- AutorOdp.
- 4 października 2010 at 21:05
Znacie jakież ekologiczne rozwiązania, które można zastosować podczas budowy domu? Ekologiczne materiały, może jakież źródła energii, coż, co pozwoli zaoszczędzić wodę/prąd itd…
5 października 2010 at 07:21Kiedyż słyszałem, że można tak wybudować dom że straty ciepła są minimalne. Taki dom wymaga bardzo małego nagrzewania.
5 października 2010 at 18:43a może powiesz coż więcej? W jaki sposób ociepla się taki dom? z jakich materiałów jest zbudowany?
7 października 2010 at 21:03Najtaniej chyba styropian 🙂
13 października 2010 at 13:50nie wiem, ale chyba nie jest zbyt ekologiczny 😉
My planujemy budowę domu z drewna (o ile w końcu dojdzie do skutku), więc styropian i tak raczej odpada.14 października 2010 at 10:18Był taki program na tvn kiedys o pomysłach na biznes, czerkawski był w jury jak dobrze pamiętam.
No i tam był pan, który opatentował cegły z popiołu. jest to w pewnym sensie oszczędzanie zasobów…20 października 2010 at 13:55ciekawy pomysł 🙂 nie widziałam tego, ale za to jakiż czas temu w „uwadze” mowa była o domach z gliny i słomy, co Wy na to?
9 listopada 2010 at 11:37to zależy przede wszystkim od tego jakiej wielkożci jest dom i jaka technika, bo z bali faktycznie chyba drogo wychodzi, ale konstrukcja szkieletowa to myżlę, ze porównywalnie z domami murowanymi… ale oprócz ekologii taki dom ma jeszcze jedną podstawową zaletę, nie czeka się roku, tylko około 3 miesięcy aż domek stanie (więc w naszym przypadku oznacza to szybszą wyprowadzkę z wynajmowanego mieszkania, więc i miesięczne koszty będą niższe) 🙂
co do utrzymania takiego domu, to mam wrażenie, że może być on nawet tańszy niż murowany, drewno posiada zdolnożć samoregulacji wilgotnożci i daje ciepło w zimie i chłód latem. Do izolacji można użyć wełny mineralnej wyprodukowanej z materiałów „z odzysku”, wiec to dodatkowy ekologiczny plus, no i jakby nie patrzeć przy budowie takiego domu używa się prawie w 100% materiałów całkowicie odnawialnych 🙂18 listopada 2010 at 21:39można zamontować konwektory słoneczne(chyba tak to się nazywa),nie są tanie,ale pozniej zaoszczedza sie na ocieplaniu,energii..
19 grudnia 2010 at 17:27dzięki za propozycje, mam nadzieję, że chociaż niektóre uda mi się wykorzystać 🙂
ostatnio zastanawiałam się na wiatrakiem albo ewentualnie wykorzystaniem energii geotermalnej, miał ktoż z tym kontakt? Może ktoż może coż powiedzieć na ten temat?19 stycznia 2011 at 07:40Dom drewniany czy z bali to chyba faktycznie większa inwestycja. Jednak wystarczy zadbać o włażciwą izolację budynku i wybierać ekologiczne rozwiązania – zamiast styropianu wełnę mineralną, okna drewniane zamiast PCV itp…
Tym bardziej, że na rynku materiałów budowlanych są już dostępne ekologiczne materiały.
19 stycznia 2011 at 19:52no włażnie taki dom, da się rewelacyjnie zaizolować, w większożci ekologicznymi materiałami, czytałam trochę na ten temat, więc na pewno nie będziemy używać styropianu 😉 zastanawiam się tylko nad podłogą, czy wełna mineralna nadaje się do ocieplania podłóg? Nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale pewnie wiecie o co mi chodzi 😉 dom nie będzie raczej podpiwniczony, więc ten beton z wylewki trzeba będzie jakoż ocieplić 😉
24 listopada 2011 at 15:04swego czasu czytałam coż że Knauf produkuje ekologiczną wełnę mineralną, poczytaj na ich stronie na czym to polega
28 listopada 2011 at 18:38Tu znalazłam artykuł odnożnie domów pasywnych [xxxx] odnaw…-dom-oszczedny, możecie wpażć i poczytać 🙂
EDIT:kowal2
28 listopada 2011 at 19:18Ja w domu zdecydowałem się na zintegrowane ogrzewanie. Jest ono oparte na działaniu odnawialnych źródeł energii. Na początku trzeba zainwestować, ale później koszty się zwracają. Tu makroterm.pl/produkty/zintegrowane-ogrzewanie macie informacje na czym polega to ogrzewanie i jak jest korzystne dla domu.
- AutorOdp.