Co znaczy kochać – w rozmowie z psycholog Ewą Guzowską!

Związki rozpadają się po pierwszym spięciu, bo istotą jest to co stanowi związek. Ludzie wchodzą w związki, ponieważ zwykle uciekają przed samotnym życiem, ale nie zawsze jest tak, że jeśli tak postanowimy, to udaje się to nam.

Co znaczy kochać. Foto Pixabay

Swoboda kochania przejawia się w tym, że nie ma potrzeby wszystkiego, ale to dosłownie wszystkiego robić razem. Z Ewą Guzowską – psycholog, psychoterapeuta, coach – rozmawia Marta Jacukiewicz


Pani Ewo, kiedy pojawia się miłość – czujemy, że żyjemy… Jednak niezwykle ważna jest swoboda kochania. W czym się ona wyraża?

  • Swoboda kochania przejawia się w tym, że nie ma potrzeby wszystkiego, ale to dosłownie wszystkiego robić razem. Każdy powinien mieć swoje zainteresowania, ponieważ jeśli ich nie będzie, możemy poczuć, że naginamy się pod kogoś, co z czasem może przerodzić się we frustrację. Oczywiście, może być tak, że obie strony związku robią więcej rzeczy razem, ponieważ łączy ich ta sama pasja, np. podróżowanie, jazda na rowerze czy bieganie, ale to zupełnie inna sprawa.

Jakie podstawowe warunki należy spełnić, by zbudować prawdziwą i głęboką relacje?

  • Przede wszystkim – jak w każdej zdrowej relacji – jest zaufanie, bez którego nie wyobrażam sobie żadnej głębszej relacji. Możemy obiecywać wiele, możemy nawet w te obietnice przez chwilę wierzyć, natomiast jeśli nie będzie u podłoża zaufania, na dłuższą metę relacja nie wytrzyma różnych prób życiowych. Kolejną wg mnie istotą jest lojalność – bez niej też trudno zbudować coś trwałego, ponieważ, stanowi ona o zaangażowaniu w relację i pewnego rodzaju oddaniu. Nie możemy mówić o zdrowej relacji, kiedy nie ma w niej szczerości i uczciwości, bowiem tylko na prawdzie, można budować solidne fundamenty wszelakich relacji.

Miłość romantyczna może być prosta?

  • Pewnie nie ma jednej definicji miłości, a jeśli chodzi o romantyczne – zwykle proste nie były… A miłość sama w sobie może być prosta, jeśli właściwie ją pielęgnujemy, jest dla nas czymś bardzo istotnym i prostym. Wg mnie kiedy w miłości wzrastamy – możemy mówić o miłości. Czasami przychodzi taki czas, że bardziej nas rani niż wspiera, wówczas warto przyjrzeć się tym schematom.

Prawdziwa miłość to również dokonywanie wyborów. Zawsze znajdzie się ktoś lepszy, przystojniejszy… Zawsze są inne opcje…

  • Zawsze, kiedy porównujemy – będzie ktoś lepszy, ładniejszy, ale wówczas raczej nie mamy do czynienia z miłością. Miłość jest ślepa, nie ocenia, nie porównuje, miłość jest – jeśli się zdarzyła.

Co to znaczy kochać?

  • Kochać to przede wszystkim dbać o kogoś, dbać o to, by relacja była dla niego tym, czym jest dla nas. Kochać to znaczy tak wiele, że nikt nigdy nie zdefiniował tego i lepiej by nie definiował, ponieważ każdy ma swoją własną definicję miłości… I każda jest dobra.

Miłość można uchwycić w jakieś ramy?

  • Miłość charakteryzuje się pewnymi etapami, ale wg mnie sama w sobie jest nieuchwytna, tak jak wszystkie emocje – nie da się ich sklamrować czy zaszufladkować. Dla każdego będzie to trochę co innego.

A jednak są „związki”, które rozpadają się po pierwszym starciu… Gdzie najczęściej jest tego przyczyna? Zbyt płytkie budowanie na emocjach, bez zaufania, szczerości?

  • Związki rozpadają się po pierwszym spięciu, bo istotą jest to co stanowi związek. Ludzie wchodzą w związki, ponieważ zwykle uciekają przed samotnym życiem, ale nie zawsze jest tak, że jeśli tak postanowimy, to udaje się to nam. Zwykle ktoś kocha bardziej, inny się nagina, a przecież to już co innego, niż miłość, która po prostu się zdarza. I zdarza się, że nie każdemu jest pisana w taki sposób, jak sobie wymarzył, natomiast stanowi najpiękniejsze i niepowtarzalne uczucie, którego z niczym nie da się przecież porównać.

Bez miłości do siebie – jesteśmy w stanie mówić o dojrzałej miłości do drugiego człowieka?

  • Absolutnie, bez miłości do siebie, nie możemy kochać drugiego człowieka. I to jest chyba podstawowy głód miłości w dzisiejszych czasach, nie kochamy siebie, a chcemy być kochani… A co z tego wynika, jeśli druga osoba ma podobnie jak my? Wchodzimy w związki, tylko jakie one mogą być? Życzę wszystkim tej niezapomnianej miłości, tej jedynej, której nigdy się nie zapomina.

www.psychoterapia-coaching.pl