Zrównoważona moda – styl w zgodzie z naturą

Czy możemy wyglądać modnie i jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ mody na środowisko?

zrównoważona moda
Zrównoważona moda – sposób na styl w zgodzie z naturą. Foto Ksenia Chernaya/Pexels

Myśl o odświeżeniu szafy wraca do nas jak bumerang z każdą zmianą pory roku. Zdecydowanie za łatwo przychodzi nam kupowanie kolejnych ubrań, przez co nasze szafy pękają w szwach. Zrównoważona moda to trend, dzięki któremu możemy wyglądać stylowo i jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ produkcji na środowisko. Wystarczą drobne zmiany. Jakie?

Modnie, czyli jak?

Odpowiedzialna moda nie wymaga rezygnacji z podążania za trendami, ale stawia na odpowiedzialność w kwestii produkcji ubrań i ich wykorzystania. Racjonalne wytwarzanie ubrań to temat podejmowany przez największe sieciówki. Warto pamiętać, że to od nas zależy ile ubrań kupimy, jak długo będą nam służyć i co z nimi zrobimy, gdy już przestaną się nam podobać. Okazuje się, że dokonując odpowiedzialnych wyborów możemy znacznie ograniczyć wykorzystanie surowców naturalnych, zmniejszyć ślad węglowy i wodny, a także zredukować ilość śmieci. Kilka prostych zasad, pomoże zmniejszyć negatywny wpływ mody na środowisko.

Odczarowanie szafy

Wiele z nas dopiero podczas generalnych porządków odkrywa w garderobie prawdziwe perełki. Bluzka po mamie czy sukienka vintage mogą być świetną bazą do wielu stylizacji! Modne i ponadczasowe ubrania i dodatki mogą kryć się w szafie każdej z nas!

Zrównoważona moda – kupuj odpowiedzialnie

Warto zaopatrywać się jedynie w rzeczy, które możemy wykorzystać ponownie. Sukienkę na wielkie przyjęcie lepiej wypożyczyć niż inwestować w kreację, która przez zdecydowaną większość czasu będzie wisieć na wieszaku. W ten sposób można oszczędzić pieniądze, czas i miejsce w szafie. Istotne jest również sięganie po rzeczy dobre jakościowo – zamiast na metkę i cenę warto spojrzeć na skład tkaniny. Wykonana z dobrej przędzy koszulka zachowa fason po praniu, a sweter z mieszanki wełny posłuży lata.

Dbaj o ubrania

Kluczem do sukcesu w prawidłowym utrzymaniu ubrań jest czytanie metek i stosowanie się do zwartych na nich instrukcji oraz wybór odpowiednich, delikatnych, ale i skutecznych detergentów, na przykład Vanish Oxi Action. W każdej szafie kryją się też ubrania „do wydania” – za małe, za duże czy takie, w których nie czujemy się dobrze. Zamiast wyrzucać, dajmy im drugie życie. Część z ubrań wystarczy przerobić i spasować do naszej figury, inne można oddać, wymienić lub sprzedać korzystając z odpowiednich platform w sieci i tworząc tym samym obieg zamknięty życia ubrań, w którym każda rzecz jest optymalnie wykorzystana.
Wielkie zmiany nie potrzebują zaangażowania ogromnych organizacji. Każda nasza decyzja zakupowa ma wpływ na środowisko – jeden t-shirt to aż 2 500 litrów wody. Ile zasobów wodnych kryje się w Twojej szafie?