UNIKNIJ LOSOWANIA!!!!!

  • Autor
    Odp.
  • Mirabelka
    Member
    • Tematów: 32
    • Odp.: 587
    • Zasłużony

    Jak co roku, POD KONIEC STYCZNIA odbywa się losowanie funduszy emerytalnych (OFE). Losowaniu podlegają osoby, które samodzielnie nie wybiorą funduszu do dnia 10stycznia.

    „KTO POWINIEN WYBRAĆ FUNDUSZ DO 10 STYCZNIA?
    Każda osoba urodzona po 31.12.1968 r. która została objęta obowiązkiem ubezpieczenia społecznego np. w chwili rozpoczęcia pracy lub rozpoczynając własną działalnożć gospodarczą, ma obowiązek przystąpienia do funduszu emerytalnego.
    Jeżli tego nie zrobi podlega tzw. losowaniu, czyli ZUS przydziela go do losowo wybranego funduszu.
    Losowanie przeprowadzane jest 2 razy w roku. Najbliższe losowanie odbędzie się w ostatni dzień roboczy stycznia. Natomiast, aby uniknąć losowania umowę z funduszem należy podpisać do 10 stycznia.

    WOLISZ DAĆ SIĘ WYLOSOWAĆ?
    Chyba nie. Warto samemu decydować o swojej przyszłożci!
    Do CU OFE można przystąpić łatwo i szybko, wybierając wygodną dla siebie formę kontaktu.
    W przypadku wylosowanych osób ZUS przekazuje pieniądze do OFE dopiero po losowaniu, a do tego czasu leżą one w ZUS.
    Zgodnie z zapisami ustawy z losowania wykluczone są 3 największe OFE na rynku w tym lider rynku: Commercial Union OFE – fundusz, któremu zaufało najwięcej Klientów.
    ZUS losowo wybiera fundusz, a więc istnieje ryzyko trafienia do słabszego funduszu, a bezpłatna zmiana możliwa jest dopiero po 2 latach od losowania.”

    Jak wybrać fundusz?, kto już przystąpił do funduszu?, co jest ważne? Ile będzie wynosiła moja emerytura?

    Wszyscy ogarnięci w tym temacie proszę o wypowiedzi.

    Mirabelka
    Member
    • Tematów: 32
    • Odp.: 587
    • Zasłużony

    Argumenty wyboru OFE:
    – fundusz powinien być duży i stabilny,
    – strategia inwestowania powinna być w miarę bezpieczna
    – koszty uczestnictwa niskie
    – dobrze by było, gdyby wyniki inwestycyjne przekraczały inflację
    – warto zwrócić uwagę na certyfikaty ISO

    Czy naprawdę nikt nie interesuje się tym tematem??????????????????????????????????????????

    hostessa
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 653
    • Zasłużony

    no i napędziłaż mi stracha i nie tylko ty mój brat włażnie przyjechał na żwięta i zaczęła się rozmowa na ten temat i ja nie wiem czy mnie przypadkiem nie wylosują w styczniu a ja sama nie wybrałam jeszcze funduszu 😯 tzn nie jestem pewna czy już mam wybierać bo zaczęłam prace w tym roku a ty kiedy wybrałaż ofe?? 😯 😯

    hostessa
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 653
    • Zasłużony

    dziękuję patunia28 zajrzałam na stronkę i potwierdziłam swoje podejrzenie ja też muszę wybrać OFE do 10 stycznia czyli zostało mi tylko hmm 14dni 😯 zaczęłam szukać danych liderów rzeczywiżcie CU jest w czołówce od samego początku i nad nim się zastanawiam patunia a ty na jakie cechy OFE zwróciłaż uwagę??

    patunia28
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 986
    • Zasłużony

    Hmmm… Nie jestem ekonomistą… Ale dla mnie najważniejsze to:

    ➡ Zaufanie – dla mnie OFE musi być „sprawdzoną” firmą, liderem, z długim stażem, dobrą opinią, czyli dużą ilożcią klientów i najlepiej nagrodami 😀
    dla przykładu o CU:
    – jest od 10 lat na rynku, OFE z największe trójki, ponad 1/4 udziałów w rynku, ponadto kilkanażcie wyróżnień, m.in.

    Najlepszy fundusz emerytalny w Europie środkowej i Wschodniej w 2006 roku przez prestiżowy miesięcznik branżowy „Investment & Pensions Europe”
    oraz
    „Studencki Produkt Roku 2007 w kategorii Studencka Emerytura.

    ➡ Niskie koszty uczestnictwa, dobre wyniki inwestycyjne i unikanie nadmiernego ryzyka inwestycyjnego
    ➡ no i obsługa – serio wysoki poziom 🙂 trafiłam na przesympatycznych ludzi, którzy odpowiedzieli na każde moje pytanie, wyjażnili wątpliwożci i pokazali możliwożci 🙂

    No i podejżcie do tematu mi się podoba 🙂 jest to chyba jeden z niewielu Funduszy, które angażują się w informowanie społeczeństwa o losowaniu i OFE w ogóle 🙂

    hostessa
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 653
    • Zasłużony

    hmm sporo informacji ale bardzo mi pomogłaż w ogóle cieszę się , że temat powstał na pewno pomoże wszystkim którzy będą musieli wybrać ofe jak nie teraz, w styczniu, to za pół roku.
    nie wiedziałam że CU miało tyle nagród w tym studencką 😀

    tego typu funduszowi o wiele łatwiej zaufać bo skoro są w czołówce od lat to nie powinnam się obawiać że za kilka lat będę chciała zmienić fundusz ta cecha chyba też jest ważna? z jakiego funduszu odchodzi najmniej ludzi?

    Patkienka19
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 26
    • Bywalec

    ja wczoraj wybrałam

    hostessa
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 653
    • Zasłużony

    patkienka19 wybrałaż sobie OFE?? możesz napisać jakie? ja już chyba też wiem jakie wybiorę

    Patkienka19
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 26
    • Bywalec

    wybrałam ING. patrzyłam na ranking i jest w pierwszej dwójce. 🙂

    hostessa
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 653
    • Zasłużony

    mhm a ja z tych samych względów zastanawiam się nad CU jest od lat w czołówce no i przekonuje mnie to że nie inwestuje tak agresywnie więc może za te klikanażcie lat stan mojej emerytury nie będzie nosił żladów kryzysów finansowych 😉

    patunia28
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 986
    • Zasłużony

    no to fakt 🙂 to jest bardzo ważne 🙂 żeby się nie okazało, że był jakiż krach i na koncie krągłe zero 😛
    nie wiem skąd odchodzi najmniej ludzi… pewnie z tych „losowanych” odchodzi najwięcej 🙂 ale tak jak Patkienka napisała – jest pewna czołówka i pewnie ludzie jakoż miedzy nimi się przemieszczają, to całkiem naturalne 🙂 bo reklama się podobała bo coż bo coż 🙂 tak jest zawsze 🙂
    mnie się podoba to, że CU posiada największą siłę aktywów na rynku 🙂

    hostessa
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 653
    • Zasłużony

    hmm to jest ważna cecha pewnie nawet kluczowa 🙂
    co do migracji między OFE to czytałam że najmniej odchodzi włażnie z tych czołowych OFE a najwięcej z OFE typu Bankowy itp.
    poza tym czężć z funduszy zmienia nazwę fundusze się łączą i tak na prawdę jeżli jesteż w jakimż małym OFE to nie wiesz czy za kilka lat będzie on nadal istniał czy nie wchłonie go inna firma której np. nie chciałaż wybrać a duże firmy mają swoją ugruntowaną pozycję na rynku i takiego zdarzenia nie trzeba się obawiać 🙂

    patunia28
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 986
    • Zasłużony

    dokładnie 🙂
    jeżli OFE ma ugruntowaną pozycję – i to nie tylko na rynku krajowym, ale też międzynarodowym – to nie musimy się obawiać, że za parę lat będę w OFE XYZ, którego broń boże nie wybierałam na początku 🙂
    z resztą analitycy i tak przewidują, że będzie max 8 OFE na naszym rynku, ponieważ dla większej ilożci nie ma miejsca 🙂
    hmmm… zgadnijmy, które znikną? 😛 te malużkie, czy te największe? 😛

    hostessa
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 653
    • Zasłużony

    8 OFE hmm może to i lepiej bo będą to największe firmy a zarazem dużo silniejsze niż dotychczas …teraz mamy tylko kilka silnych funduszy które od początku są w czołówce i wszyscy znają te firmy 🙂

    ja znalazłam dziż informacje o OFE dla osób które są za granica może się przydadzą więc wklejam:

    – Pani Y pracuje za granicą, tam są odprowadzane podatki oraz płacone ubezpieczenie społeczne. W Polsce przepracowała kilka lat, odprowadzając składki do ZUS- zarówno w ZUS, jak i w OFE ma uzbieraną już pewną kwotę.

    1. Czy może 'przenieżć’ te żrodki za granicę?

    2. Czy jeżli zostanie za granicą na stałe, to te pieniądze przepadną?

    3. Czy jeżli chce wrócić później do kraju, może teraz dobrowolnie wpłacać do ZUS składki, aby stan konta wzrastał i nie 'zjadały’ go opłaty?

    ad1. Nie. Pieniądze zgromadzone w ZUS i OFE są zablokowane do momentu osiagnięcia wieku emerytalnego

    ad2. Nie. Zostaną przekazane podmiotowi zagranicznemu, z którego Pani Y będzie otrzymywać emeryturę.

    ad3. Nie, nie można płacić ZUS bez podstawy (uzyskiwania dochodu w Polsce). Niemniej nie ma obawy o 'zjedzenie’ kapitału przez opłaty- ZUS za prowadzenie konta opłat nie pobiera, a OFE uzyskują stopę zwrotu wyższą od opłat (symulacje wykazują, że zyski całkowicie pokrywają opłaty już po dwóch latach, po tym czasie na koncie suma tylko rożnie)

    patunia28
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 986
    • Zasłużony

    ooo 😀 to bardzo ciekawe 😀
    i faktycznie przydatne 🙂
    czyli wniosek taki – jeżli ZUS nie zdążył Cię dorwać w Polsce, to już tego nie zrobi 😛 pocieszające 😉
    szkoda, że nas to szczężcie ominie 😛
    ale skoro już się zostało w kraju i chce tu mieszkać, no to trzeba wybrać 🙂
    i tak – masz rację – będą te największe i w sumie już najlepiej znane społeczeństwu 🙂 według mnie ogromny plus – teraz wybiorę porządną markę, to przynajmniej mam pewnożć, że mi nie zniknie z rynku za jakiż czas i nie będę musiała się martwić, co się stanie z moimi pieniążkami 🙂

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " UNIKNIJ LOSOWANIA!!!!!"

Przewiń na górę