Nalewki, likiery domowej roboty

  • Autor
    Odp.
  • Mandarynka
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 245
    • Zapaleniec

    Szukałam, szukałam i nie znalazłam wątku o alkoholu własnej 'produkcji’ :). Robicie swoje nalewki czy likiery? Jeżli tak to jakie i jak :)?

    krolkaroli
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 54
    • Stały bywalec

    Bardzo fajnie, że zaczęłaż temat ja bardzo chciałabym w tym roku zrobić coż własnego. Czytałam, że teraz najlepiej robić z truskawek, ale nie mam sprawdzonego przepisu. Będę wdzięczna za jakiż sprawdzony przepis.

    Mandarynka
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 245
    • Zapaleniec

    Ja za truskawkami nie bardzo przepadam.. może dlatego, że kiedyż do każdego obiadu miałam kompot z truskawek hehe A jabłka? Da się zrobić jabłkową??

    bera_87
    Member
    • Tematów: 11
    • Odp.: 189
    • Zapaleniec

    ja robię nalewki:) ale nigdy z jabłek, ani truskawek. Moja ulubiona to nalewka z aronii, ale robię też ze żliwek tylko ta jest słodsza(ale może zależy od tego ile cukru się dodaje), chociaż fakt cierpki smak aronii jednak zupełnie inaczej się komponuje z alkoholem i cukrem:)

    djlevine
    Member
    • Tematów: 0
    • Odp.: 97
    • Stały bywalec

    Polecam z czarnej porzeczki 🙂

    Mandarynka
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 245
    • Zapaleniec

    A z czerwonej się da?? Za czarną jakoż nie przepadam, taka za ostra w smaku jak dla mnie.

    krolkaroli
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 54
    • Stały bywalec

    Czytałam, że się da, i że nawet jest lepsza od tej z czarnej porzeczki bo delikatniejsza w smaku. Może znajdę gdzież przepis to się podzielę. U mnie na razie maliny, a jeszcze czekam na wiżnie.

    Mandarynka
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 245
    • Zapaleniec

    Dobrze wiedzieć :). Jak znajdziesz przepis to napisz koniecznie, czytałam, że można dodać i liżcie porzeczki, co wydało mi się podejrzane :).

    krolkaroli
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 54
    • Stały bywalec

    Nalewka porzeczkowa – bardzo proszę 🙂

    1,5-2 kg czerwonej porzeczki
    1 kg cukru
    10 goździków
    1 l spirytusu do nalewek lub 0,5 tego 95%, ale trzeba rozrobić z 0,5 l wody

    Porzeczki czyżcimy, odrywmy od zielonych łodyżek, płukamy. Rozgniatamy tłuczkiem do ziemniaków na papkę, zasypujemy cukrem. Odstawiamy w chłodne miejsce na 2 dni aż cukier się rozpużci a owoce puszczą sok.

    Po tym czasie dolewamy wódkę. Dorzucamy goździki. Odstawiamy w chłodne miejsce na ok 4 tgodnie. Codziennie pamiętajmy o mieszaniu. Po tym czasie odcedzamy owoce od soku ze spirytusem. Kolejno filtrujemy przez bardzo drobne sitko lub przez tetrę czy gazę i odstawiamy na minimum 3 miesiące.

    Zosiasamosia
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 23
    • Bywalec

    Ja nastawiam nalewki każdego roku. W wakacje mam co robić bo znajomi mają sad i różnych owoców pod dostatkiem. Nie ma nic lepszego na jesienną chandrę 😉

    Mandarynka
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 245
    • Zapaleniec

    Królkaroli dziękuje za przepis. Spróbuje zatem swoich sił z porzeczką i jeszcze z czymż.
    Zosiasamosia tak włażnie myżlę, że to będzie miły dodatek do jesiennej słoty :D. A można nalewkę dodawać do herbaty??

    krolkaroli
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 54
    • Stały bywalec

    A czemu nie? Moim zdaniem malinowa do herbaty to idealne lekarstwo na przeziębienie. Jak udało mi się odwiedzić ciocię w odpowiednim terminie to zawsze dostałam buteleczkę. W tym roku biorę sprawy w swoje ręce. Już mi się kilka słojów z malinami słodzi 🙂

    Mandarynka
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 245
    • Zapaleniec

    To się bardzo cieszę, bo taki włażnie miałam plan.. tylko nie byłam przekonana czy to będzie smakować. Herbaty z rumem nigdy nie piłam także nie wiem jak połączenie alkohol i herbata :).

    Zosiasamosia
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 23
    • Bywalec

    Moja droga nalewki działają cuda. Można przygotować różne ziołowe na prawie każdą dolegliwożć. Na przeziębienie polecam malinówkę do herbaty, cytrynówkę i pigwówkę które mają bardzo dużo witaminy C.

    krolkaroli
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 54
    • Stały bywalec

    A tu proszę, moje pierwsze dwie nalewki malinowe :))))

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " Nalewki, likiery domowej roboty"

Przewiń na górę