KULTURA

Świat poza materialnym i duchowym potrzebuje kultury, czyli pewnego zachowania, któremu ulegamy pod wpływem bodźców i autorytetów. W odpowiedzi na to zjawisko codziennie przedstawiamy najważniejsze aktualności kulturalne z kraju i za granicy. Znajdziesz tutaj informacje na temat premier książek, filmów, spektakli, płyt, a także komunikaty o spotkaniach z autorami. Wywiady z twórcami sztuki oraz recenzje najnowszych dzieł. Relacje z interesujących wydarzeń kulturalnych. Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata kultury.

Nadzieja mimo wszystko. Ks. Józef Tischner

Zbiór nieznanych szerzej tekstów jednego z najważniejszych filozofów XX wieku, które pokazują, że świat może być lepszy!

Upiorne święta. Antologia

Mistrzowskie grono autorów specjalizujących się w literaturze grozy opisuje Boże Narodzenie takie, jakiego z pewnością nikt z nas nie chciałby przeżyć. Te historie każdemu zmrożą krew w żyłach.

Blauka – nowy singiel „Trefne Fanty”

„Trefne Fanty” to pierwszy singiel będący zapowiedzią drugiego albumu zespołu Blauka. Po roku od debiutanckiej płyty duet zaskakuje świeżymi brzmieniami i niebanalnym tekstem.

Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy? Bożena Szwarc

Kobiety swoją tożsamość budują teraz bardzo intensywnie. A mężczyźni? Jak to z nimi jest? "Być mężczyzną" już w księgarniach.

Nic więcej. Karolina Winiarska

Co zrobić, gdy miłość pojawia się, choć wcale jej nie chcemy?

Obława. Manhunt. Colin Sutton

Pasjonująca historia ujęcia Leviego Bellfielda, jednego z najbardziej osławionych brytyjskich seryjnych zabójców ostatnich pięćdziesięciu lat.

”Poufne lekcje perskiego” – zobacz polski zwiastun!

Film, który otrzymał Nagrodę Publiczności podczas tegorocznego MFF Transatlantyk w Katowicach. Kandydat do Europejskich Nagród Filmowych. Już w grudniu produkcja Vadima Perelmana zagości na ekranach polskich kin.

Kultura w sieci: czy wydarzenia online zastąpią tradycyjny odbiór sztuki?

Pandemiczna rzeczywistość znacząco wpłynęła na postrzeganie sztuki, jak również na sposób jej odbioru. Z jakim skutkiem wydarzenia kulturalne przeniosły się do sieci? Czy za parę lat czeka nas wyłącznie sztuka online?

Epizody z życia mojej mamy. Iwona Żytkowiak

12 historii, 12 portretów, jeden motyw – mama. Opowieści o matce pisane z perspektywy syna.

W cieniu zła. Alex North

Rytualne morderstwo, nawiedzone przez złe moce miasteczko, budząca paniczny strach postać Czerwonorękiego oraz przytłaczająca atmosfera nadciągające katastrofy. "W cieniu zła" już w księgarniach.

Jak umieramy. Roland Schulz

Co dzieje się z twoim ciałem, kiedy umierasz? Co czujesz – smutek, ból? A potem, kiedy twoje serce przestanie bić? Jak wygląda śmierć?

Mick Jagger jako milioner bez skrupułów. „Obraz pożądania”

Po przeczytaniu scenariusza filmu „Obraz pożądania” Mick Jagger uznał, że świetnie pasuje do postaci Cassidy’ego.

Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów. Ewa Pągowska

Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami gabinetów i szpitali psychiatrycznych? Poznaj sekrety jednej z najbardziej tajemniczych specjalizacji medycznych!

Mag. John Fowles

Obfitujące w niezwykłe zwroty akcji arcydzieło literatury światowej, w którym młody mężczyzna zostaje wplątany w śmiertelną psychologiczno-erotyczną grę.

Nas dwoje. Holly Miller

To poruszająca, skłaniająca do refleksji, a jednocześnie wywołująca morze łez powieść. Zachwycający debiut literacki Holly Miller sprawi, że twoje serce rozpadnie się na milion kawałków.

Ceikawe tematy

Uroda

Nadpotliwość pokonasz botoksem

Pocenie jest naturalną reakcją ciała na wysoką temperaturę. Kłopot w tym, że u znacznej części osób przebiega zbyt intensywnie.

Przepisy

Sałatka tabbouleh z granatem i orzechami!

Jeśli planujemy przygotowanie obiadu dla rodziny lub spotkania z przyjaciółki z kuchnią bliskowschodnią zacznijmy od tabbouleh – najpopularniejszej sałatki, podawanej jako mezze. 

Dom