Nauka jezykow u maluszka

  • Autor
    Odp.
  • majeczka
    Member
    • Temat贸w: 14
    • Odp.: 192
    • Zapaleniec

    Pytanie od mojej kolezanki, gdyz ja jeszcze dzieci nie posiadam:

    Jestem mama kilkumiesiecznego Julka. Wraz z mezem biegle mowimy po angielsku i niemiecku, wiemy ze duzo ludzi mowi do swych dzieci juz od najmlodszych lat po polsku i dodatkowo w drugim jezyku (my wybralibysmy angielski, bo rozmowa w 3 jezykach to juz chyba przesada), aby potrafily mowic biegle w dwoch jezykach. Tez bardzo chcielibysmy zastosowac takie rozwiazanie, jednak mamy obawy czy dziecko po prostu nie zglupieje, czy bedzie wiedziec gdy bedzie starsze ktore slowa obowiazuja w ktorym jezyku…a bardzo nie chcielibysmy aby dziecko mowilo w Polglishu 馃槈
    Co sadzicie o takim rozwiazaniu, moze macie jakies rady albo doswiadczenia??
    Dziekuje 馃檪

    .Magda.
    Member
    • Temat贸w: 13
    • Odp.: 746
    • Zas艂u偶ony

    Ma艂e dzieci bardzo szybko chwytaj膮 nowe rzeczy i nie potrzeba wiele wysi艂ku, aby je tego nauczyc. Wystarczy codziennie z nim rozmawia膰 w danym j臋zyku. Moja siostrzenica ma 6 lat i rozmawia po w艂osku i po polsku. W przedszkolu i teraz w szkole ci膮gle m贸wiono do niej po w艂osku a w domu po polsku. W ten spos贸b bez problemu za艂apa艂a oba j臋zyki i automatycznie przestawia si臋 na j臋zyk w kt贸rym w danej chwili si臋 m贸wi. Bez obaw. Ma艂e dziecko szybciej si臋 uczy niz doros艂y. 馃榾

    Nela
    Member
    • Temat贸w: 10
    • Odp.: 410
    • Pasjonat

    Z moja corka rozmawialismy od poczatku w dwoch jezykach i nigdy nie miala z tym problemow. Male dzieci ucza sie blyskawicznie i przechodza z jednego jezyka na drugi po prostu automatycznie.

    dan024
    Member
    • Temat贸w: 45
    • Odp.: 255
    • Pasjonat

    jestem tez tego samego zdania :):)trezba uczyc od najmlodszych lat tak bedzie najlepiej 馃檪

    JoJo
    Member
    • Temat贸w: 3
    • Odp.: 232
    • Zapaleniec

    my nasz膮 c贸rcie te偶 do angielskiego od najm艂odszych lat przyzwyczajamy. jak p贸jdzie do podstaw贸wki to b臋dzie mo偶na wprowadzi膰 drugi j臋zyk- zastanawiamy si臋 mi臋dzy niemieckim lub francuskim. a w liceum sobie ju偶 b臋dzie robi膰 jak b臋dzie chcia艂a, w ka偶dym razie uwa偶am 偶e znajomo偶膰 j臋zyk贸w to fantastyczna sprawa. sama znam 3 ale 偶adnego perfekt wi臋c chcia艂abym 偶eby moje dziecko zna艂o dobrze. a ostatnio kole偶anka opowiada艂a mi o takim j臋zykowym kanale TVN Lingua na platformie N i powa偶nie si臋 zastanawiam czy sobie tego nie sprawi膰.

    afrodytaspa.pl
    Member
    • Temat贸w: 1
    • Odp.: 40
    • Bywalec

    Nauka j臋zyk贸w obcych od ko艂yski jest ostatnio bardzo modna, co nie zmienia faktu, 偶e opinie psycholog贸w na ten temat s膮 sprzeczne. Wielu z nich uwa偶a, 偶e m贸wienie do dziecka w dw贸ch j臋zykach jest zasadne tylko w wypadku, gdy mamy do czynienia z parami mieszanymi (to znaczy ka偶de z rodzic贸w pos艂uguje si臋 jako ojczystym innym j臋zykiem). W przeciwynym wypadku dziecko mo偶e wyczuwa膰 sztuczno偶c takiej sytuacji komunikacyjnej, w kt贸rej rodzice inaczej porozumiewaj膮 si臋 mi臋dzy sob膮 a inaczej m贸wi膮 do niego.

    Blk
    Member
    • Temat贸w: 16
    • Odp.: 712
    • Zas艂u偶ony

    Moim zdaniem dobrym rozwi膮zaniem jest uczenie dziecka od pocz膮tku obcego j臋zyka, bo p贸藕niej nie b臋dzie mia艂o z nim 偶adnych problem贸w. Bo p贸藕niej to wiadomo – potrzeba samozaparcia i systematyczno偶ci w nauczeniu si臋 j臋zyka..

    parvati
    Member
    • Temat贸w: 47
    • Odp.: 4641
    • Guru

    jesli dla jednego z rodzicow jezyk obcy jest ojczystym lub tez mamy do czynienia z ludzmi dwujezycznymi…jak najbardziej.

    jesli nie…glupota totalna.
    dziecko nie stanie sie dwujezyczne, jesli rodzice beda do niego mowic jezykiem, ktorym posluguja sie biegle.
    sytuacja, w ktorej polak wola do dzieciaka „come to daddy!!!” na spacerku jest dla mne dosc zalosna.

    sama biegle posluguje sie jezykami obcymi. ale…no wlasnie: biegle. nie jestem dwujezyczna. do dziecka bede mowic po polsku. nie mam zamiary stwarzac sytuacji nienaturalnych i robic mu wody z mozgu.

    Jozia
    Member
    • Temat贸w: 19
    • Odp.: 1181
    • Maniak

    totalna g艂upota pravati. To nie robienie wody z m贸zgu tylko nauka dziecka od ma艂ego wi臋cej ni偶 jednego j臋zyka. Takie dziecko nie zacznie si臋 w tym gubi膰, nauczy si臋 dw贸ch lub nawet 3 j臋zyk贸w b臋d膮c maluchem. Nie wiesz co m贸wisz. Zyskuje dzi臋ki temu znajomo偶膰 2 lub wi臋cej j臋zyk贸w obcych oraz w przysz艂o偶ci b臋dzie mu o wiele 艂atwiej ch艂on膮膰 inne j臋zyki. Same plusy.

    No mo偶e jeden minus – s膮siad pod偶miewaj膮cy si臋 z rodzica, kt贸ry m贸wi do dziecka po angielsku. Minus nie do zniesienia 馃槅

    parvati
    Member
    • Temat贸w: 47
    • Odp.: 4641
    • Guru

    @J贸zia wrote:

    totalna g艂upota pravati. To nie robienie wody z m贸zgu tylko nauka dziecka od ma艂ego wi臋cej ni偶 jednego j臋zyka. Takie dziecko nie zacznie si臋 w tym gubi膰, nauczy si臋 dw贸ch lub nawet 3 j臋zyk贸w b臋d膮c maluchem. Nie wiesz co m贸wisz. Zyskuje dzi臋ki temu znajomo偶膰 2 lub wi臋cej j臋zyk贸w obcych oraz w przysz艂o偶ci b臋dzie mu o wiele 艂atwiej ch艂on膮膰 inne j臋zyki. Same plusy.

    No mo偶e jeden minus – s膮siad pod偶miewaj膮cy si臋 z rodzica, kt贸ry m贸wi do dziecka po angielsku. Minus nie do zniesienia 馃槅

    doskonale wiem, co mowie.

    akurat tym tematem interesowalam sie bardzo jako ze jezyki obce to moja mocna strona.

    z punktu widzenia psychologii: relacja miedzy rodzicem poslugujacym sie jezykiem, ktory nie jest dla niego ojczysty, nie jest w stanie nawiazac z dzieckiem takiej samej wiezi jak wyedy, gdyby poslugiwal sie jezykiem ojczystym.

    poza tym: dziecko bardziej skorzysta, gdy jezyka obcego od najmlodszych lat bedzie sie uczylo od native speakerow a nie od rodzicow. niestety, ale idealna wymowa itd nie jest mozliwa do osiagniecia przez osobe, ktora zna jezyk biegle.

    dlatego nie ma co robic z siebie kretyna.

    anka88-88
    Member
    • Temat贸w: 8
    • Odp.: 21
    • Bywalec

    nie zgodz臋 si臋 z Parvati. cz艂owiek mo偶e osi膮gn膮膰 taki poziom w pos艂ugiwaniu si臋 j臋zykim obcym aby by艂 native-like. opanowanie wymowy to kwestia intensywnych cwiczen przez pare lat. je偶eli kto偶 si臋 przyk艂ada, to jedyna r贸偶nica, jak膮 b臋dzie mo偶na zauwazy膰 pomi臋dzy nativem a polakiem, to taka, ze polak b臋dzie m贸wi艂 troch臋 wolniej ni偶 native. oczywi偶cie nie nauczymy si臋 tego na w艂asn膮 r臋k臋. uwa偶am, 偶e musi by膰 kto偶 kto zna si臋 na fonetyce, na wszystkich mechanizmach i na r贸偶nicach w wymowie wszystkich g艂osek, intonacji itp itd. i pokieruje nas. uwazam tez, ze m贸wienie do dziecka r贸wnie偶 w innym j臋zyku to 偶wietna sprawa. dzieci bardzo szybko przyswajaj膮 sobie j臋zyki obce. wyczuwaj膮 r贸wnie偶 subtelne r贸偶nice, dlatego je偶li b臋dzie do nich m贸wi艂a osoba dobrze wykszta艂cona w danym j臋zyku, ze 偶wietn膮 wymow膮, to takie dziecko mo偶e osi膮gn膮c bardzo wcze偶nie niesamowite rezultaty. a do dziecka przeciez wcale nie trzeba m贸wic na spacerze „chodz do tatusia” w innym jezyku. mo偶na puszcza膰 bajki w obcym j臋zyku i wtedy co偶 m贸wi膰, czytac bajeczki, pokazywa膰, rysowa膰 cokolwiek i w tym czasie m贸wi膰 do dziecka w innym j臋zyku. Istnieje przeciez mother tongue/native language i dziecko mo偶e mie膰 jeden taki j臋zyk (np polski) lub dwa (np polski i angielski, bo mama jest polk膮 a tata anglikiem) – czyli to o czym m贸wi艂a Parvati. Ale second language, to ka偶dy „drugi” j臋zyk, kt贸rego si臋 uczymy. I niewa偶ne czy to jest ju偶 drugi czy trzeci czy dziesi膮ty j臋zyk, zawsze bedzie nazywa艂 si臋 „second language”. je偶li tylko dziecko b臋dzie mia艂o styczno偶膰 nawet i z 5 j臋zykami, to si臋 ich nauczy. i b臋dzie mia艂o sw贸j „mother tongue” i swoich 5″ second language”. co wi臋cej, czyta艂am kiedy偶, 偶e je偶li kobieta w ci膮偶y du偶o czyta na g艂os to bardzo prawdopodobne, 偶e jej dziecko rozwinie w sobie takie umiej臋tno偶ci jak komunikatywno偶膰, zdolno偶ci do uczenia si臋 j臋zyk贸w obcych itp
    Parvati, jak wida膰 jest wszechstronnie wykszta艂cona, zna sie na medycynie, biegle pos艂uguje si臋 40 j臋zykami i …. wi臋cej ju偶 nie chcia艂a si臋 chwali膰, ale na pewno przy najbli偶szej okazji przypomni nam, na czym tam jeszcze 偶wietnie si臋 zna 馃槈

    mitaminer
    Member
    • Temat贸w: 0
    • Odp.: 2
    • Pocz膮tkuj膮cy

    Ja moge poleci膰 ksi膮偶k臋 [usuni臋to_link]. 5 z艂 to nie maj膮tek.
    Ksi膮偶ka, kt贸ra mo偶e sta膰 si臋 dla ka偶dego dziecka pierwsz膮 przygod膮 z j臋zykiem angielskim. Zawiera 200 s艂贸wek opatrzonych barwnymi ilustracjami i ciekawostkami zwi膮zanymi z kultur膮 oraz obyczajami Anglii. Aby pom贸c w nauce i zapami臋taniu, pod ka偶dym wyrazem dziecko znajdzie przybli偶on膮 jego wymow臋.

    parvati
    Member
    • Temat贸w: 47
    • Odp.: 4641
    • Guru

    [usuni臋to_link] wrote:

    nie zgodz臋 si臋 z Parvati. cz艂owiek mo偶e osi膮gn膮膰 taki poziom w pos艂ugiwaniu si臋 j臋zykim obcym aby by艂 native-like. opanowanie wymowy to kwestia intensywnych cwiczen przez pare lat. je偶eli kto偶 si臋 przyk艂ada, to jedyna r贸偶nica, jak膮 b臋dzie mo偶na zauwazy膰 pomi臋dzy nativem a polakiem, to taka, ze polak b臋dzie m贸wi艂 troch臋 wolniej ni偶 native. oczywi偶cie nie nauczymy si臋 tego na w艂asn膮 r臋k臋. uwa偶am, 偶e musi by膰 kto偶 kto zna si臋 na fonetyce, na wszystkich mechanizmach i na r贸偶nicach w wymowie wszystkich g艂osek, intonacji itp itd. i pokieruje nas. uwazam tez, ze m贸wienie do dziecka r贸wnie偶 w innym j臋zyku to 偶wietna sprawa. dzieci bardzo szybko przyswajaj膮 sobie j臋zyki obce. wyczuwaj膮 r贸wnie偶 subtelne r贸偶nice, dlatego je偶li b臋dzie do nich m贸wi艂a osoba dobrze wykszta艂cona w danym j臋zyku, ze 偶wietn膮 wymow膮, to takie dziecko mo偶e osi膮gn膮c bardzo wcze偶nie niesamowite rezultaty. a do dziecka przeciez wcale nie trzeba m贸wic na spacerze „chodz do tatusia” w innym jezyku. mo偶na puszcza膰 bajki w obcym j臋zyku i wtedy co偶 m贸wi膰, czytac bajeczki, pokazywa膰, rysowa膰 cokolwiek i w tym czasie m贸wi膰 do dziecka w innym j臋zyku. Istnieje przeciez mother tongue/native language i dziecko mo偶e mie膰 jeden taki j臋zyk (np polski) lub dwa (np polski i angielski, bo mama jest polk膮 a tata anglikiem) – czyli to o czym m贸wi艂a Parvati. Ale second language, to ka偶dy „drugi” j臋zyk, kt贸rego si臋 uczymy. I niewa偶ne czy to jest ju偶 drugi czy trzeci czy dziesi膮ty j臋zyk, zawsze bedzie nazywa艂 si臋 „second language”. je偶li tylko dziecko b臋dzie mia艂o styczno偶膰 nawet i z 5 j臋zykami, to si臋 ich nauczy. i b臋dzie mia艂o sw贸j „mother tongue” i swoich 5″ second language”. co wi臋cej, czyta艂am kiedy偶, 偶e je偶li kobieta w ci膮偶y du偶o czyta na g艂os to bardzo prawdopodobne, 偶e jej dziecko rozwinie w sobie takie umiej臋tno偶ci jak komunikatywno偶膰, zdolno偶ci do uczenia si臋 j臋zyk贸w obcych itp
    Parvati, jak wida膰 jest wszechstronnie wykszta艂cona, zna sie na medycynie, biegle pos艂uguje si臋 40 j臋zykami i …. wi臋cej ju偶 nie chcia艂a si臋 chwali膰, ale na pewno przy najbli偶szej okazji przypomni nam, na czym tam jeszcze 偶wietnie si臋 zna 馃槈

    badania wykazuja, ze dwujezycznym mozna stac sie jedynie do 8 roku zycia. i ten wiek to juz swojego rodzaju ekstremum.

    to, ze ktos BIEGLE zna jezyk obcy, nie znaczy, ze jest DWUJEZYCZNY.

    wiekszosc psychologow uwaza, ze niemozliwe jest nawiazanie tak glebokiej wiezi z dzieckiem rodzica poslugujacego sie jezykiem wyuczonym, jak wiez z rodzicem poslugujacym sie jezykiem ojczystym.

    to, na czym sie zna ani fakt, iloma jezykami obcymi sie posluguje parvati nie ma tu nic do rzeczy.

    moj mezczyzna jest polakiem, ja jestem polka…do dziecka bedziemy mowic po polsku.

Musisz si臋 zalogowa膰 by napisa膰 odp. w temacie: " Nauka jezykow u maluszka"

Przewi艅 na g贸r臋