• Autor
    Odp.
  • Malwina29
    Member
    • Tematów: 7
    • Odp.: 28
    • Bywalec

    Jak się robi sos boloński? Uwielbiam taki sosik ze słoiczka ale chciałabym się sama nauczyć jak go robić, a przepisy z neta wydają mi się przepisami na spagetti a nie na ten sos

    xyz
    Member
    • Tematów: 35
    • Odp.: 1277
    • Maniak

    zawsze do spagetti dodaje sos bolonski. ale tylko knoor fix w proszku. ten w sloiku to same pomidory.
    osobiscie nie umiem zrobic takiego sosu. na szczescie jest 21 wiek i w sklepach jest wszystko 🙂

    Jolka
    Member
    • Tematów: 0
    • Odp.: 9
    • Początkujący

    Często robię sos boloński. Moja rodzina uwielbia go.
    1/2 kg mięsa mielonego( ja zawsze biorę z indyka, bo mam grupę krwi A)
    2-3 marchewki
    2 pietruszki
    1 cebula
    Warzywa zetrzeć na drobnej tarce. Mięso podsmażyć ok.15-20 min. na gorącym tłuszczu, dołożyć do niego utarte warzywa. Razem próżyć jakiż czas, podlać przecierem pomidorowym z własnej roboty( ew. koncentrat pomidorowy). Mięso musi być miękkie. Doprawić papryką w proszku do smaku( niektórzy wolą ostrą, inni- słodką). Ja zawsze dokładam jedną papryczkę chili ze słoiczka. Do tego suszone oregano, do smaku.
    Na koniec zagęszczam zaklepką z mąki orkiszowej( nie daje wzdęć, nie uszkadza żluzówki przewodu pokarmowego).
    Chcąc wzmocnić smak, przed zaklepaniem, możesz dołożyć 1/2 torebki sosu bolońkiego Winiary lub Knorr rozrobionego z wodą. Pogotować ok. 10 min.
    Do tego makaron Lubella- spaghetti. Życzę smacznego.

    Calorca
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 194
    • Zapaleniec

    Podaję również moją wersje:

    – na patelni podsmażam cebulkę (ilożć zależy od upodobań 🙂 )

    – gdy cebulka będzie już odpowiednio zarumieniona dodaję mięso mielone i rozdrabniam je na odpowiednie kawałki na patelni

    – kiedy mięso już się usmaży dodaję przecier pomidorowy

    – następnie poza standardowymi przyprawami (sól, pieprz, tymianek, bazylia – można również dosypać przyprawy do sosu bolońskiego) dodaję majeranek (ale może tylko dlatego, że to moja ulubiona przyprawa 🙂 ) i obowiązkowo SOS SOJOWY!!! Dla mnie sos boloński bez tego dodatku jest tylko jego marną namiastką hehe!!!

    Pozdrawiam!

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " Sos boloński"

Przewiń na górę