Zywiec Zdroj

Twoje odp. na forum:

  • Autor
    Odp.
  • W odpowiedzi: 1,5 litra to za mało?
    Zywiec Zdroj
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 10
    • Bywalec

    Kowal2, tak jak wspominałem “ źródłem substancji odżywczych (w tym składników mineralnych) powinna być odpowiednio zbilansowana dieta, której podstawą jest wysokiej jakożci woda. To dzięki niej składniki odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem, są transportowane w organizmie.
    Pragnę przypomnieć, że swoje wypowiedzi wspieram obiektywnymi opiniami oraz badaniami naukowymi niezależnych instytucji oraz ożrodków badawczych. Należą do nich również przepisy prawa obowiązujące na terenie Polski. Oczywiżcie szanuję Twoje prawo do prezentowania własnych opinii. Mimo różnicy zdań, z okazji minionych żwiąt oraz nadchodzącego nowego roku, życzę Tobie wiele radożci oraz dobrego zdrowia na co dzień.

    Pozdrawiam,
    Michał_Żywiec Zdrój

    W odpowiedzi: 1,5 litra to za mało?
    Zywiec Zdroj
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 10
    • Bywalec

    Kowal2,
    Woda jest najbardziej naturalnym i wystarczającym płynem pozwalającym nawodnić organizm, co zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie. Pozwolę sobie jeszcze zacytować dr Agnieszkę Jarosz z Instytutu Żywnożci i Żywienia: (¦)Woda źródlana niskozmineralizowana jest bezpiecznym płynem zapewniającym prawidłowe nawodnienie organizmu oraz równowagę wodno-elektrolitową dla wszystkich grup ludnożci bez względu na wiek i obciążenia zdrowotne.

    Woda, którą musimy codziennie uzupełniać, tracimy przede wszystkim w postaci moczu, z którym wydalane są zbędne substancje przemiany materii. Co do zasady nadmiar każdego płynu może zaszkodzić, bez względu na to czy jest to woda źródlana, mineralna, sok czy napój typu cola. Nie jest to jednakże związane z odwodnieniem, jak piszesz, ale z wydolnożcią nerek. Zgodnie z opinią EFSA niepożądane jest spożycie płynów, które przekracza maksymalną szybkożć wydalania moczu przez nerki, czyli 0,7“1,0 l na godzinę. W praktyce takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, dlatego górny limit spożycia płynów (wody) nie został ustalony.

    Zgodnie z opinią specjalistów ds. żywienia (m. in. z Instytutu Żywnożci i Żywienia czy Instytutu Matki i Dziecka) soki nie powinny służyć zaspokajaniu pragnienia i nie powinny one zastępować więcej niż jednej z pięciu zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie. Dodatkowo zbyt duże ich spożycie, zwłaszcza owocowych, w dobie tak dużych problemów z nadwagą i otyłożcią, także nie jest wskazane.

    Masz rację w kwestii napojów gazowanych – faktycznie drażniąc żcianki żołądka mogą zaburzać uczucie pragnienia i dawać złudne uczucie jego zaspokojenia. Poza tym nie są wskazane dla osób mających problemy gastryczne czy kłopoty z krtanią.

    Pozdrawiam,
    Michał_Żywiec Zdrój

    W odpowiedzi: Gazowana czy nie??
    Zywiec Zdroj
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 10
    • Bywalec

    Kowal2, ilożć wapnia zawarta w wodzie Żywiec Zdrój podana jest na etykiecie i wynosi 41,69 mg/litr. Zawartożć wapnia w wodzie na poziomie 150 mg to wartożć, powyżej której ma on fizjologiczny wpływ na organizm człowieka. Wody takie mogą być zgodnie z przepisami oznaczone na etykiecie jako wody o wysokiej zawartożci wapnia. Nie dla każdego jednakże taka woda będzie odpowiednia (na pewno nie dla dzieci czy osób ze skłonnożcią do kamieni nerkowych).

    Bezpieczeństwo wody Żywiec Zdrój pod względem pierwiastków takich jak uran oceniają systematycznie i potwierdzają m. in. stacje sanitarno-epidemiologiczne czy PZH. Są poniżej lub na granicy wykrywalnożci, czyli znacznie poniżej obowiązujących norm. Także dlatego woda źródlana jest wodą odpowiednią do stałego spożycia, na co dzień.

    Zacytowany przez Ciebie artykuł na temat opakowań dotyczy bisfenolu A, nie wspomniano w nim ani razu o opakowaniach PET, ponieważ tak jak wspomniałem wczeżniej ta substancja nie występuje w tworzywie PET.

    W ostatnim zacytowanym przez Ciebie artykule powołano się na test przeprowadzony przez świat Konsumenta, który to wielokrotnie był powielany w mediach. To badanie zostało oficjalnie zakwestionowane przez Sąd. Powodem tego była niewłażciwa interpretacja wyników oraz szereg wątpliwożci dotyczących metodologii, m.in. poziom bakterii był oznaczany dopiero po dwóch dniach od otwarcia butelki, nie było też pewnożci co do tego czy woda była odpowiednio przechowywana. Wydawca tego czasopisma został przez Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązany do nie wykorzystywania i nie rozpowszechniania oraz nie powoływania się w jakiejkolwiek formie na testy wód i ich interpretacje(¦)”.
    Porównywanie wody źródlanej i kranowej jest błędem. Żywiec Zdrój to pierwotnie czysta woda podziemna. Woda z kranu najczężciej pochodzi z ujęć powierzchniowych (np. rzek czy jezior) i musi być uzdatniana (np. chlorowana), przede wszystkim po to, aby usunąć z niej bakterie chorobotwórcze, a także by zapobiegać jej wtórnemu skażeniu w często nie najlepszej jakożci sieci wodociągowej. Odnożnie wymogów dla obydwu rodzajów wód jeszcze raz odsyłam do odpowiednich Rozporządzeń Ministra Zdrowia.

    Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka dla wody oznacza, że można ją stosować w żywieniu nawet niemowląt. W żywieniu czyli zarówno do pojenia jak i jako bazy do innych produktów. Żywienie wszakże to przyjmowanie nie tylko pokarmów stałych, ale także płynów.

    Kowal2, nie jest moim celem przekonywanie Cię do podawanych przeze mnie argumentów na zasadzie odbijania piłeczki. Zapewne nasza dyskusja nigdy nie dobiegłaby końca. Jak każdy masz prawo mieć swoją opinię. Oczywiżcie jak zawsze zapraszam do bezpożredniego kontaktu.

    Wracając do głównego tematu naszej dyskusji – woda z bąbelkami czy bez?

    Pozdrawiam,
    Michał_Żywiec Zdrój

    W odpowiedzi: 1,5 litra to za mało?
    Zywiec Zdroj
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 10
    • Bywalec

    Kowal2, cieszę się, że masz własne zdanie, ponieważ w ten sposób rozszerzamy naszą dyskusję o nowe tematy. Dla jej dobra dobrze by było, gdybyż w sposób neutralny i rzeczowy wskazywał rozwiązania i argumenty dla danych problemów. W ten sposób możemy pomóc innym rozwiać ich wątpliwożci.
    W żadnym momencie nie poddałem pod wątpliwożć, że pożywienie nie może być jedynym źródłem nawodnienia organizmu. I tak np. osoba jedząca dużą ilożć arbuzów z pewnożcią dostarczy sobie odpowiednią ilożć wody. Są to jednak skrajne przypadki, nie jest to typowa dieta, dlatego też wspomniałem o ich żredniej ilożci.
    A Wy w jaki sposób dostarczacie wodę do swojego organizmu?

    Pozdrawiam,
    Michał_Żywiec Zdrój

    W odpowiedzi: Szklanka, kubek czy filiżanka?
    Zywiec Zdroj
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 10
    • Bywalec

    Kowal2, osobiżcie ograniczam kawę po to, abym się od niej nie uzależniał. W czasach, kiedy nie wyobrażałem sobie pracy bez kawy na biurku, trudno było mi funkcjonować gdy nie miałem do niej dostępu. Oczywiżcie każdy organizm jest inny i reaguje w różny sposób zarówno na kawę jak i inne napoje. Niektórzy po kawie potrafią spokojnie zasnąć, a inni nie przeżpią po niej całej nocy. Kawa działa moczopędnie, przyspieszając tym sam ubytek wody w organizmie, włażnie dlatego polecam ją popijać wodą. Ostateczny wybór, jest zawsze kwestią gustu “ bo przecież każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju.

    Pozdrawiam,
    Michał_Żywiec Zdrój

    W odpowiedzi: Gazowana czy nie??
    Zywiec Zdroj
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 10
    • Bywalec

    Kowal2, instytucje opiniujące produkty dla niemowląt i dzieci wydają opinię na podstawie okreżlonych dokumentów i badań. Wyniki tych badań odnoszą do obowiązujących w Polsce i Europie zaleceń ekspertów dbających o bezpieczeństwo żywnożci. Wody źródlane czy mineralne zaopiniowane przez odpowiednie Instytucje spełniają bardziej restrykcyjne normy niż woda kranowa (i tak np. woda bezpieczna dla niemowląt nie może mieć więcej fluoru niż 0,7 mg/l zaż dopuszczalna norma dla wody kranowej to 1,5 mg/l). Żywiec Zdrój spełnia wszystkie wymogi stawiane dla wody dla niemowląt, dzieci czy kobiet w ciąży, dlatego możemy być pewni, że jest bezpieczny dla każdego z nas.

    Co do materiału PET i jego rzekomego wpływu na gospodarkę hormonalną, to nie ma badań, które by to potwierdzały. Jak podkreżlał prof. Bernd Schafer z Niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka w swojej wypowiedzi dla niemieckiej organizacji konsumenckiej „…piwo, wino, produkty sojowe czy mleko zawierają wyraźnie więcej substancji aktywnych hormonalnie. Mleko ma ich nawet 3000 razy więcej”. Są dowody na szkodliwożć bisfenolu A, ale ta substancja znajduje się w opakowaniach z tzw. poliwęglanu, a nie z PET, z którego są najczężciej robione opakowania do napojów i wody.

    Nie wiem, na jakie akty prawne czy zapisy powołujesz się pisząc, że „kranówka ma wyższe wymagania co do jakożci niż butelkowana”. Chętnie się odniosę do Twoich uwag, tylko powołaj się proszę na konkretne zapisy.
    Wody butelkowane i woda kranowa to różne rodzaje wód. Te pierwsze podlegają przede wszystkim Rozporządzeniu MZ w sprawie wód źródlanych, mineralnych i stołowych z 31 marca 2011 r. zaż woda kranowa Rozporządzeniu MZ w sprawie jakożci wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z 29 marca 2007 r.

    justy, tak jak napisałem wczeżniej, dla niektórych osób rzeczywiżcie woda gazowana nie jest wskazana. Dla pozostałych jest to już tylko i wyłącznie kwestia smaku :).

    Pozdrawiam,
    Michał_Żywiec Zdrój

    W odpowiedzi: Szklanka, kubek czy filiżanka?
    Zywiec Zdroj
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 10
    • Bywalec

    Day Dream, nie próbuję nikogo przekonać, aby zastąpił kawę wodą. Sam piję czasem kawę, jednak staram się ją ograniczać. Kiedy już po nią sięgam, to zawsze w szklance obok mam wodę. I do tego Was namawiam. 🙂 Co Wy na to? W krajach południowych w niemal każdej kawiarni, restauracji do kawy jest podawana woda. Dzięki temu uzupełniamy stale wodę w organizmie, którą wypłukuje kawa. Dobry nawyk 🙂

    Pozdrawiam,
    Michał_Żywiec Zdrój

    W odpowiedzi: Gazowana czy nie??
    Zywiec Zdroj
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 10
    • Bywalec

    Wybór między wodą niegazowaną a gazowaną to oczywiżcie kwestia preferencji, chociaż nie tylko. Produkty gazowane nie są polecane dzieciom czy kobietom w ciąży oraz osobom mającym problemy z krtanią czy dolegliwożci ze strony przewodu pokarmowego (np. zgaga czy wzdęcia). Natomiast jeżli chodzi opinię Kowal2, to nie mogę się z nią zgodzić. Żywiec Zdrój jest wodą źródlaną pierwotnie czystą pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, która w swojej naturalnej postaci trafia prosto do butelek. Ze względu włażnie na swój swoją jakożć i spełnianie restrykcyjnych kryteriów jest bezpieczna nawet dla tak szczególnych osób jak małe dzieci czy kobiety w ciąży, co potwierdza m.in. Instytut Matki i Dziecka i Centrum Zdrowia Dziecka. W związku z tym możecie być pewne, że jest ona odpowiednia dla każdej z Was.

    Ja muszę przyznać, że chętniej sięgam po wodę niegazowaną, gdy aktywnie uprawiam sport. Natomiast kiedy jestem w domu i odpoczywam to wtedy mam większą chęć na wodę z bąbelkami. A czy Wy pijecie różne wody w zależnożci od tego, czym aktualnie się zajmujecie? 🙂

    Pozdrawiam,
    Michał_Żywiec Zdrój

    W odpowiedzi: Gazowana czy nie??
    Zywiec Zdroj
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 10
    • Bywalec

    H_ulka, a czemu tak uważasz “ czujesz jakąż różnicę miedzy jedną a drugą?
    Każdy ma własne gusta, dlaczego Wy wybieracie włażnie taką wodę?

    Podrawiam,
    Michał_Żywiec Zdrój

    W odpowiedzi: Szklanka, kubek czy filiżanka?
    Zywiec Zdroj
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 10
    • Bywalec

    Jeżli lubicie pić kawę, to zdrową praktyką popijanie jej wodą “ jagoda4 daje dobry przykład innym :). Kawa działa moczopędnie i może powodować odwodnienia, a ból czy zawroty głowy to tylko jedne z wielu ich pierwszych objawów. Dlatego warto o tym pamiętać. A Wy czujecie się dobrze nawodnione?

    P.S. H_ulka, podobają mi się Twoje rymy 🙂

    Podrawiam,
    Michał_Żywiec Zdrój

Przewiń na górę