Dalila. Jason Donald

Mocna powieść o kenijskiej imigrantce, która rzuca nowe światło na problemy współczesnych uchodźców

Irene Dalila Mwathi mimo młodego wieku ma za sobą ciężki bagaż doświadczeń. Po tym, jak gangsterzy brutalnie zamordowali jej rodziców i brata, trafia pod opiekę wujka, który traktuje ją jak niewolnicę. Kobieta decyduje się na rozpaczliwą ucieczkę z Kenii.

Udaje jej się dotrzeć do Londynu, gdzie ma nadzieję na nowy początek. Pierwszej nocy zostaje zaatakowana przez mężczyznę, który miał jej pomóc, przez co jest zmuszona do ponownej ucieczki. Zagubiona i wystraszona dziewczyna zaczyna rozumieć, że może liczyć tylko na siebie.

Wizyty w ośrodkach dla imigrantów i spotkania z prawnikami są dla niej drogą przez mękę. Dalila wie jednak, że za wszelką cenę musi zawalczyć o nowe, lepsze życie. Coraz ostrożniej obdarza ludzi zaufaniem i postanawia stawić czoła bezwzględnej biurokracji.

Dalila to napisana z wdziękiem i wyczuciem opowieść, która prowokuje do myślenia i porusza trudny temat imigrantów w bardzo subtelny sposób. Ta historia jednej kobiety to zarazem opowieść naszych czasów oraz literackie dzieło o potężnej mocy rażenia ukazujące, w jaki sposób ludzie potrafią traktować kogoś słabszego i zdanego na łaskę innych.