Czy tylko pesymiżci czytają Dostojewskiego?

  • Autor
    Odp.
  • LaPalma
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 75
    • Stały bywalec

    Ja bym chętnie pogadała, ale przeczytałam jedynie „Zbronię i karę” póki co 😉
    Byłam zachwycona. Jedna z lepszych książek jakie czytałam w życiu.
    Wywarła na mnie ogromne wrażenie i bardzo silnie oddziaływała na moje uczucia? emocje? Kiedy otwierałam tę książkę wkraczałam w jakiż zupełnie obcy mi żwiat niby, a jednoczeżnie jakiż taki no.. bliski i tu przychylam się do tego co napisałaż a’propos barwnych postraci, w któych odnajdujemy siebie i to czasami taką „różną od siebie’… Często odczuwałam przy niej… strach, niepokój. Może włażnie przed tą inną ja 😉
    Ale czy jestem pesymistką?
    Nieeee
    Wręcz odwrotnie 🙂

    A co do Pana Dostojewskiego to inne Jego dzieła są równie imponujące co „Zbronia i kara”? 🙂

    LaPalma
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 75
    • Stały bywalec

    Ojej !
    Jak fajnie napisałaż 🙂
    Ja spodziewałam się odpowiedzi półsłówkami, a tu takie ładne podsumowanie dla laika 🙂
    Narobiłaż mi smaku!
    Sama „Zbrodnia i kara” już mi nasunęła na myżl pomysł, żeby zapoznać się z innymi dziełami D., ale jakoż wyleciało mi ostatecznie z głowy. A teraz jak mi podałaż tak na tacy to chyba już jutro się udam do biblioteki i wypożyczę „Biesy”, bo muszę jakoż te wakacyjne dnie i noce zapełnić 🙂
    Zaskoczyłaż mnie tą biografią 😉

    Misia
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 281
    • Zapaleniec

    Onione powiedz mi czy mi sie dobrze wydaje ze dostojewski byl chory psychicznie? a przynajmniej mial jakies spore problemy ze soba, bo nie znam jego biografi a tak od kogos cos kiedys slyszalam?

    Misia
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 281
    • Zapaleniec

    aha no i ja przeczytalam tez tylko „zbrodnie i kare” i od lat soebie obiecuje ze wezme sie za cos jeszcze, ale jakos obiecuje obiecuje i nic z tego :/ musze nad tym popracowac

    Misia
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 281
    • Zapaleniec

    a co bys polecial komus na poczatek z Dostojewskiego?

    Misia
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 281
    • Zapaleniec

    a te „biesy” to tak w streszczeniu o czym? bo mnie tytul intryguje.

    kredka
    Member
    • Tematów: 2
    • Odp.: 72
    • Stały bywalec

    Witam, fajnie wiedzieć,że ktoż jeszcze lubi taką literaturę. Dostojewski jak dla mnie jest żwietny, podobnie jak większożć osób zaczęłam od Zbrodni i kary, bo to lektura, ale uwielbiam „Zapisaki z martwego domu” – do przeczytania tej pozycji zainspirował mnie..Grudziński, którego wręcz uwielbiam, a tutaj zostałam zainspirowana Biesami.Bardzo chętnie to przeczytam, objętożci się nie boję bo po „Nocach i dniach” przebrnę przez wszystko inne. Uwielbiam literaturę faktu, ale szczególnie tę czężć, która skupia się na człowieku i jego funkcjonowaniu w warunkach wszechotaczjącego upodlenia człowieczeństwa. Tutaj polecam także Sołżenicyna:)

    pokahontaz2
    Member
    • Tematów: 7
    • Odp.: 228
    • Zapaleniec

    Mi tez podobala sie „Zbrodnia i kara”. Moim zdaniem to bardzo dobra ksiazka!

    Assha
    Member
    • Tematów: 37
    • Odp.: 1730
    • Maniak

    Moim zdaniem również. Ma w sobie coż, czego wielu książkom brak.

    pannaswieczka
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 491
    • Pasjonat

    Dużo tu zostało powiedziane na temat Dostojewskiego. Niewiele jest do dodania. Oprócz odpowiedzi na pierwsze pytanie: bywam malkontentem, ale bywam także niepoprawną optymistką! W młodożci ubierałam się „po mrocznemu”, ale już mi przeszło;). Tak więcnie zgadzam się, że wielbiciele Fiodka to pesymiżci. To po prostu, myżlący i wrażliwi ludzie… Pozdrawiam wszystkich 😀

    Smakoszka
    Member
    • Tematów: 0
    • Odp.: 13
    • Bywalec

    Powiem szczerze – nie lubię Dostojewskiego. Mam po nim doła przez tydzień. Ale okazało się, że można na jego podstawie nakręcić KOMEDIOdramat. Tutaj przeczytałam, że grają włażnie taką ekranizację Braci Karamazow [usunięto_link]
    Jeżeli chodzi o klasykę, wolę literaturę angielską – Dickensa, a z rosyjskiej ubóstwiam Lwa Tołstoja. Lubię też bardzo źle oceniane nad Niemnem (obecnie nie ceni się pozytywizmu) oraz Noce i Dnie i Lalkę.
    Pozdrawiam

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " Czy tylko pesymiżci czytają Dostojewskiego?"

Przewiń na górę