Żywienie psów – jak wygląda zbilansowana i kompletna dieta?

Żywienie to bardzo istotny aspekt opieki nad psami, profilaktyki oraz wspomagania leczenia w chorobach. Wielu właścicieli czworonogów nie zdaje sobie sprawy, jak duże znacznie ma dobrze dobrana dieta. Często karmią psy jedzeniem domowym – tym, co zostanie z obiadu, czy wybierają karmę, kierując się ceną. To poważny błąd, który może mieć znaczące

foto Pixabay

Żywienie to bardzo istotny aspekt opieki nad psami, profilaktyki oraz wspomagania leczenia
w chorobach. Wielu właścicieli czworonogów nie zdaje sobie sprawy, jak duże znacznie ma
dobrze dobrana dieta. Często karmią psy jedzeniem domowym – tym, co zostanie z
obiadu, czy wybierają karmę, kierując się ceną. To poważny błąd, który może mieć znaczące konsekwencje dla zachowania, samopoczucia i stanu zdrowia psiaka.

Znaczenie żywienia psów

Wszystkie składniki odżywcze i substancje niezbędne psom do funkcjonowania, rozwijania się czy rozmnażania, są przez nie przyswajalne w pokarmie. Zresztą ta reguła dotyczy wszystkich ssaków. Tak samo jak dla człowieka pokarm jest życiem, tak samo dla psów i kotów jedzenie odgrywa kluczową rolę jako jedyne źródło substancji niezębnych do przetrwania w zdrowiu. Wiele ze składników dostarczanych w karmie dla psów nie jest wytwarzanych w ich organizmie naturalnie albo są produkowane w zbyt małej ilości. Profilaktyka zdrowotna u psów w dużej mierze oparta jest na doborze odpowiedniej diety. Prawidłowe żywienie psa pozwoli uniknąć schorzeń takich jak otyłość, choroby przewodu pokarmowego, choroby stawów, zaburzenia w funkcjonowaniu układu moczowego, zaburzenia rozrodcze, schorzenia wątroby. Dobra dieta wpłynie nie tylko na zdrowie psa, ale też na jego samopoczucie, zachowanie, chęć do zabawy, formę i kondycję. Odbije się na jego wyglądzie – to właśnie prawidłowo odżywiane psy cechują się ładnymi zębami i piękna sierścią.

Cechy prawidłowej diety dla psów

Czym powinna się charakteryzować dieta psów i nieważne, czy oparta jest o żywienie
naturalne (np. metodą BARF) czy o wartościowe karmy dla psów? Musi spełnić kilka cech. Po  pierwsze, powinna być strawna dla psa, czyli zawierać przyswajalne dla zwierzęcia składniki. Po drugie, musi być zbilansowana. Należy ustalić odpowiednie proporcje składników odżywczych, tak by nie było żadnego składnika za mało lub za dużo. Na własną rękę komponując posiłki domowe dla psa jest to trudne, z pomocą może tu przyjść sucha karma dla psa, która będzie pełnoporcjowa i idealnie zbilansowana – jak np. karma Beyond marki Purina (sprawdź jej skład na www.purina.pl/psy/beyond/). Dieta musi być też kompletna, czyli zawierać wszystkie substancje odżywcze niezbędne dla psa. Przykładowo, wybierając karmę bogatą w jagnięcinę BEYOND® Simply 9, ma się pewność, że pies dostanie w niej białko, oleje i tłuszcze surowe, kwas tłuszczowy omega 6, a do tego składniki mineralne i dodatki dietetyczne jak np. siarczan miedzi, cynku czy wapnia. Ponadto sucha karma dla psa zawiera naturalne składniki, pełnoziarnisty jęczmień, ryż,  kaszę owsianą. W jednej paczce karmy pies dostaje pełnowartościowy pokarm, świetnie zbilansowany i kompletny, zawierający wszystkie rodzaje składników wskazanych w żywieniu psów. Pokarm dla psa powinien być też bezpieczny. Zatem nie wystarczy, że karma dla psa będzie zawierała doskonałe składniki analityczne i mineralne, ale musi też być pozbawiona szkodliwych substancji. Wreszcie, psa należy żywić jedzeniem smacznym – jeśli ten wymóg nie będzie spełniony, czworonóg nie zje nawet najbardziej kompletnego, urozmaiconego i zdrowego posiłku.

Zapotrzebowanie kaloryczne dzienne psów

To, ile karmy podać psiakowi w ciągu dnia, jest określane przez dzienne zapotrzebowanie
wyrażane w kaloriach na MMC, czyli metaboliczną masę ciała. MMC określane jest poprzez
ilość aktywnej metabolicznie tkanki w organizmie zwierzęcia. Całkowita masa ciała podniesiona do potęgi 0,75 da MMC psa. Typowe zapotrzebowanie dzienne psa wynosi 130
kcal na MMC, jednak należy wziąć pod uwagę, że każdy pies jest inny. Niektóre są małe, inne duże, są psy aktywne oraz spokojne, wychodzące na długie spacery i uwielbiające leżenie całymi dniami na kanapie. Dla psów, które są mało aktywne i przebywają w pomieszczeniu wystarczy dawka od 95 do 100 kcal na MMM, z kolei psom o dużej aktywności i często przebywającymi na dworze, należy zwiększyć zapotrzebowanie do 140-150 kcal na MMC.

Składniki odżywcze

Jeśli chodzi o składniki odżywcze w karmie dla psów, to na liście powinno znaleźć się białko,
węglowodany, tłuszcze, witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz w tłuszczach, a także
makroelementy takie jak wapń i fosfor, magnez, sód, potas, chlor i mikroelementy: żelazo,
cynk, jod, selen, mangan, miedź. W karmie pełnoporcjowej najwięcej musi być białka – 25 g na 1000 kcal. Tak jak na przykład w karmie bogatej w kurczaka BEYOND® Simply 9, w której 25% stanowi białko. Drugim istotnym elementem są tłuszcze, których dorosły pies powinien przyjmować około 1,1 – 1,3 g na każdy kg masy ciała. W suchej karmie bogatej w łososia BEYOND® Simply 9 tłuszcze surowe i oleje stanowią 15% wszystkich składników.
Pełnowartościowa sucha karma musi też zawierać wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3 lub omega-6, a najlepiej oba, tak jak suche karmy dla psów Beyond (poczytaj o nich na www.purina.pl/psy/beyond/karmadlapsa). Makroelementy, mikroelementy czy witaminy są już obecne w karmach w mniejszych, często śladowych ilościach.

Sięgając po karmę dla psów w sklepie, zwróćmy uwagę na etykietę. Przeczytajmy skład, upewnijmy się, czy wszystkie konieczne składniki są w niej zawarte i czy nie ma liście substancji szkodliwych. Nasz pies jest tym, co je.

Źródła: