„Bromba w sieci” czyli Teatr 6.piętro dla dzieci

W sobotę, 8 marca 2014r. w Teatrze 6.piętro odbędzie się uroczysta premiera spektaklu „Bromba w sieci”. Autorem i reżyserem tego przedstawienia jest Maciej Wojtyszko – reżyser, dramaturg i pisarz, autor opowiadań o rezolutnej różowej Brombie, której przygody rozbudzają wyobraźnię młodych Polaków od kilku dekad.

„Bromba w sieci” stanowić będzie kontynuację przygód tej niezwykłej bohaterki, a spektakl nie tylko będzie opowiadał, ale także tańczył i śpiewał. W obsadzie niezwykle utalentowani młodzi aktorzy, pośród których dostrzec będzie można Barbarę Kurdej-Szatan oraz wcielającego się w wirtualną postać złośliwego Wirusa – Adama Zdrójkowskiego. Przedstawienie adresowane jest do dzieci od lat pięciu do nieskończoności. Premierą tego spektaklu Teatr 6.piętro świętować będzie swoje 4. urodziny.„Bromba w sieci” to pierwszy spektakl dla dzieci i młodzieży przygotowywany przez Teatr 6.piętro. A że sztuki dla dzieci robi się tak samo, jak dla dorosłych, tylko lepiej, do współpracy nad tym spektaklem nie mogliśmy zaprosić nikogo innego niż Macieja Wojtyszkę – wybitnego reżysera i pisarza, autora arcyciekawych książek o rezolutnej Brombie. Maciej jest artystą, którego twórczość zawsze wyróżnia się uniwersalnym przesłaniem, wyjątkową wrażliwością i subtelnym humorem. – powiedział Eugeniusz Korin, współwłaściciel i dyrektor artystyczny Teatru 6.piętro.

Mało który z polskich czytelników, od 40-latków poczynając, a na dzisiejszych pierwszoklasistach kończąc, nie miał w rękach, czy chociażby nie słyszał jednej z pouczających i zabawnych historii o tej niezwykłej, różowej specjalistce od miar i wag oraz jej nieprzeciętnych towarzyszach. Wydany w 1975 r. pierwszy zbiór opowiadań „Bromba i inni” autorstwa wspomnianego wyżej Macieja Wojtyszki przez lata stał się jedną z ulubionych książek setek tysięcy młodych Polaków. W roku 2003 głosami czytelników Gazety Wyborczej trafiał nawet do „Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży”.

Kto poznał Brombę polubił ją od razu. Jej przygody doczekały się kilkunastu książkowych wznowień, kontynuacji, adaptacji rysunkowych i telewizyjnych, a co najważniejsze nie straciły nic na swojej aktualności. Bromba wciąż ma wyjątkowych i oryginalnych przyjaciół, z którymi podróżuje do innych wszechświatów, rozwija wyobraźnię, a przede wszystkim zadając z pozoru proste pytania zmusza do myślenia.

Tak też będzie w niezwykłym interaktywnym spektaklu muzycznym „Bromba w sieci”, który już w marcu 2014 roku pojawi się na deskach Teatru 6.piętro. Zobaczymy w nim znane z opowiadań postaci: słynnych detektywów Kajetana Chrumpsa i kota Makawitego, poetę Fikandra, jego muzę Malwinkę, tajemniczego Pciucha, no i oczywiście Brombę. Ale zostaną oni uwikłani w całkowicie nową przygodę. Będą poszukiwać złośliwego, niszczącego nasze komputery Wirusa, żeby go pokonać będą musieli odważnie przenieść się nawet do rzeczywistości wirtualnej!

„Bromba w sieci” to spektakl o przyjaźni, odwadze i pytaniach, które warto zadawać. A przede wszystkim o tym, co należy robić, żeby spotkanie ze współczesnym technologiami sprawiało nam radość, a zdrowy rozsadek oraz logika pomogły ustalić właściwe granice między tym, co powinniśmy wiedzieć, a co czuć. Ten spektakl nie tylko opowiada, ale także śpiewa i tańczy. Przedstawienie adresowane jest do dzieci od lat pięciu do nieskończoności.

Partnerem merytorycznym spektaklu jest Centrum Nauki Kopernik.

***

Ja , zupełną pewność mam w tym względzie,
Ja to ja, nikt inny lepiej mną nie będzie!!!

Tak śpiewa zazwyczaj Bromba kiedy czuje się nieswojo. I nie pozwala sobie na to żeby nadal tak się czuć. Bo Bromba taka właśnie jest. Dzielna choć skromna, wnikliwa choć przyjmująca ,że nie wszystko można zrozumieć. Bromba to Bromba. Wszyscy którzy zamieszkują Naszą Okolicę wiedzą, że przyjaźń z Nią obiecuje ciekawe rozmowy , ważne wydarzenia i zaskakujące przygody. Zajmowała się już geometrią i filozofią, psychologią i pisaniem poezji. A także muzyką.

To o niej poeta Fikander napisał:

Oto Bromba a to trąba,
Kiedy na nie się spogląda
To się rodzi myśl niemądra
Że na trąbie zagra Bromba!
A to błąd taki pogląd
Bo jedynie
Bromba grywa na okarynie!

Obecne przygody Bromby są zdumiewające, niepokojące ale i wciągające. Po prostu Bromba znajdzie się w Sieci! Komputer to jej wielka pasja. Może za wielka? Miejmy nadzieję, że wydostanie się z Sieci śpiewająco.
Zapraszam serdecznie,
Maciej Wojtyszko

***

Bromba to dociekliwa badaczka, istota wielce ciekawa świata, z pasją i zaangażowaniem starająca się zrozumieć jego tajemnice. Jej postawa doskonale wpisuje się w misję Centrum Nauki Kopernik, które zachęca i inspiruje do poznawania rzeczywistości oraz do wzięcia odpowiedzialności za zmiany zachodzące wokół nas.
Centrum nauki to dla Bromby naturalne środowisko, pozwalające zaspokoić wrodzoną ciekawość i odkryć naukowe zjawiska. Z wielkim entuzjazmem podeszliśmy do związku „Bromby z Kopernikiem”. Oczywiste było dla nas, że skoro zawitała do Teatru 6.piętro, powinna się także pojawić w Centrum Nauki Kopernik.
Katarzyna Nowicka,
rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik

***
Scenariusz, reżyseria, piosenki: Maciej Wojtyszko
Scenografia: Maciej Chojnacki
Kierownictwo muzyczne: Aldona Krasucka
Muzyka: Irina Blokhina
Choreografia: Anna Iberszer
Obsada: Łukasz Borkowski, Krzysztof Broda-Żurawski, Konrad Darocha, Mateusz Deskiewicz, Kamil Dominiak, Barbara Garstka, Artur Gotz, Paulina Komenda, Anna Kózka, Barbara Kurdej- Szatan, Marysia Pawłowska, Michalina Sosna, Helena Sujecka, Krzysztof Szczepaniak, Klementyna Umer, Mateusz Weber, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Krzysztof Żabka
Gościnny udział: Adam Ziółkowski

Premiera: 8 marca 2014r.

Bilety do nabycia na www.teatr6pietro.pl oraz www.ebilet.pl, a także bezpośrednio w kasie Teatru 6.piętro w PKiN.