Co kształtuje atmosferę świąt Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia zajmują szczególne miejsce w kalendarzu dla większości Polaków.

Co kształtuje atmosferę świąt Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia zajmują szczególne miejsce w kalendarzu dla większości Polaków. Cenimy sobie rodzinna atmosferę, tradycyjne smaki i zapachy oraz rytuały, kultywowane od pokoleń właśnie w tym czasie. Co właściwie buduje atmosferę typowych, polskich świąt Bożego Narodzenia?

Tradycje związane ze świętami

Przystrajanie bożonarodzeniowego drzewka, kupowanie prezentów, pasterka w kościele o północy, a także wigilia składająca się z 12 potraw to najczęstsze zwyczaje związane z grudniowymi świętami. Wielu z nas decyduje się także wprowadzić pewne urozmaicenia – zdarza się, że w pierwszy dzień Świąt na stole króluje gęsina czy pieczony indyk. Ponadto już z początkiem grudnia dni do wigilii i Bożego Narodzenia płyną szybciej, wraz z odliczaniem ich z użyciem kalendarza adwentowego.

Taki specjalny kalendarz adwentowy 2022, który może zawierać czekoladki, słodycze, a także kosmetyki, alkohole czy zestawy herbat. Można więc wybrać odpowiedni podarunek na czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia dla każdego domownika. Z pewnością będzie on miłym akcentem przedświatecznym.

Zapach goszczący w domu

Radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenie to także czas, w którym w domu pojawiają się specyficzne zapachy. W dużej mierze to one kształtują przedświąteczną atmosferę. Zapach korzennej przyprawy do pierniczków ozdabianych z dziećmi, aromat świeżo ściętego bożonarodzeniowego drzewka, albo pieczonych jabłek z cynamonem to tylko jedne z zapachów, które nierozerwalnie wiążą się z Bożym Narodzeniem.

Co kształtuje atmosferę świąt Bożego Narodzenia?

Nie musisz jednak od początku grudnia gotować smakołyków, by cieszyć się ich wonią. Wystarczy, że wykorzystasz odpowiednie rodzaje odświeżaczy powietrza, dyfuzorów, czy innych, podobnych gadżetów by cieszyć się zapachami świątecznymi na dłużej. Mogą Ci one towarzyszyć w każdym pomieszczeniu w domu, w biurze, jak i w samochodzie choćby poprzez sezonowy zapach do samochodu.

Świąteczne dźwięki

Opisaliśmy już bożonarodzeniowe tradycje i zapachy, które kojarzą się z grudniowymi świętami. To jednak nie wszystkie elementy składające się na wyjątkową atmosferę tych dni. Nieodzownym elementem Bożego Narodzenia są także świąteczne piosenki i dźwięki. Już z początkiem grudnia, a niekiedy nawet i wcześniej, w radio i telewizji usłyszeć można słynne przeboje WHAM, Chrisa Rea czy Desu. Z czasem dołączają do nich kolędy. Tematyka świąt, śniegu, Bożego Narodzenia i prezentów przeplata się w nich cały czas, dlatego tego typu piosenki każdego z nas wprowadzają w odpowiedni nastrój.

Wszystkie elementy składowe świąt Bożego Narodzenia budują atmosferę, która sprzyja spotkaniom z całą rodziną i radosnemu oczekiwaniu na wigilijną wieczerzę. W niemal każdym domu pojawiają się także odpowiednie dekoracje – nie tylko na choinkę, ale i stroiki świąteczne, światełka w oknach lub na elewacji domu czy też czerwono-złote tekstylia, jakie będą współgrały z dekoracjami na komodach i stołach. Mogą one zdobić Twój dom czy mieszkanie aż do stycznia. Niektórzy chcą utrzymać taki klimat w domu znacznie dłużej i decydują się na pozostawienie tych akcesoriów na kolejne kilka tygodni.

Artykuł partnera