Objawy depresji – Nie przegap tych symptomów!

Ignorant, cicha woda, pracoholik - te osoby są większości z nas znane. Jednak czy za tymi osobowościami nie kryje się depresja? Poznaj niepokojące zachowania!

Objawy depresji – Nie przegap tych symptomów!

Każdy z nas jest inny. Często mamy do czynienia z ludźmi o osobowości depresyjnej. Tacy znajomi są zamknięci w sobie, rzadko inicjują kontakt oraz nie wyrażają entuzjazmu. Warto znać kilka niepokojących objawów, które pozwolą odróżnić cechy charakteru od depresji. Poznaj kilka zachowań, aby zadbać o swoich najbliższych!

„Jednak nie dam rady”

Czy zdarzyło ci się zaprosić na jakieś ważne wydarzenie przyjaciela, który wyraził chęć pojawienia się, po czym w ostatniej chwili zrezygnował? Zachorował, nie miał z kim zostawić psa, albo przepadł jak kamień w wodę – to zachowanie co najmniej podejrzane! Może oznaczać zniechęcenie i brak zadowolenia z życia, związany ze stanem depresji! Oczywiście podejdź do tego ze zdrowym rozsądkiem. Jeśli twój kolega jest fałszywy, bądź nie ma odwagi powiedzieć, że się nie pojawi, jest to zrozumiałe. Jednak kiedy sytuacja notorycznie się powtarza, coś jest na rzeczy!

Nieuzasadnione lenistwo

Każdy z nas ma czasem moment wypaleni, kiedy potrzebujemy więcej relaksu. Jednak stałe wylegiwanie się w łóżku, bez wstawania na posiłek należy do niepokojących zachowań. Kiedy wykonanie podstawowych czynności jest dla danego człowieka jak walka z zawodowym bokserem to znak, że zmaga się on z depresją. Będzie potrzebował mnóstwa wsparcia i pomocy, aby odzyskać jakąkolwiek motywację.

Brak rozmowy telefonicznej

Osoby cierpiące na depresję często unikają lub całkowicie rezygnują z rozmowy telefonicznej. Uważają, że wymaga to zbyt wiele wysiłku. Wybierają za to sms-owanie. Kiedy zauważysz, że znajomy jest cichy i nie wydobywa z siebie ani słowa, po czym bombarduje cię wiadomościami to czas, aby zainteresować się jego stanem zdrowia.

Podwójna osobowość

Jesteś na spotkaniu ze znajomym, a on nie odrywa wzroku od ekranu smarftona? Może się okazać, że ma też inne zajęcia: na przykład oglądanie godzinami sezonów serialu lub kreowanie swojej innej osobowości w internecie. Nowoczesne technologie to niezwykłe udogodnienie, ale może stać się także narzędziem, które przyczyni się do zaburzeń psychicznych. Dlatego warto śledzić poczynania w internecie wzbudzającej zaniepokojenie osoby.

Druga strona medalu

Często osoby tryskające życiową energią oraz prowadzące intensywny tryb życia okazują się tymi, które nie radzą sobie z codziennością. Dlatego tak ciężko jest dostrzec, że mają problemy. Pracoholicy znajdują się w strefie zagrożenia depresją i powinniśmy o tym pamiętać. Dlaczego? Tacy ludzie często traktują swoje obowiązki jako ucieczkę od poczucia samotności i nieradzenia sobie z najprostszymi codziennymi zadaniami.

Wieczne niezdecydowanie

Jeżeli znasz osobę, która nie potrafi podejmować decyzji, niekoniecznie może wynikać to z jej niedoświadczenia życiowego. Być może wszystko stało się dla niej obojętne i nie potrafi przeanalizować, co przyniesie więcej korzyści. w ekstremalnych przypadkach osoba postawiona przed wyborem potrafi nawet zwinąć się w kłębek i płakać!

Milczenie złotem?

Gdy przyjaciel nie udziela się w trakcie rozmowy, często odnosimy wrażenie, że nie jest zainteresowany lub nas ignoruje. Biorąc pod uwagę depresję, jest to mylne założenie. Może okazać się, że osoba jest wyłączona, ponieważ pochłaniają ją własne myśli. Są one często wypełnione wizjami przyszłości lub snuciem wyobrażeń o tym, co mogłoby się wydarzyć. Aby je poznać, warto porozmawiać z bliską osobą i zaproponować udzielenie pomocy specjalisty.

Marcelina Bednarska

Wpis znaleziono dzięki:

- Depresja

- Psychologia

- Zaburzenia osobowości