Bogatsza jesień życia? Mamy na to sposoby!

Sytuacja finansowa dzisiejszych seniorów często jest trudna. Obecne średnie świadczenia wynoszą 2 100 zł brutto i są niemal o połowę mniejsze od przeciętnego wynagrodzenia.

Jesień życia.Fot. Alan Bull
Jesień życia.Fot. Alan Bull

Dlatego seniorzy często poszukują sposobów pozyskania dodatkowych środków. Eksperci wskazują rozwiązania, które pozwolą im na podreperowanie domowego budżetu.

Senior w biurze

Podjęcie pracy zarobkowej wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Każda osoba mająca ustawowe prawo do emerytury, ma możliwość skorzystania z dodatkowego zatrudnienia. Musimy jednak pamiętać, że przepisy regulujące zatrudnienie emerytów określają progi zarobków, których przekroczenie może w niektórych przypadkach spowodować zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacania świadczenia emerytalnego. Zacznijmy jednak od tego, że o zmniejszenie czy zawieszenie  emerytury nie muszą się obawiać np. osoby, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny lub ci, którzy pracują na podstawie umowy, od której nie płaci się składek na ZUS (np. umowy o dzieło).

Emerytura przed ukończeniem 67 roku życia

Wielu Polaków otrzymuje jednak emeryturę, mimo że nie ukończyli jeszcze 67 lat. W ich przypadku świadczenia mogą być zmniejszone lub nawet zawieszone w związku z tym, że pracują. To ostatnie stanie się, jeśli będą zarabiali na tyle dobrze, że ich dochód przewyższy kwotę 5 436 zł brutto (130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Jeśli natomiast wynagrodzenie będzie niższe niż 2 927,10 zł brutto (70% średniej), to wypłacana będzie całość przysługującej emerytury. W przypadku zarobków na poziomie od 2 927,10 zł do 5 436 zł świadczenia zostanie pomniejszone o sumę, o jaką wykroczyliśmy ponad tą pierwszą kwotę. Zmniejszenie nie może być jednak większe niż 563,05 zł.

Starsi pracownicy

Wielu seniorów może obawiać się jednak, że znalezienie odpowiedniego zajęcia będzie trudne. Na szczęście ich sytuacja się poprawia, a pracodawcy coraz chętniej zwracają uwagę na atuty starszych pracowników.

Ogromna wiedza i doświadczenie osób o dłuższym stażu zawodowym, to wielka wartość dla firm – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Marketingu i Handlu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office. – Obecnie pracodawcy coraz częściej i chętniej pamiętają o starszych pracownikach, choćby aranżując biura i dostosowując je do ich potrzeb. Zauważalna jest tendencja z jednej strony do kreowania przestrzeni zwiększającej efektywność młodych pracowników, z drugiej zaś tworzenia miejsc przyjaznych osobom dojrzałym. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań ułatwiających pracę rodzicom tzw. igreków – od biurek z regulowaną wysokością blatu, np. Stand Up, które daje możliwość pracy zarówno na siedząco, jak i na stojąco, po strefy relaksu, czy też miejsca wspierające koncentrację.

Dodatkowe środki od banku

Posiadanie własnej nieruchomości otwiera przed emerytem możliwość skorzystania z tzw. renty hipotecznej. – W zamian za przekazanie prawa własności lokalu, firma oferująca taką usługę będzie wypłacała dożywotnią rentę. Jednocześnie senior może mieszkać w swoim mieszkaniu do śmierci. Wadą tego rozwiązania jest to, że spadkobiercy nie otrzymają nic, bez względu na wartość nieruchomości, nawet jeśli osoba starsza zdąży otrzymać zaledwie kilka rent. Kolejnym problemem jest ryzyko upadłości firmy wypłacającej takie świadczenia. Dlatego emeryt korzystający z tego rozwiązania powinien się zabezpieczyć za pomocą ustanowienia hipoteki umownej w księdze wieczystej nieruchomości oraz poprzez wpisanie do niej prawa dożywotniego użytkowania lokalu – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Zalety własnego mieszkania

Dysponując lokalem, możemy czerpać z niego korzyści także w inny sposób. Można taką nieruchomość sprzedać i zamienić na tańszą. Wtedy pozostała po transakcji kwota posłuży do poprawy poziomu życia. Jeśli jednak emeryt jest przywiązany do swojego mieszkania i nie chce go sprzedawać, rozwiązaniem może być wynajem kilku pokoi lub całego lokalu. W tym ostatnim przypadku, aby operacja przyniosła zysk, senior musiałby przenieść się do takiego mieszkania, którego koszt wynajmu będzie niższy od kwoty, jaką otrzymywałby od najemców własnego lokalu.

Zarobić na sprzedaży czy wynajmie będzie łatwo, gdy mieszkanie jest przestronne i dobrze zlokalizowane – wyjaśnia Jarosław Sadowski, Expander. – Posiadając lokal położony w dużym mieście znacznie łatwiej znaleźć najemcę niż w małym miasteczku. Istotna jest też wielkość mieszkania. Przy dużym metrażu można wynająć kilka pokoi czy nawet całe mieszkanie i przenieść się do mniejszego. Jeśli dysponujemy tylko np. kawalerką, wyjściem jest zamiana na inny mały lokal, w gorszej lokalizacji. W najgorszej sytuacją ci, którzy mają małe mieszkanie w słabej lokalizacji. Trudno bowiem znaleźć tańsze lokum.