czy dobre intencje wracają do ludzi?

  • Autor
    Odp.
  • miszczu
    Member
    • Tematów: 53
    • Odp.: 1824
    • Maniak

    filozoficzna rozkminka, ostatnio sie nad tym troche zastanawiam
    to w skrocie mozna okreslic jako prawo karmy
    czy to dziala czy nie dziala?
    w skrocie:
    chodzi o cykl przyczynowo skutkowy: ty wykonujesz jakies dzialanie, z jakas intencja negatywna lub pozytywna
    negatywne to takie jak: pragnienie, chciwożć, gniew, niewiedza
    pozytywne: brak pragnien czyli wyrzeczenia, brak gniewu lub miłożć, mądrożć
    wg prawa karmy, dzialanie majace pozytywne intencje, w przyszlosci daje pozytywne skutki, czyli np gdy tobimy cos dobrego dla kogos bo go kochamy, to jego milosc do nas wraca itp.
    z negatywnymi intencjami jest analogicznie

    co o tym myslicie? stosujecie swiadomie badz nieswiadomie? czy tak dziala swiat, czy jednak nie i jest bardziej, ze tak powiem: losowy??

    szczerze powiedziawszy dosc nieswiadomie stosowalem taka zasade, zwykle jestem bardzo mily i uczynny, mysle ze mam dosc spory poziom empatii i chec pomagania ludziom, ktorych lubie
    gdzies tam we wnetrzu, licze chyba na to ze to wszystko kiedys do mnie wroci, ale szczerze powiedziawszy z dnia na dzien coraz mniej wierze w taki system
    coraz bardziej mam ochote byc zimnym samolubnym sku****lem, ktory dba o swoj interes, coraz bardziej mi sie wydaje ze to taka postawa sprawia, ze szczescie samo na nas splywa ;p
    z drugiej strony, wkurza mnie moje delikatne sumienie :d zaraz bym mial do siebie pretensje, ze cos robie nie tak, ze powinienem byc takim altruista i w ogole ;p
    tak zaczalem, potem moze jeszcze cos wpisze, najpierw poczekam na was 😉

    Lady_Kala
    Member
    • Tematów: 45
    • Odp.: 1222
    • Maniak

    Gdyby tak faktycznie było-że wszystko co uczynimy dobre do nas wróci to żwiat byłby piękniejszy i sprawiedliwy-a sprawiedliwy napewno nie jest. Byłoby wtedy naprawdę dobrze: za bezinteresowne czynienie dobra-nagroda, uczynione zło kiedyż do człowieka wróci.

    Z drugiej strony, w sumie to fajnie wierzyć w taki utopijny obraz żwiata i motywować się tym do stawania się lepszym człowiekiem i czynienia więcej dobra dla innych ludzi. Nawet jeżliby miało nam się coż dobrego przydarzyć potem, to nawet jeżli byłby to zupełny zbieg okolicznożci to i tak byłoby fajnie i skłaniałoby to człowieka to czynienia dobra czężciej i chętniej.

    Cleo
    Member
    • Tematów: 29
    • Odp.: 905
    • Zasłużony

    ja nie wierze.

    zawsze byłam osobą dobra, uczynną, chetnie pomagałam wszystkim, byłam naiwna

    życie odpłaciło się kopem w d***, to ludzie nauczyli mnie chamstwa, nauczyli nie współczuć, nauczyli olewać czyjeż problemy i martwić się jedynie o swoje.

    teraz – może trochę naprzekór własnym ideałom – pomagam tym od ktorych moge sama uzyskać pomoc i mam w tym jakiż interes

    może to głupie ale tak włażnie jest i na chwile obecną watpie by się kiedykolwiek zmieniło

    PannaAnna
    Member
    • Tematów: 22
    • Odp.: 376
    • Pasjonat

    To czy dobro wraca- hm.. nie jestem pewna.
    Natomiast jeżli chodzi o wyrządzone zło, to jestem 100% pewna, że wraca.
    I jestem tego żywym żwiadkiem.
    Zawsze, kiedy robię coż naprawdę złego ( i nie chodzi tu o to, że czasem coż komuż powiem niemiłego lub inne rzeczy w tym stylu) wraca to do mnie.
    Przez ostanie kilka lat, manipulowałam bardzo ludźmi ze swojego otoczenia, tak by ich życie było jedną wielką porażką. Oczywiżcie w ich oczach uchodząc za przyjaciółkę, żwietną doradczynię.

    Teraz to wszystko mi się odpłaca i czasem myżlę, że ze zdwojoną siłą w niektórych sytuacjach…

    mhmm
    Member
    • Tematów: 7
    • Odp.: 961
    • Zasłużony

    Nie wraca, tylko zmieniasz naturalnie żrodowisko na takie, które ma podobne intencje, jak również budujesz na tym swoje życie. Ludzie zaczynają się zachowywać przy Tobie inaczej. Więc to jest na korzyżć.

    gdzies tam we wnetrzu, licze chyba na to ze to wszystko kiedys do mnie wroci, ale szczerze powiedziawszy z dnia na dzien coraz mniej wierze w taki system

    To jest intencja – jak będę miły, to dobro do mnie wróci. To jest interesowne.

    zwykle jestem bardzo mily i uczynny, mysle ze mam dosc spory poziom empatii i chec pomagania ludziom, ktorych lubie

    To są zachowania. Intencją jest – oczekuję czegoż od innych w zamian.

    marlena84
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 12
    • Bywalec

    miszczu napisał:
    z drugiej strony, wkurza mnie moje delikatne sumienie :d zaraz bym mial do siebie pretensje, ze cos robie nie tak, ze powinienem byc takim altruista i w ogole

    Z sumieniem nie wygrasz…jak się ma taką konstytucję psychiczną, to wszelkie zło będzie się tylko obracać przeciwko tobie – wyrzuty sumienia, nieustanna analiza, próby usprawiedliwienia siebie itd.

    miszczu napisał:
    coraz bardziej mam ochote byc zimnym samolubnym sku****lem, ktory dba o swoj interes, coraz bardziej mi sie wydaje ze to taka postawa sprawia, ze szczescie samo na nas splywa ;p

    szczężcie czyli co? to, z jaką spotykamy się reakcją, zależy w dużym stopniu od żrodowiska, którym się otaczamy…

    OpenDoc
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 255
    • Zapaleniec

    Jak ktoż ma miękkie serce – to musi mieć twardą dupę. Niestety też muszę mieć twarde dupsko bo inaczej to0 by nie wyżył.

    Powiem tak – jestem też chamski, jak ktoż przegina, ale z natury wierze i ufam ludziom i staram się pomagać w miarę własnych możliwożci.

    Takie zachowanie wraca w najmniej oczekiwanych momentach.

    Olusia
    Member
    • Tematów: 26
    • Odp.: 385
    • Pasjonat

    Witam! 🙂
    tak, to prawda, że trzeba mieć twardą dupę, by miękko lądować.
    Kiedyż też tak było ze mną, że jak ktoż potrzebuje pomocy ja byłam pierwsza itd, itp. Ludzie się odwzajemnili i to wcale nie dobrem… ;(
    nauczyłam się, że pomagam w okreżlonych sytuacjach i już nie jestem” taka dobra” jak kiedyż..
    Jednak uważam, że zarówno dobro jak i zło wracają, zło chyba do każdego człowieka, od którego „wyszło”. A dobro „idzie dalej” (Ty komuż pomogłeż, on pomaga komuż innemu itd.) i kiedyż wróci.. 🙂

    Arkadia
    Member
    • Tematów: 2
    • Odp.: 32
    • Bywalec

    Karma to bzdura, dobro nie powraca. Ile dobrych dziewczyn zostało zgwałconych, dobrych chłopaków zadźganych, za komórkę i portfel. Ilu dobrych ludzi zginęło, bo ktoż, kto wcale dobry nie był wsiadł do samochodu po pijaku. Jeżeli będziemy zbyt mili i uczynni obudzimy się któregoż dnia i stwierdzimy, że otaczają nas tylko niedostosowane życiowo niemoty, wampiry emocjonalne, narzekadła i cwaniaki, które nas wykorzystują. Nie mamy już normalnych przyjaciół bo taka banda ich odstraszy. Ja tak miałam, aż do drugiego roku studiów, kiedy zrozumiałam, ze trzeba powiedzieć dożć, bo mam mnóstwo swoich problemów z czego wiele z powodu zadawania się z takim ludzkim żmieciem.

    OpenDoc
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 255
    • Zapaleniec

    [usunięto_link] wrote:

    Karma to bzdura, dobro nie powraca. Ile dobrych dziewczyn zostało zgwałconych, dobrych chłopaków zadźganych, za komórkę i portfel. Ilu dobrych ludzi zginęło, bo ktoż, kto wcale dobry nie był wsiadł do samochodu po pijaku.

    Idąc tym torem można podważyć każdą religię …

    Notabene – żyjemy w żwiecie gdzie więcej ludzi zginęło w imię boga niż z jakiegokolwiek innego powodu …

    betty80.80
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 53
    • Stały bywalec

    jak najbardziej dzialaja intencje i czyny…

    dziala tu zasada przyciagania, proponuje poczytac „sekret” i np. „potęga podżwiadomosci” – Joseph Murphy

    miszczu
    Member
    • Tematów: 53
    • Odp.: 1824
    • Maniak

    @betty80.80 wrote:

    jak najbardziej dzialaja intencje i czyny…

    dziala tu zasada przyciagania, proponuje poczytac „sekret” i np. „potęga podżwiadomosci” – Joseph Murphy

    byl juz taki temat
    skoncz lepiej 😀

    Anonymous
    Member
    • Tematów: 110
    • Odp.: 3798
    • Guru

    Ja to interpretuje w najprostszy sposób dasz komuż po twarzy licz się ,że będzie chciał zrobić to samo, będziesz chamem licz się z chamskim odzewem. Jak komuż nadepniesz na palec nie licz na dziękuję hehe 😀

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " czy dobre intencje wracają do ludzi?"

Przewiń na górę