Fajne ciacha – nasze przepisy

  • Autor
    Odp.
  • reni33
    Member
    • Tematów: 2
    • Odp.: 41
    • Bywalec

    Marysieńka

    Upiec ciemny biszkopt najprostrzy jaki tam potrafimy, przekroić na dwa placki.

    -ciasto orzechowe-

    Skł; 25 dkg. orzechów włoskich
    5 białek
    20 dkg. cukru
    1,5 łyżki miodu
    1 łyżka mąki ziemniaczanej
    1 łyżka mąki pszennej

    Białka ubić, dodać resztę skł.
    Wymieszać. Piec 30-40 min. 180*C.
    (najlepiej w blaszce podżcielić papier)

    -masa budyniowa-

    Skł; 1 margaryna
    0,5 l. mleka
    5 żółtek
    20 dkg. cukru pudru
    3 łyżki mąki ziemn.
    3 łyżki mąki pszennej

    Z produktów (bez margaryny) ugotować budyń, wystudzić.
    Margarynę utrzeć, stopniowo dodać budyń.
    Przełożyć ciasto.
    PRZEŁOŻENIE PLACKA – biszkopt, krem, ciasto orzechowe, krem, biszkopt, polewa czekoladowa.

    reni33
    Member
    • Tematów: 2
    • Odp.: 41
    • Bywalec

    Ciasto luksusowe

    -ciasto-

    Skł; 40 dkg. margaryny
    40 dkg. cukru
    14 dkg. mąki ziemniaczanej
    14 dkg. mąki pszennej
    2 łyżeczki prosz. do piecz.
    1 łyżeczka amoniaku
    10 dkg. orzechów mielonych
    10 dkg. wiórek kokosowych
    10 dkg. maku
    aromat cytrynowy

    Margarynę utrzeć z cukrem i żółtkami, dodać mąki,
    proszek i aromat oraz pianę z białek.
    Ciasto podzielić na 3 czężci.
    Do 1 dodać orzechy, do drugiej wiórki, do trzeciej mak.
    Piec osobno w temp.160-180*C ok. 20-30 min.
    -masa orzechowa-

    Skł; 1 szkl. mleka
    1 szkl. mielonych orzechów
    1 kost. margaryny
    25 dkg. cukru

    Orzechy sparzyć mlekiem, wystudzić.
    Margarynę utrzeć z cukrem, dodać orzechy.

    Przełożenie- placek orzechowy, masa, placek kokosowy, masa, placek makowy, polewa.

    reni33
    Member
    • Tematów: 2
    • Odp.: 41
    • Bywalec

    Ciasteczka na różne sposoby

    Skł; 1 kost. margaryny
    1 kost. smalcu
    30 dkg. cukru
    4 jajka
    6 szkl. mąki
    2 łyżeczki prosz. do piecz.

    Wszystkie składniki wymieszać i wyrobić w naczyniu. Ciasto powinno być plastyczne. Formować kuleczki i otaczać je np. w wiórkach kokosowych, maku, sezamie, ziarnach słonecznika, ziarnach dyni, można też dodać do żrodka mak czy wiórki i dodatkowo nadziewać np. rodzynkami.

    Figa
    Keymaster
    • Tematów: 61
    • Odp.: 910
    • Zasłużony

    O super pomysł Reni
    Ja jutro dorzucę bo dzis padam….

    reni33
    Member
    • Tematów: 2
    • Odp.: 41
    • Bywalec

    Dorzucę tymczasem jeszcze jeden. Podaję tylko sprawdzone przepisy.
    Ten piekłam na komunię mojej córki i na wesele mojej siostry.

    WEDEL PRZEKŁADANY

    -placek 1-

    Skł; 10 dkg, margaryny
    0,5 szkl. cukru pudru
    0,5 szkl. mąki
    4 jajka
    1 łyżeczka prosz. do piecz.

    Margarynę utrzeć z cukrem i żółtkami.
    Dodać mąkę i proszek oraz ubitą pianę z białek.
    Wymieszać. Piec ok. 20-30 min. 180*C.

    -placek 2-

    Skł; j/w + 2 łyżki kakao Przygotować j/w, dodać nieco więcej mąki.

    -placek 3-

    Skł; j/w + 4 dkg. mielonych orzechów Przygotować j/w.

    -masa-

    Skł; 30 dkg. cukru
    0,5 szkl. mleka
    4 łyżki kakao
    1,5 margaryny

    Składniki (bez margaryny) wymieszć gotować ok. 10 min.
    Margarynę utrzeć, stopniowo dodać polewę czekoladową.

    dodatkowo
    1 galaretka zielona Galaretki rozpużcić, każdą w 0,5 szkl. wody.
    1 galaretka czerwona

    PRZEŁOŻENIE – placek 1, masa, tężejąca galaretka, placek 2, masa, galaretka , placek 3, polewa.

    black_mamba
    Member
    • Tematów: 20
    • Odp.: 772
    • Zasłużony

    A ja na diecie jestem… juz ponad tydzień beż słodokiego.. 🙁

    reni33
    Member
    • Tematów: 2
    • Odp.: 41
    • Bywalec

    Ja też, już od miesiąca niczego nie upiekłam. 😕 Ale przepisy można poczytać. Może kiedyż się przydadzą.

    Figa
    Keymaster
    • Tematów: 61
    • Odp.: 910
    • Zasłużony

    a ja dwa dni temu o 23 z hakiem upieklam klasyczne ciasto kruche z truskawkami.
    Tyle ze czesto robie ciasta na oko:( nie pamietam proporcji.

    cZaRnA
    Member
    • Tematów: 0
    • Odp.: 9
    • Początkujący

    Ja Wam podam przepisik, ktory wiedzie prym na wszystkich forach, na ktorych go podalam. Dlatego, ze jest niezwykle smaczne, bardzo latwe i daje oszczednosc prądu 😆 bo nie trzeba go piec.

    Nazwe ma tez smaczną bo „3 Bit”

    – herbatniki 2 lub 3 opakowania po 8 sztuk
    – puszka mleka skondensowanego( trzeba ugotowac ok.1,5 godz. i mamy wtedy karmel, więc najlepiej zrobic to trochę wczeżniej)
    – 2 budynie żmietankowe
    – pól kostki margaryny np.Kasia
    – 0,5 l zwykłej żmietany – 18%
    – 2 żnieżki

    Wykonanie
    na spód blachy układamy herbatniki potem nakładamy karmel(mleko skondensowane), a następnie znowu ciastka, potem masę budyniową(tj. 2 budynie żmietankowe ugotować i utrzeć z pół kostki margaryny) , potem znowu herbatniki i na to masę ze żmietany( żmietana zmiksowana z dwoma żnieżkami) i na to do dekoracji można na wierzch zetrzeć czekoladę lub inne smakołyki. Ja posypałam czekoladą i było super, potem do lodówki i czekamy.

    Moje uwagi. Wkleilam przepis identyczny jaki ja znalazlam. Ale… 🙂
    Mle do tych budyniow dajcie mniej anizeli 0,5l gdyz budyn sie pzniej rozlewa. Zamiast sniezki mozna tez uzyc żmietan-fizy (ja tak zrobilam).
    No i herbatnikow tez polecam wiecej – ja mialam 6 opakowan po 10 herbatnikow.
    Życze smacznego.

    A tu Wam wstawie fotke. To fotka kiedy ciacho robilam 1-szy raz dlatego budyn rozlany.

    [usunięto_link]
    [usunięto_link]
    [usunięto_link]

    Pippi Langstrump
    Member
    • Tematów: 2
    • Odp.: 15
    • Bywalec

    Biszkopt Ananasowo – budyniowy

    Ciasto:Biszkopt
    Masa budyniowa: 1 puszka ananasów.
    1 budyń żmietankowy albo waniliowy.

    Piana:
    1/2 szkl. białek
    1/2 szkl. cukru
    15 dag. wiórek kokosowych

    1. Biszkopcik upiec, ostudzić.
    2. Odlać soczek z ananasków ( nie wypijać przyda się ).
    3. Owoce pokroić w kosteczke.
    4. Na soczku z ananasów ugotować budyń.
    5.Białka ubić na sztywno z cukrem.
    6. Dodać kokos i delikatnie wymieszać.
    A na koniec wszytsko razem poprzekładać,wkładamy całożć do piekarnika i pieczemy w temperaturze 180C aż sie zarumieni 😀

    iga
    Member
    • Tematów: 20
    • Odp.: 916
    • Zasłużony

    A oto przepis na ciasto „Sefania”
    Bardzo łatwe i nie pochłaniajace zbyt wiele czasu…
    Ja tam je uwielbiam….zwłaszcza letnia porą

    Składniki:
    * 1 litr mleka
    * kostka margaryny
    * szklanka kaszy mannej
    * szklanka cukru
    * cukier waniliowy
    * 2-3 łyżki kakao
    * 2 łyżki wiórków kokosowych
    * 5 paczek zwykłych herbatników
    * 3 łyżki spirytusu
    POLEWA
    * pół kostki margyryny
    * pół szklanki cukru pudru
    * 2-3 kakao
    * 2 łyżki gorącej wody

    PRZEPIS
    * Mleko, margarynę i cukier zagotować.
    * Następnie powoli wsypywać kaszę manną, cały czas mieszając.
    * Gdy zgęstnieje wsypać kakao i dodać 3 łyżki spirutusu (koniecznie).
    * Na spód formy wyłozyc herbatniki i wylac gestniejąca mase
    * Wszystko przykryc (lekko uciskając) herbatnikami.
    * Polać polewą, posypać wiórkami kokosowymi.

    Wykonanie polewy:
    Margarynę rozpużcić. Wsypać cukier, kakao i wlać gorącą wodę. Mieszać na wolnym ogniu aż masa zgęstnieje. Wtedy polać całą powierzchnię ciasta.

    Tak apropo….ja nie dodaje spirytusu i wychodzi, wiec on chyba wcale nie jest konieczny. Kasze zaczynam wsypywac jak tylko margaryna sie rozpusci, to mi sie tak jakos bezpieczniejsze wydaje jeżeli chodzi o „grudy”. A polewe kupuje gotową…wystarczy podgrzac w rondelku z goraca woda i już. A do srodka czasem dodaje rodzynki lub inne bakalie, ale to wedle gustu.

    Niom…smacznego. 🙂

    pomarancza
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 17
    • Bywalec

    Mamy lato – sezon na truskawki, więc podaje przepis na strudel z tymi owocami (przepis wypatrzony na portalu e-kobiety.pl)

    Składniki:
    Ciasto:
    25 dag mąki,
    2 białka,
    sól
    Nadzienie:
    70 dag truskawek,
    20 dag cukru,
    cukier waniliowy,
    4 dag margaryny,
    6-8 dag tartej bułki,
    tłuszcz do formy,
    4 dag cukru pudru do posypania.

    Sposób przyrządzenia:
    Mąkę przesiać na stolnicę. Zrobić w żrodku dołek, wlać białka, dodać szczyptę soli i wlać tyle przegotowanej, ciepłej wody, aby zagężcić ciasto wolniejsze niż na pierogi. Wyrabiać bardzo starannie aż na powierzchni ciasta ukażą się pęcherzyki Przykryć i zostawić w cieple na 1 godz. Stół przykryć obrusem, posypać dokładnie mąką. Na żrodku stołu pod obrus wstawić głęboki talerz odwrócony do góry dnem. Ciasto lekko rozwałkować, położyć na obrusie na odwróconym talerzu i palcami obsypanymi mąką rozciągnąć je równomiernie we wszystkich kierunkach. Im cieniej ciasto rozciągnięte – tym strudel będzie smaczniejszy, grubsze brzegi ciasta odciąć i pozostawić do przeschnięcia. Truskawki przebrać umyć osączyć, usunąć szypułki. Większe przekroić na połowę. Posypać cukrem i cukrem waniliowym. Skropić ciasto stopionym masłem, nałożyć równą warstwę truskawek, posypać tartą bułką. Zwinąć dosyć ciasno w rulon, unieżć dwa rogi obrusa, aby ciasto dało się łatwiej zwijać. Strudel powinien mieć 25-30 cm długożci. Blachę wysmarować tłuszczem, ułożyć ciasto, skropić masłem, wstawić do gorącego (ok. 200 C) piekarnika i piec 20-30 min. Gotowy strudel wyjąć, pokroić na mniejsze kawałki, ułożyć na półmisku, posypać cukrem pudrem.
    agrzanego do 180 st.C Po upieczeniu polać polewą i posypać wiórkami

    idealnapanidomu
    Member
    • Tematów: 0
    • Odp.: 15
    • Bywalec

    Dla osób mniej biegłych w sztuce kulinarnej 🙂

    Jak wypiekać ciasta

    Mąka

    Podstawowym surowcem do sporządzenia ciasta jest mąka. O przydatnożci mąki do wypieku decyduje zawartożć w niej glutenu (jednego z białek mąki). Gluten jest ciągliwy i elastyczny, które to włażciwożci przekazuje ciastu. Pod wpływem płynu dodanego do mąki pęcznieje, a w czasie wyrabiania przyjmuje formę nitek lub włókien, które łącząc się ze sobą tworzą siatkę nadającą ciastu strukturę gąbczastą. Im wyższa jest zawartożć glutenu w mące, tym pieczywo lepiej rożnie i wydatniej zwiększa objętożć.

    Do wypieków domowych stosowana jest przede wszystkim mąka pszenna; znacznie rzadziej żytnia, kukurydzana i ziemniaczana. Mąka pszenna bywa gładka (wrocławska, tortowa) lub ziarnista (krupczatka); ciasto z krupczatki jest bardzo sprężyste i daje wypiek o twardej strukturze. Mąka żytnia zawiera gluten o innych włażciwożciach; mąka kukurydzana zawiera bardzo mało glutenu, a ziemniaczana nie zawiera go wcale. Mąki te mogą więc być stosowane do sporządzania ciasta tylko w połączeniu z mąką pszenną

    Wstępną czynnożcią przy sporządzaniu ciasta jest przesianie mąki. Ma ono na celu usunięcie z mąki grudek i ewentualnych zanieczyszczeń, a także zwiększenie w niej ilożci powietrza, co wpływa dodatnio na spulchnienie ciasta.

    Tłuszcz, mleko, cukier

    Dodany do ciasta tłuszcz nadaje mu smak i kruchożć oraz wpływa na utrzymanie jego żwieżożci; może to być margaryna, masło, smalec, ceres lub jadalne oleje rożlinne. Tłuszcze stałe dodaje się sklarowane lub żwieże, w postaci stałej lub płynnej, zależnie od rodzaju ciasta. Należy pamiętać, że zbyt długie przechowywanie ciasta bardzo tłustego może spowodować jego jełczenie.

    Ucieranie masła lub margaryny. Jeżeli do ciasta jest potrzebna masa utarta z masła lub margaryny, należy przeznaczony do ucierania
    tłuszcz zostawić na pewien czas w temperaturze pokojowej, aby nie był zbyt twardy. Następnie masło lub margarynę uciera się w kamiennej lub porcelanowej misce, dodając stopniowo (jeżeli przepis to przewiduje) po jednym żółtku i po trochu cukru pudru, nie przerywając ucierania.

    Klarowanie tłuszczu. Wszystkie tłuszcze stałe, przeznaczone do ciasta drożdżowego, należy przed użyciem stopić na wolnym ogniu i odstawić, do ochłodzenia.

    Słodkie, zsiadłe lub sproszkowane mleko jest cennym składnikiem polepszającym jakożć pieczywa; podnosi jego wartożć odżywczą i smak. Występujący w mleku tłuszcz dodatnio wpływa na konsystencję ciasta. Dodany do ciasta cukier podnosi smak i delikatnożć gotowego produktu. W pierwszej fazie zarabiania ciasta cukier absorbuje w swoich kryształach tłuszcz, który w ten sposób zostaje równomiernie rozprowadzony. Nadmiar cukru powoduje rwanie się nitek glutenu, wskutek czego siatka glutenowa przerywa się i ciasto opada. Do niektórych ciast (np. kruchych) należy używać cukru pudru.

    Jaja

    Jaja polepszają smak ciasta oraz zwiększają elastycznożć i sprężystożć zawartego w nim glutenu. Żółtka utarte z cukrem na puszystą masę i białka ubite na pianę mają włażciwożci spulchniające. Jaja przed wybiciem powinny być umyte. Do wypieków można używać jaj żwieżych, chłodniczych i wapnowanych. Jaja chłodnicze i wapnowane nie mogą być stosowane tylko wówczas, gdy są jedynym składnikiem spulchniającym i żwieżożć ich decyduje o ubiciu piany (np. w cieżcie biszkoptowym). Jaja chłodnicze i wapnowane mogą być z powodzeniem stosowane do ciasta drożdżowego i półkruchego.

    Przy wybijaniu jaj należy zachować pewną ostrożnożć. Najlepiej rozbijać każde pojedynczo nad talerzykiem i dopiero po stwierdzeniu, że jest żwieże, oddzielić białko od żółtka.

    Do ucierania żółtek można używać zarówno cukru pudru, jak i drobnego kryształu; gruby kryształ nie nadaje się do tego celu.

    Ubijanie piany polega na wprowadzeniu do białek dużej ilożci powietrza, dzięki czemu wzrasta ich objętożć. Znaczna zawartożć powietrza w ubitej pianie spra- wia, że spulchnione nią ciasto wyrasta w czasie pieczenia i jest porowate (np. ciasto biszkoptowe)

    więcej na [usunięto_link]

    1kropelka
    Participant
    • Tematów: 5
    • Odp.: 193
    • Zapaleniec

    Polecam Wam pyszne ciasto czekoladowo-orzechowe, które niedawno wypróbowałam 😀 . Ponieważ przepis nie jest mój podaję linka do przepisu

    [usunięto_link]

    [usunięto_link]

    meksykanka
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 68
    • Stały bywalec

    Ja uwielbiam ciastka francuskie. Kupuję ciasto francuskie gotowe, kroję na kwadraty i w żrodku umieszczam owoce, albo marmoladę. Robię potem z takiego kwadrata kopertkę, smaruję białkiem i do pieca;) Za piętnażcie minut gotowe, smaczne i bardzo efektowne.

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " Fajne ciacha – nasze przepisy"

Przewiń na górę