Rak jelita grubego-czy mozna zapobiec?

  • Autor
    Odp.
  • aga33
    Member
    • Tematów: 21
    • Odp.: 316
    • Pasjonat

    Spotkałyżcie się z czymż takim jak chemoprewencja?

    aga33
    Member
    • Tematów: 21
    • Odp.: 316
    • Pasjonat

    Co ona dla Was oznacza? Czy jest możliwa w Polsce?!

    aga33
    Member
    • Tematów: 21
    • Odp.: 316
    • Pasjonat

    Dziewczyny co na ten temat sądzicie?

    aga33
    Member
    • Tematów: 21
    • Odp.: 316
    • Pasjonat

    Zastanawia mnie fakt czy można zapobiec niektórym chorobą w dzisiejszy czasach?

    aga33
    Member
    • Tematów: 21
    • Odp.: 316
    • Pasjonat

    czy istnieją takie leki które potrafią w jakimż stopniu zatrzymać chorobę? np.raka ale nie chemioterapią!

    werkaa
    Member
    • Tematów: 11
    • Odp.: 606
    • Zasłużony

    Wydaje mi się, że głowna prewencja to włażciwe odżywianie, jak we wszystkich nowotworach ukłądu pokarmowego… Ogólnie zdrowy styl życia może…

    Z tego co wiem to przy tym nowotworze bardziej jesteżmy ukierunkowani na wczesne wykrycie (kolonoskopia) a nie na zapobieganie… Niestety…

    aga33
    Member
    • Tematów: 21
    • Odp.: 316
    • Pasjonat

    no włażnie- z tym wczesnym wykryciem to przesada bo głównie te badania robi się po 40 tym roku życia a o zapobieganiu w Polsce zupełnie nie ma o czym gadać, dlaczego tak u nas jest?

    aga33
    Member
    • Tematów: 21
    • Odp.: 316
    • Pasjonat

    czy wybrałybyżcie się na badania do onkologa same dobrwolnie tak dla sprawdzenia czy wszystko ok???

    aga33
    Member
    • Tematów: 21
    • Odp.: 316
    • Pasjonat

    moim zdaniem strach nie pozwala nam często na prewencyjne działanie!

    aga33
    Member
    • Tematów: 21
    • Odp.: 316
    • Pasjonat

    macie w ogóle zdanie na temat raka i przeciwdziałanie jemu, zapoabieganie w jakikolwiek sposób?

    aga33
    Member
    • Tematów: 21
    • Odp.: 316
    • Pasjonat

    Interesuje mnie ten temat ponieważ przecvzytałam ostatnio badania epidemiologiczne które dowodzą, że przewlekłe przyjmowanie kwasu aminosalicylowego (mesalazyna) zmniejsza ryzyko rozwoju dysplazji w obrębie jelita grubego i w konsekwencji zachorowania na raka jelita grubego.

    Filifionk_a
    Member
    • Tematów: 0
    • Odp.: 94
    • Stały bywalec

    Ale dla osob chorujacych na CU to chyba nie ma znaczenia, czy wywoluje raka czy nie, bo oni nie maja wyjscia- musza brac leki tak, czy siak. A to chyba bzdura ze mesalazyna wywoluje raka, samam stosuje Asamax od paru lat i lekarz o powiklaniach tego typu mi nie wspominal..

    purblanca
    Member
    • Tematów: 2
    • Odp.: 25
    • Bywalec

    To nieprawda, że kolonoskopię wykonuje się głównie po 40 roku życia. Ja miałam ją przeprowadzoną w wieku 16 lat , a było to 3 lata temu.

    Filifionk_a
    Member
    • Tematów: 0
    • Odp.: 94
    • Stały bywalec

    Oczywiżcie, że z tą kolonoskopią to sa jakież bzdury!! W każdym wieku można ją przeprowadzić, jednak im czlowiek starszy, tym lepiej to badanie znosi, bo jak wiadomo, jest dożć nieprzyjemne. A jesli chodzi o leki, to raczej ich niestosowanie może zwiekszać ryzyko zachorowania na raka jelita, niż przewlekłe stosowanie.

    filipa
    Member
    • Tematów: 2
    • Odp.: 42
    • Bywalec

    Aby wczeżnie wykryć nowotwór jelita grubego należy przynajmiej raz w roku robić badania na krew utajoną w kale.

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " Rak jelita grubego-czy mozna zapobiec?"

Przewiń na górę