„Dziurka w eterycznym ciałku” – spektakl Witkacego na warszawskiej Pradze!

W dniach 16. lutego na warszawskiej Pradze w postindustrialnej przestrzeni „Snu Pszczoły” odbędzie się spektakl Dziurka w eterycznym ciałku w reżyserii Saniwoja Króla. Nowa inscenizacja autorskiej i zaskakującej wersji "Wariata i zakonnicy" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Bilety już w sprzedaży!

witkacy
„Dziurka w eterycznym ciałku” – spektakl Witkacego na warszawskiej Pradze!

Dziurka w eterycznym ciałku to spektakl z elementami musicalu, który został oparty na motywach dramatu Wariat i zakonnica oraz utworach poetyckich Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Każdy może tworzyć byle co i ma prawo być z tego zadowolonym, byleby nie był w swej pracy szczerym i znalazł kogoś, który równie kłamliwie będzie to podziwiał – hasło, które przyświecało sztuce wizjonera, zostało przewrotnie podjęte przez twórców spektaklu – grupę teatralną Teatr Szparka. Dramat opowiada o szaleństwach miłości i irracjonalnej potrzebie przekraczania społeczno-kulturowych granic. Widowisko z elementami rewii i musicalu, balansuje na granicy upajającego snu i rzeczywistości. Wyjątkowy klimat przestawienia podkreśla muzyka autorstwa Izabeli Szoszkiewicz.

Spektakl Dziurka w eterycznym ciałku zaprasza widzów do zabawy w poszukiwanie sensu życia. Gra podjęta z odbiorcami nie jest prosta, gdyż życie przegląda się tutaj w zwierciadle tragikomicznego irracjonalizmu oraz piurblagizmu – fikcyjnego kierunku literackiego stworzonego przez Witkacego.

Przedstawienie to teatralna impresja na temat groteskowej i perwersyjnej twórczości zakopiańskiego artysty, dramatopisarza i malarza. Ponadto, twórcy zainspirowani dziełami malarskimi Witkacego oraz jego “teatrem zastygłym na płótnie”, ożywiają na scenie demoniczne obrazy wyobraźni artysty, dzięki czemu widzowie wraz z bohaterami mogą przenieść się do świata szaleństwa i absurdu. Świata, w którym toczy się odwieczna walka między pożądaniem i cnotą, ciałem i duszą oraz rozumem i szaleństwem. Czy ktoś wygra? I kto naprawdę jest wariatem? Odpowiedzi poszukają aktorzy Teatru Szparka.

witkac1
„Dziurka w eterycznym ciałku” – spektakl Witkacego na warszawskiej Pradze!

Teatr Szparka to nowe miejsce na teatralnej mapie Warszawy, stworzone przez grupę młodych aktorów zafascynowanych twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza. Siedzibą teatru jest warszawskie centrum artystyczne Sen Pszczoły mieszczące się w wyjątkowym i magicznym miejscu, w którym surrealizm łączy się z surowością postindustrialnych wnętrz praskich fabryk i hangarów. W zeszłym roku Teatr Szparka wystawił Szewców wg. dramatu Witkacego. Premiera spektaklu Dziurka w eterycznym ciałku odbyła się 24 października 2016 roku w Warszawie.

Spektakl można zobaczyć w wybrane teatralne czwartki w Śnie Pszczoły. Najbliższe przedstawienia już 16. lutego o godz. 19:00 w Centrum Artystycznym Sen Pszczoły – ul. Grochowska 301/304 Warszawa.

Obsada spektaklu – Bartosz Dermont, Michał Hołub, Damian Jankowski, Saniwoj Król, Mateusz Młodzianowski, Ryszard Rembiszewski, Edyta Sirko, Ewa Skalska
Reżyseria – Saniwoj Król
Muzyka – Iza Szoszkiewicz
Mastering – Grzegorz Lindemann
Współpraca scenograficzna – Maciej Czumer

Ceny biletów:
50 zł – bilety do kupienia przed spektaklem w kasie oraz na portalu ewejsciowki.pl
40 zł – bilety dostępne w sprzedaży online na portalu kupbilecik.pl