CHOROBY

Choroby od zawsze dziesiątkowały ludzkość. Postęp medycyny sprawił jednak, że na większość z nich mamy lekarstwa i szczepionki. Nie zmienia to jednak faktu, iż bywają one nieprzyjemne w przebiegu i czasem trudne do zdiagnozowania. Sprawdź jakie masz objawy i czy jesteś w którejś z grup ryzyka? Jak się wystrzegać chorób i jaki wprowadzić tryb życia, aby jak najrzadziej ulegać zachorowaniom?

Jak uchronić się przed koronawirusem – reportaż z Chin

W dobie zamkniętych kin, teatrów i sal koncertowych, na Arte po polsku można znaleźć pełen wybór programów kulturalnych i tematycznych.

WHO przestrzega przed paniką związaną z koronawirusem

W związku z pandemią koronawirusa Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed paniką i noszeniem maseczek chirurgicznych przez osoby zdrowe. Nieodpowiednio stosowane mogą wręcz stać się przyczyną infekcji, a przez masowe wykupywanie masek może zabraknąć ich dla pracowników szpitali.

Gdy migrena nie pozwala pracować

Migrena to nie tylko poważny problem zdrowotny, ale także społeczny i zawodowy. Wiele osób, których dotyka ta przypadłość, musi sobie z nią radzić w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.

Jesteś fit? Możesz być bezpłodna!

Dbasz o siebie, żyjesz aktywnie, a mimo to nie możesz zajść w ciążę? Winna może być zbyt duża dawka aktywności fizycznej i częsty jej skutek, czyli niedowaga. Coraz więcej badań potwierdza – jeśli spędzasz godziny dziennie na siłowni lub jesteś fanką maratonów, możesz mieć problem z poczęciem.

Dobry i zły cholesterol – co warto wiedzieć?

Cholesterol jest zagadnieniem, które dotyczy wielu osób. Jest on niezwykle istotny w codziennej diecie, ponieważ występuje pod dwoma postaciami.

Depresja i stres zaczynają się w jelitach

Stres, depresja, stany lękowe... Coraz więcej osób borykających się z obniżonym nastrojem ląduje na przysłowiowych „kozetkach” u psychologów.

Dlaczego leczenie nowotworów wywołuje poważne choroby jamy ustnej?

Co najmniej milion Polaków choruje na raka. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, tylko w 2016 roku choroby nowotworowe zdiagnozowano u ponad 164 tys. Polek i Polaków, czyli o ponad 5 tys. więcej niż jeszcze 24 miesiące wcześniej.

Metody walki z endometriozą

Endometrioza to choroba o dość niejasnej etiologii. W dalszym ciągu nie wiadomo co dokładnie jest jej przyczyną. Na szczęście, nowoczesna medycyna dysponuje wachlarzem różnorodnych metod, które pozwalają na zmniejszenie jej objawów oraz zahamowanie rozwoju.

Zwyrodnienia stawów – dokuczliwy problem osób starszych

Wraz z wiekiem zmienia się ilość i jakość chrząstki stawowej, co może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów.

Przeziębienie czy grypa – co zaatakowało?

Szczególnie w tych porach roku, kiedy warunki klimatyczne bywają niesprzyjające, a natura zdaje się sprzysięgać przeciwko człowiekowi, czyli w miesiącach wiosennych, jesienią oraz zimą, bowiem właśnie wtedy w pogodzie zachodzą gwałtowne przemiany, nasilają się obecne u części ludzkości symptomy alergiczne, lecz przede wszystkim wiele osób narzeka na różnego rodzaju dolegliwości o charakterze wirusowym i bakteryjnym.

Groźny koronawirus z Chin – jak możemy się przed nim uchronić?

Chiński koronawirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Początkowo dotykał ludności w Chinach, gdzie wykryto jego pierwsze przypadki, ale ze względu na łatwość przenoszenia się z człowieka na człowieka, również w Europie odnotowano obecność wirusa. Jak zatem możemy się przed nim zabezpieczyć?

Schizofrenia to choroba całej rodziny

Wystąpienie u pacjenta schizofrenii, a szczególnie jej postaci z objawami negatywnymi, oznacza ogromną zmianę zarówno w życiu osoby chorującej, jak i jej najbliższych.

Nowy koronawirus przekracza granice Chin

W miniony weekend potwierdzono blisko 140 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w chińskim mieście Wuhan. Pojedyncze zachorowania odnotowano także w Tajlandii, Japonii i Korei Płd.

Mity na temat raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to choroba, która zabija – z tego powodu umiera corocznie 1700 Polek. Czego o nim nie wiesz?

Schizofrenia z objawami negatywnymi. Jak chorują kobiety?

Kobiety zwykle chorują nieco później niż mężczyźni w związku z czym mają szansę na zbudowanie większej sieci wsparcia społecznego, która jest niezwykle istotna w procesie diagnozowania i leczenia choroby.

Ceikawe tematy

Uroda

Olej avocado czy masło karite. Co wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków do higieny i pielęgnacji włosów. Równie trudno je byłoby tu wymienić, jak trudno jest z tej obfitości wybrać coś najbardziej odpowiedniego dla siebie.

Przepisy

Zdrowe przekąski, czyli jak podjadać podczas oglądania filmów lub na imprezach...

Plan na weekend: piątek, domowa impreza, kolorowe koktajle i pyszne przekąski, które zaskoczą wszystkich zaproszonych, albo leniwy sobotni wieczór, przygaszone światło, seans filmowy w gronie najbliższych i coś do pochrupania… No właśnie… Czym dodać chwili smaku i co bezkarnie podjadać podczas spotkań z przyjaciółmi?

Dom