• Autor
    Odp.
  • Olgus
    Member
    • Tematów: 20
    • Odp.: 1262
    • Maniak

    Awgusta, ale niespożywanie mięsa z niektórych zwierząt nie jest żadnym rodzajem wegetarianizmu. 😉

    Reakcja otoczenia? Wszyscy moi znajomi wiedzą i przyzwyczaili się już po prostu, że ja od dawna jestem wegetarianką.

    A ludzie, którzy się dopiero dowiadują najczężciej pytają „dlaczego?” albo ewentualnie próbują mnie „nawracać” czy prowokować do dyskusji i obrony swojego stanowiska.

    awgusta
    Member
    • Tematów: 0
    • Odp.: 380
    • Pasjonat

    znalezione w internecie:
    Paskatarianizm – najlżejsza z odmian wegetarianizmu. Polega na niespożywaniu czerwonego mięsa. Dopuszcza jednak produkty pochodzenia zwierzęcego i mięso białe (ryby) -8)
    moi znajomi tez wiedza i nie ma z nimi problemu,natomiast za te 8 lat juz sie natlumaczylam i nadyskutowalam z osobami majacymi innego poglady dot.jedzienia czy nie jedzenia miesa niz ja….wiec poprostu jak nie musze to nie mowie…bo niestety wiekszosc osob uwaza to za dziwactwo

    kaprysna
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 90
    • Stały bywalec

    [usunięto_link] wrote:

    Paskatarianizm – najlżejsza z odmian wegetarianizmu. Polega na niespożywaniu czerwonego mięsa. Dopuszcza jednak produkty pochodzenia zwierzęcego i mięso białe (ryby) -8)

    w pierwszym zdaniu z zacytowanego watku na wikipedii masz napisane:
    Wegetarianizm “ rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia mięsnego i ew. jaj lub nabiału z pobudek moralnych, etycznych bądź zdrowotnych.
    co oczywiscie pozostaje w sprzecznosci z zacytowanym przez ciebie kawalkiem 😉

    i fragment ponizszy rowniez sie kloci z tym co wkleilas:
    Za rodzaje wegetarianizmu niesłusznie uważa się diety będące etapem pomiędzy jedzeniem potraw mięsnych a wegetarianizmem.

    i ten caly balagan tylko w jednym artykule. nie mozna bezkrytycznie przyjmowac tego co sie znajduje w internecie.

    sama jestem wegetarianka od 10lat i poki co czuje sie wysmienicie i wyniki badan to odzwierciedlaja 🙂

    Olgus
    Member
    • Tematów: 20
    • Odp.: 1262
    • Maniak

    O włażnie- zgadzam się z Kapryżną.

    Mirabelka
    Member
    • Tematów: 32
    • Odp.: 587
    • Zasłużony

    wegetarianizm nie jest włażciwą dietą dla ludzi z racji naszej naturalnej wszystkożernożci.
    Ale nie przeczę, że jeżli jest dobrze zbilansowana może mieć działania pro zdrowotne.
    Trzeba się jednak pilnować, żeby nie było za bardzo rygorystycznie i by dieta była urozmaicona.
    Poniżej wklejam fajny przepis:

    „Pasztet warzywny z Quinoa

    3 filiżanki ugotowanej Quinoa
    1 filiżanka maki pszennej
    ½ filiżanka wody
    1 łyżeczka pasty sojowej miso
    1 łyżeczka lecytyny w granulkach
    Po 1 łyżeczce bazylii i tymianku
    1 posiekana cebula
    2 filiżanki marchewki pokrojonej w plasterki
    2 filiżanki brokułów w kawałkach o wielkożci 2 ½ cm
    1 łyżeczka ziaren słonecznika
    Pietruszka

    ¢ Wymieszaj w misce Quinoa z mąką
    ¢ Rozpużć miso i lecytynę w ciepłej wodzie, wymieszaj ze zbożem i ziołami
    ¢ Opcjonalnie: można odstawić ciasto na 4 godziny, by naturalnie sfermentowało i smaki się połączyły
    ¢ Cebulę, marchewkę i brokuły włóż do szybkowaru i gotuj przez 7 minut
    ¢ Delikatnie wymieszaj ciasto z warzywami i umieżć w foremce lekko nasmarowanej oliwą
    ¢ Ziarna słonecznika podpraż na sucho na złoty kolor, posyp nimi pasztet
    ¢ Piecz w piekarniku przez 30-40 minut w 180 st.C
    ¢ Udekoruj pietruszką”
    (źródło [usunięto_link] )

    sweetnimph
    Member
    • Tematów: 0
    • Odp.: 70
    • Stały bywalec

    wegetarianie- osoby nie jedzące mięsa, ale spożywające produkty pochodzenia zwierzęcego(jaja, nabiał)

    weganie-osoby spozywające tylko i wyłacznie produkty pochodzenia rożlinnego

    owoweganie- jedzą tylko owoce ( to co spadło z dzrewa badz z krzewu= nieżywe, wiec mozna jeżć)

    Osoby które nie jedzą mięsa czerwonego i drobiu ale jedzą ryby to chyba będą jarosze poprostu 😉

    Nierozumiem czemu jest to takie ważne co jest wege a co już nie; to chyba sprawa indywidualnych przekonań, ale z tego co zauważyłam ludzie uwielbiają móc się z czyż identyfikować .

    Mirabelka
    Member
    • Tematów: 32
    • Odp.: 587
    • Zasłużony

    no może i lubią się identyfikować. Ja się zastanawiam nad wegetarianizmem z bardzo prostego powodu! Dzisiejsze mięso jest bardzo niezdrowe a zwierzęta zabijane są w niehumanitarnych warunkach!

    Proszę tu jest opis kategorii jaj:
    [usunięto_link]

    olotg
    Member
    • Tematów: 0
    • Odp.: 13
    • Bywalec

    Całkowicie się z Tobą zgadzam jednak nasz organizm bez mięska nie wytrzyma zbyt długo jako, że jest to budulec naszych miężni. Można to zastąpić dietą w której zawarte jest białko 😉

    Mirabelka
    Member
    • Tematów: 32
    • Odp.: 587
    • Zasłużony

    no włażnie i tu paradoks. Do niedawna sądziłam że ciężarne na diecie wege to po prostu głupie baby krzywdzące siebie i własne dziecko.
    Aż nie przekonałam się że stosując racjonalną dietę mogą wyeliminować niedobory.
    Sama zastanawiam się nad wegetarianizmem. Aktualnie jestem na etapie zmian przyzwyczajeń żywieniowych i zaczynam jeżć zdrowo i ekologicznie.
    Sklepy z ekologiczną żywnożcią oferują sporą gamę produktów które zapewniają wszystkie makro i mikro elementy.
    Fakt jednak jest taki, że wegetarianie muszą włożyć więcej wysiłku by jeżć zgodnie ze swoimi przekonaniami i nie nabawiać niedoborów.

    Fenris
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 757
    • Zasłużony

    Nie wyobrażam sobie diety bez mięsa. Gdyby człowiek miał nie jeżć mięsa, to natura nie przystosowałaby go do trawienia go 😉

    awgusta
    Member
    • Tematów: 0
    • Odp.: 380
    • Pasjonat

    a skąd taka pewnożć, że mięso się trawi a nie gnije w żołądku? 😉

    tiffany
    Member
    • Tematów: 2
    • Odp.: 85
    • Stały bywalec

    Ja tam mięsko lubię i na pewno bym nie zrezygnowała. Nie mam nic do wegetarian i czasem też lubię se zmienić dietę na bardziej rożlinną (sałatki), jednak prędzej czy później i tak wrócę do np kurczaka.

    Jedno mnie tylko w wegetarianach drażni – to ciągłe przyrównywanie mięsa do padliny i obnoszenie tego, jakby to była zaraza. 👿

    kaprysna
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 90
    • Stały bywalec

    [usunięto_link] wrote:

    Jedno mnie tylko w wegetarianach drażni – to ciągłe przyrównywanie mięsa do padliny i obnoszenie tego, jakby to była zaraza. 👿

    oszolomstwo sie wszedzie sie znajdzie 😉
    zazwyczaj takie zachowanie jest typowe dla mlodszych ludzi w fazie buntu.

    ale z drugiej strony miesozercy tez nie zawsze reguja na poziomie na wiesc, ze maja do czynienia z wegetarianinem. nie jestem w stanie zliczyc sytuacji, w ktorych ktos mi podtykal pod nos (mimo wyraznego sprzeciwu) miesiwo z tekstami:
    „no jaki pyszny kurczaczek, no sprobuj. no nie udawaj, ze nie masz ochoty. a taka goloneczka ociekajaca tluszczykiem…”. albo ataki na temat tego, ze jestem niedozywiona (niczym niepoparte), nienormalna etc.
    az szkoda komentowac niektore zachowania.

    Mirabelka
    Member
    • Tematów: 32
    • Odp.: 587
    • Zasłużony

    czyjeż kultury osobistej komentować nie będziemy…
    A skąd wogóle pomysł na to, że mięso gnije w żołądku? Wiesz jakie pH ma żołądek? Tam nic nie zgnije a się rozpużci!

    Myżlę, że obie strony mają swoje racje. Dieta wege jest bez wątpienia zdrowsza niż ta z elementami mięsnymi ociekającymi tłuszczem.

    Wegetarianizm to również nie tylko dieta a raczej ideologia!!!

    pannaswieczka
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 491
    • Pasjonat

    @Olguż wrote:

    Są tu jeszcze wegetarianie/wegetarianki albo ludzie, którzy po prostu chcą na ten temat porozmawiać?

    Pytanie do wegetarian: jecie soję, soczewicę, fasolę, przygotowujecie specjalne posiłki czy Wasz obiad wygląda jak „schabowy, ziemniaki i surówka, tylko, że bez schabowego”? 😉

    Czesc, ja nie jem miesa od 18lat. Mój obiad wyglada jak obiad wszystkich, tylko bez schabowego. No i rzucam sie na wszelkie straczkowe, fasole, soje i inne. Ale to zastepuje bialko zwierzece. Pozdrawiam wszystkich nie jedzacych naszych lotnych i nielotnych przyjaciol …

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " Wegetarianizm"

Przewiń na górę