, wpływającym na jego użytkowanie, jest – określona w Watach – moc żelazka. W nowoczesnych żelazkach parowych moc opiewa na ok. 2 200 – 2 400 W. Potrafi być jednak mniejsza bądź większa, w zależności od modelu i oscylować od ok. 1 400, do nawet 3 000 W. Moc żelazka przekłada się na szybkość nagrzewania się jego stopy. Im większa moc, tym szybciej stopa nabierze odpowiedniej temperatury. Należy jednak pamiętać, że zwiększona moc wiąże się również ze zwiększonym poborem energii.

Obok opisanych już podstawowych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie, istnieje jeszcze wiele dodatkowych, mających realny wpływ na ocenę jego użytkowania. Pierwszym z nich jest sposób regulacji temperatury. Producenci, w zależności od modelu, oferują różne opcje. Najczęściej decydują się jednak na regulację za pomocą pokrętła lub przycisków wzbogaconych o wyświetlacz.

Kolejnym elementem, bezsprzecznie mającym znaczenie w zakresie użytkowania żelazka, jest tzw. uderzenie pary. Jest to ilość pary wytwarzanej przez żelazko, wyrażona w gramach na minutę. Wartość ta potrafi przybierać szeroki zakres. Przedział, z jakim możemy mieć do czynienia, to 50-210 g/min. Niektóre modele zawierają dodatkowe uderzenie pary, które umożliwia miejscowe, zwiększone zwilżenie materiału. Żelazko, przy wykorzystaniu tego systemu, wytwarza chwilowo dużo więcej pary w porównaniu do normalnego trybu pracy. Istotne z perspektywy codziennego użytkowania wydają się być również parametry związane z długością kabla zasilającego, a także wielkością wlewu i pojemnika na wodę. Zbyt mały otwór lub pojemnik mogą znacznie uprzykrzyć nam korzystanie z żelazka parowego.

Dodatkowe funkcje żelazka parowego, o które warto zapytać sprzedawcę

Jedną z nich jest funkcja samooczyszczania się żelazka. Urządzenie, zawierające taką funkcję, potrafi oczyszczać swoją konstrukcję z zalegającego kamienia i innych zanieczyszczeń. Wspomniany kamień bywa najczęściej największym problemem dotyczącym żywotności. Jego nagromadzaniu zapobiega system antywapienny, stosowany w wielu żelazkach parowych. Istotnym elementem dotyczącym bezpieczeństwa korzystania z urządzenia jest tzw. “strażak”. Jest to funkcja, która wyłącza nieużywane urządzenie po określonym przez producenta czasie. Wspomniany czas jest krótszy dla pozycji poziomej żelazka, dłuższy zaś dla bezpieczniejszej pozycji pionowej.

Podczas zakupu żelazka parowego należy, w sposób możliwie najbardziej dokładny, przeczytać jego specyfikację. Często producenci używają nazw własnych, opatentowanych przez siebie systemów. Warto więc spytać sprzedawcę o specjalistyczne zwroty, których znaczenia nie rozumiemy. Na dynamicznie rozwijającym się rynku AGD istnieje wiele firm z dużym doświadczeniem w zakresie produkcji żelazek. Czytelny katalog produktów oferuje, m.in. firma Tefal. Oferowany przez rynkowych liderów szeroki katalog produktów z pewnością pozwoli na zakup urządzenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Artykuł sponsorowany