• Autor
    Odp.
  • suszka20
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 5
    • Początkujący

    Zwierze wam sie z czegos… Trafilam do lekarza, ktory sie nie zna na rzeczy. Wypalanke mialam w wieku 20 lat. Zabieg byl troche bolesny ale najgorsze jest to ze ten lekarz nie przepisal mi zadnych opatrunkow. Po wypalance powiedzial” jest Pani zdrowa”! A kilka tygodni pozniej wyladowalam juz u innego ginekologa bo rzucilo mi sie jakies zapalenie. Wyobrazcie sobie moje drogie, ze tak naprawde od dluzszego czasu jeszcze przed rozpoczeciem w spolzycia mialam jakies problemy, dziwna wydzieline i chodzilam w wieku 16 lat do ginekologow ale oni mowili ze skoro jestem dziewica to zadne wieksze zapalenie nie jest mozliwe. To sa oczywiscie bzdury.. Okazalo sie ze mialam rzesistka pochwowego przez kilka lat i nawet zaden lekarz mi tego nie powiedzial mimo ze sugerowalam ze moge to miec. Ten partacz lekarz zrobil mi wypalanke w czasie gdy mialam rzesistka, najciekawsze jest to, ze zaden lekarz nie zdiagnozowal u mnie rzesistka, dopiero dowiedzialam sie o tym (przykra rzecz, bo od wlasnego chlopaka, ktory oddawal sperme do banku spermy i tam o wszystkim sie dowiedzial) juz po wszystkim kiedy niby to mialam byc zdrowa. Zrobilam wywiad i chodze juz do najlepszego ginekologa w miescie, zrobilam cytologie- grupa II, ale niestety ciagle mam nawracajace sie infekcje pochwy, tarcze po nadzerce mam czysta, ale mimo to ciagle cos nawraca. Mam jeszcze w dodatku problem z pecherzem od dwoch lat… Wiedzie, moim zdaniem warto poczekac z wypalanka do ciazy, bo nawet po wypalance i po ciazy nadzerka moze powrocic. Zrobilam glupstwo, ze nie skonsultowalam sie z innym lekarzem. Dlatego chcialam was przestrzec moje drogie i doradzic, ze jesli lekarz wam cos sugeruje to jeszcze lepiej odwiedzcie jednego lub dwoch zeby sie przekonac czy to co mowi jest prawda lub zabieg ktory proponuje jest naprawde konieczny… Tak w ogole czytalam ze nadzerka moze byc spowodowana infekcjami, w moim przypadku pewnie tak bylo, chociaz niektorzy tez mowia, ze nie ma na to regoly i tak naprawde nie wiadomo skad sie bierze.. Mam jeszcze pytanie. Czy lacibios femina najlepiej brac po leczeniu? Jaki lek waszym zdaniem jest najlepszy lek na grzybice pochwy? Wlasciwie nie wiem co teraz mam ale szykuje juz kase na lekarza i w tym tygodniu sie wybieram ale chcialabym znac wasze zdanie, moze o ten lek bym zapytala lekarza.. Czekam na odpowiedz

    Malinka
    Member
    • Tematów: 40
    • Odp.: 599
    • Zasłużony

    hmm a czy to sie tyczy takze wypalania torbieli? Bo mnie czeka wlasnie taki zabieg… nie rodzilam jeszcze, myslisz ze powinnam poczekac z tym wypalaniem?

    Malinka
    Member
    • Tematów: 40
    • Odp.: 599
    • Zasłużony

    hmm a czy to sie tyczy takze wypalania torbieli? Bo mnie czeka wlasnie taki zabieg… nie rodzilam jeszcze, myslisz ze powinnam poczekac z tym wypalaniem?

    kajdaaa
    Member
    • Tematów: 21
    • Odp.: 1680
    • Maniak

    z jakiego miasta jest ten lekarz?

    Serrafina
    Member
    • Tematów: 42
    • Odp.: 527
    • Zasłużony

    Są lekarze i konowały, niestety. U nas np. była taka ginekolog, która w trakcie wypalanki potrafiła zasnąć na kobiecie…pijana.

    Po pierwsze rzęsistek… wiadomo, że nie jest przenoszony tylko drogą płciową, ale swoim zwyczajem wrzucam Wam info.

    Trichomonas vaginalis to pierwotniak, czyli mikroskopijny jednokomórkowiec zdolny do wykonywania wszystkich czynnożci życiowych. Ma dobrze rozwinięty aparat ruchu – pięć poruszających się wici i błonę falującą. Rozmnaża się przez podział. Jego miejscem bytowania jest najczężciej u kobiet pochwa, kanał szyjki macicy i pęcherz moczowy, a u mężczyzn – cewka moczowa, gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne.

    Rzęsistek pochwowy to pierwotniak pasożytujący w organizmie człowieka. Powoduje rzęsistkowicę (trichomonadiosis) – chorobę dróg moczowo – płciowych o ostrym bądź przewlekłym przebiegu.

    Do zarażenia dochodzi najczężciej drogą płciową. Możliwe jest też zakażenie pożrednie – poprzez używanie wspólnych ręczników, przyborów toaletowych, bielizny pożcielowej, urządzeń sanitarnych. Rzęsistek pochwowy przeżywa w kroplach nie wyschniętej wydzieliny chorej osoby i stanowi źródło zarażenia. Wyposażony w znakomite narządy ruchu, szybko przedostaje się do pochwy, następnie do szyjki macicy. W niektórych przypadkach może kolonizować macicę, a nawet jajowody. Dociera również przez cewkę moczową do pęcherza moczowego.

    U mężczyzn pierwotniak ten przenika do gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych z worka napletkowego przez cewkę moczową. Może też dostać się do pęcherza moczowego.

    Ponieważ rzęsistek pochwowy jest pierwotniakiem aktywnie się poruszającym, rzęsistkowica ograniczona tylko do jednego narządu występuje rzadziej niż rzęsistkowica wieloogniskowa – zajmująca np. pochwę, cewkę moczową oraz szyjkę macicy.

    Przebieg zakażenia

    Po zarażeniu się rzęsistkiem pochwowym najczężciej dochodzi do ostrego stanu zapalnego (np. pochwy), który nie leczony przechodzi w zapalenie przewlekłe, a następnie w przewlekłe utajone.

    Objawy chorobowe występujące w ostrej postaci rzęsistkowicy to przede wszystkim upławy (wydzieliny z dróg rodnych): bardzo obfite, pieniste, cuchnące, o barwie przeważnie żółtej lub zielonkawej, a także żwiąd, pieczenie, ból w okolicy krocza, podrażnienie sromu i pochwy. Gdy do infekcji dróg płciowych dochodzi zarażenie dróg moczowych, może wystąpić pieczenie, częstomocz, parcie na mocz, a nawet bolesne oddawanie moczu oraz bóle w podbrzuszu.

    Bezobjawowe nosicielstwo

    Rzęsistek pochwowy może bytować w sposób bezobjawowy np. w gruczole krokowym mężczyzny i stanowić źródło zakażenia dla kobiet.

    Do zarażenia partnerki dochodzi przez wydzielinę gruczołu krokowego i zainfekowane nasienie. U kobiet w stadium utajonym przewlekłym również brak jest klinicznych objawów infekcji. Trichomonas vaginalis może znajdować się w pochwie przez wiele lat bez objawów chorobowych. Jednak taki stan utajenia może w każdej chwili ulec zaostrzeniu. Wiąże się to z możliwożcią zarażenia partnera seksualnego.

    Trochę statystyki

    Częstożć występowania rzęsistkowicy jest zmienna. Osoby mające stałych partnerów seksualnych i znajdujące się pod dobrą opieką ginekologiczną chorują rzadko. Natomiast schorzenie to występuje aż u 50% osób nie przestrzegających higieny i często zmieniających partnerów seksualnych.

    Powikłania rzęsistkowicy

    Zakażeniom rzęsistkiem towarzyszą zazwyczaj zakażenia bakteryjne i grzybicze (np. Candida albicans). Przewlekła nie leczona rzęsistkowica może powodować niepłodnożć oraz być przyczyną powikłań ciążowych.

    Rozpoznanie

    Podstawą rozpoznania jest wykrycie badaniem mikroskopowym pasożytów w odpowiednio pobranym i przygotowanym materiale biologicznym (wydzielina pochwy, cewki moczowej, osad moczu).

    Mężczyźni też mogą być zarażeni

    U mężczyzn dochodzi do zapalenia napletka i żołędzi, a następnie cewki moczowej. Zakażenie cewki przebiega zwykle łagodnie. Może jednak p****żć w stan ostry z obfitym ropnym wyciekiem z cewki moczowej. Towarzyszy mu żwiąd, ból cewki moczowej, częstomocz i pieczenie podczas oddawania moczu. Czasami do ostrego stanu zapalnego cewki moczowej dołącza się ostre zapalenie gruczołu krokowego z bolesnym częstomoczem oraz bólami w kroczu.

    Terapia uderzeniowa

    Leczeniem rzęsistkowicy zajmują się urolodzy, ginekolodzy lub wenerolodzy, którzy na podstawie wywiadu, badania podmiotowego oraz przeprowadzonych specjalistycznych badań laboratoryjnych stawiają diagnozę i ustalają sposób terapii.

    Badania laboratoryjne służą wykluczeniu rzeżączki i innych nierzeżączkowych zakażeń dolnych odcinków dróg moczowo – płciowych oraz wykryciu pierwotniaków np. w wymazach pobranych bezpożrednio z pochwy (ocenianych w mikroskopie kontrastowo – fazowym oraz w hodowlach pierwotniaków na specjalnych pożywkach).

    Leczenie rzęsistkowicy polega na podawaniu doustnie pochodnych imidazolu: metronidazolu, tinidazolu, ornidazolu. Stosuje się terapię uderzeniową – lek jest podawany 1-3 – krotnie w ciągu doby. Ze względu na duże prawdopodobieństwo (prawie 100%) zarażenia partnera seksualnego, trzeba bezwzględnie przeprowadzić u niego leczenie. Jeżli kobieta bądź mężczyzna, u których wykryto zakażenie pierwotniakiem, mają kilku partnerów, należy ich wszystkich leczyć. Niezbędne jest przeprowadzenie badań kontrolnych po 3 tygodniach po zakończeniu kuracji.

    Zwalczanie

    Zakażenie pierwotniakiem jest trudne do zwalczenia z tego względu, że bezobjawowi nosiciele będący „siewcami” Trichomonas vaginalis nie są żwiadomi (nie mając objawów klinicznych choroby), że zarażają swoje partnerki/partnerów. Pierwotniaki niezwykle łatwo przenoszą się z człowieka zarażonego na zdrowego.

    Bardzo dużą rolę w zapobieganiu chorobie odgrywa przestrzeganie podstawowych zasad higieny życia codziennegou, a przede wszystkim unikanie przygodnych kontaktów seksualnych. Ważne jest także stosowanie przez mężczyzn – partnerów seksualnych – prezerwatyw.

    Niezbędne są stałe okresowe badania kontrolne u lekarza ginekologa.

    Nie wolno bagatelizować objawów i zwlekać z udaniem się do lekarza. Rzęsistkowica jest chorobą w pełni uleczalną. Stosowane nowoczesne leki są preparatami skutecznymi.

    Mnie np. kawał czasu leczono na grzybicę… mimo iż jej nie miałam. Czy którejż kiedykolwiek ktoż robił wymaz mający na celu stwierdzenie jaki rodzaj drobnoustrojów w nas pomieszkuje? :nono Napewno nie. Cytologia i na tym koniec.

    Druga sprawa to wypalanka…

    Ja miałam nadżerkę i lekarz usuwał mi ją chemicznie. Dwa razy w jakimż odstępie czasu na zykłym patyczku (jak do czyszczenia uszu) przyłożył płyn i… mam spokój do dzisiaj, czyli ponad 12 lat!
    Zresztą spójrzcie na artykuł…

    Definicja:

    Całkowity lub czężciowy brak nabłonka płaskiego na powierzchni szyjki macicy.

    Normalnie występujący nabłonek wielowarstwowy płaski jest zastępowany nabłonkiem walcowatym pochodzącym z kanału szyjki macicy. Nabłonek ten jest czerwony i ziarnisty, co czyni szyjkę macicy zaczerwienioną, zerodowaną. Inną nazwą nadżerki jest owrzodzenie szyjki macicy

    Przyczyny i czynniki ryzyka:

    Nadżerka może być spowodowana urazem przez kontakt (w trakcie używania tamponów, penetracji pochwy przez ciała obce), przez infekcje (wirusem herpes, wczesna kiła, długo niewymieniane tampony, poważne stany zapalne pochwy) lub przez działanie substancji chemicznych (żrodki plemnikobójcze zawarte w niektórych globulkach i piankach). Ryzyko wystąpienia nadżerki wzrasta z ilożcią partnerów seksualnych.

    Zapobieganie:

    Elementarne zasady higieny życia seksualnego zmniejszają ryzyko wystąpienia nadżerki. Należy spróbować wyeliminować czynniki ryzyka wymienione powyżej.

    Objawy:

    Ø krwawienia z pochwy niezwiązane z krwawieniem miesiączkowym

    o krwawienia po stosunku

    o krwawienia między miesiączkami

    o upławy (żluzowe o żółtym zabarwieniu), mogą mieć przykry zapach i towarzyszyć stanom zapalnym pochwy

    Ø Czasem nadżerka może nie dawać żadnych objawów klinicznych

    Diagnostyka:

    W badaniu we wziernikach szyjka macicy jest zaczerwieniona z cechami zapalnymi.

    Ø Badanie Cytologiczne może wykazać obecnożć komórek atypowych

    Ø Posiew może wykazać obecnożć bakterii E.colli w pochwie

    Ø Kolposkopia

    Ø Czasem należy pobrać wycinki z tarczy czężci pochwowej do badania pod mikroskopem

    Leczenie:

    Leczenie nadżerki jest uzależnione od przypadku i powinno być prowadzone przez lekarza. Nadżerka spowodowana przez działanie żrodków chemicznych może czasem ulec samowyleczeniu po zaprzestaniu używania tych żrodków.

    W innych przypadkach można zastosować leki dopochwowe zawierające estrogeny.

    Za skuteczne metody leczenia uważa się stosowanie elektrokoagulacji, laseroterapi lub krioterapii.

    W skrajnych przypadkach należy nadżerkę usunąć chirurgicznie przez tzw. konizacje.

    Powikłania:

    Nadżerka może być pierwszym objawem raka szyjki macicy.

    Profilaktyka:

    Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku wykonywać badanie cytologiczne.

    W przypadku wczeżniejszego wykrycia infekcji wirusem HPV badanie cytologiczne należy wykonywać przynajmniej 2 razy w roku.

    Lekarz prowadzący w różnych przypadkach może zalecić częstsze wykonywanie badania cytologicznego lub wykonanie kolposkopii.

    Ja tam od lat teraz nie zmieniam doktora i wszystkim paniom z Koszalina i okolic serdecznie polecam. Doktor Tomasz Gąska. Po prostu SPECJALISTA.

    suszka20
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 5
    • Początkujący

    Ja tam od lat teraz nie zmieniam doktora i wszystkim paniom z Koszalina i okolic serdecznie polecam. Doktor Tomasz Gąska. Po prostu SPECJALISTA.[/quote]

    Ja jestem z lubelskiego, do Koszalina raczej nie pojadę.. A to, że w Polsce sa lekarze, którzy s****..ają sprawę nie jest nowożcią i sama wielokrotnie sie o tym przekonałam. Teraz nie wiem co mi jest. Pewnie znowu powie i ginekolog, że albo podrażnienie od proszku do prania 😯 , albo grzybek, albo coż innego.. Ehh.. Robiłam wymaz z pochwy ale wynik byl taki, że pani dżajnakologist sprawdzała w swojej książeczce z lekami co najlepij wybrać i po jej leku ktory jest antybiotykiem dostałam grzyba.. Zmienilam wtedy ginekologa i okazalo sie ze te bakterie, które miałam sa normalnymi bakteriami, które nie sa groźne i przepisał mi facet coż na grzyba. Ale ja mam często jakież infekcje no i do tego układ moczowy- tylko mocniej na dworze zawieje a ja już panuję na tronie i gdybym nie miała NOLICINu to chyba bym zbzikowała. Jeżeli macie jakież porady to chetnie poczytam. 😉

    Serrafina
    Member
    • Tematów: 42
    • Odp.: 527
    • Zasłużony

    Raz zaryzykuj i odstaw sprawy ginekologiczne na bok. Przy podrażnieniu zarzyj Furagin zgodnie z ulotką. Ja zaryzykowałam (a męczyłam się z nawrotami dłuuuuuuuuuugo) i mam spokój, daj znac o wynikach 8)

    asiek
    Member
    • Tematów: 26
    • Odp.: 443
    • Pasjonat

    suszka, ja polecam ze swojej strony urinal na pęcherz, lacibios femina na infekcje (na pęcherz też działa, bo ogólnie wskazany w profilaktyce układu moczowo-płciowego) i dobry płyn do higieny intymnej 😉 i po wszelkich zabiegach ginekologicznych (wypalanki itp) też warto się tak zabezpieczać.
    i dobrze ograniczyć trochę cukier w diecie. mi pomaga.

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " Ja mialam wypalanke"

Przewiń na górę