Gdzie pojadą na wakacje Polacy i inni Europejczycy?

Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Portugalia – to według portalu eSky najpopularniejsze kierunki wakacyjne wybierane przez Europejczyków. Jakie atrakcje czekają na nich podczas urlopu i co warto zobaczyć w krajach najczęściej wybieranych na cel wakacyjnej podróży?

Foto/pixabay.com

Inspiracja, poszukiwanie ofert, planowanie podróży, rezerwacja i oczekiwanie na wakacje – zarówno Polacy, jak i Czesi, Słowacy, Węgrzy i Bułgarzy poszukiwania biletów lotniczych i hoteli rozpoczynają na początku roku. Jednak największy wzrost zainteresowania można zaobserwować w maju. Wtedy wszyscy zaczynają myśleć o nadchodzącym lecie i urlopie. Wśród mieszkańców Środkowej i Wschodniej Europy królują kierunki południowe – na wakacje wybierają się do Hiszpanii, Włoch czy Francji. Z analizy wynika również, że spora część Europejczyków wybiera się w odwiedziny do znajomych i przyjaciół w Wielkiej Brytanii. Zarówno Polacy, jak i Bułgarzy urlop spędzą także we własnych ojczyznach – Bałtyk czy Morze Czarne co roku przyciągają rodzimych turystów.

Na jakie atrakcje mogą liczyć turyści w krajach najczęściej wybieranych na miejsce spędzania urlopu?

Włochy

Na północy Italii, w połowie drogi między Mediolanem, a Wenecją, leży perła północnych Włoch – Jezioro Garda. Teren wokół jeziora charakteryzuje się łagodnym klimatem i bujną roślinnością śródziemnomorską, a także pięknymi krajobrazami. To idealny kierunek dla tych, którzy uwielbiają włóczyć się wąskimi uliczkami, przesiadywać na placach i zajadać się gelato.

Na południowym wybrzeżu warto odwiedzić miejscowość Sirmione, której centralna część położona jest na malowniczym półwyspie. Znajdują się tu pozostałości rzymskich i średniowiecznych budowli. Jedyna dostępna do Starego Miasta droga prowadzi przez Zamek Sirmione, którego most zwodzony łączy stały ląd z zabytkową częścią miasta. Zabytkowy obiekt jest jednym z najlepiej zachowanych i najbardziej kompletnych zamków średniowiecznych we Włoszech.

Foto/pixabay.com

Urokliwym i wartym odwiedzenia miasteczkiem jest też Malcesine z pięknym widokiem na jezioro, masą uliczek, placyków, malowniczym portem i zamkiem Castello Scaligieri z VI wieku. Miłośnicy pięknych widoków mogą wjechać kolejką na Monte Baldo, by podziwiać widoki i na dłużej zatrzymać je na fotografiach.

Hiszpania

Andaluzja ma wszystko z czym kojarzy się Hiszpania – słońce, piaszczyste plaże, flamenco, kastaniety i białe wioski. Rozgrzane do granic możliwości, skąpane w słońcu wybrzeża lub schowane wysoko w górach białe miasteczka to zupełnie inna Andaluzja niż ta znana z największych kurortów turystycznych.

Pięćdziesiąt kilometrów od Malagi położona jest Frigiliana, uznawana za najpiękniejszą białą wioskę w regionie Costa del Sol. To miejsce zachwyca bielonymi domami, pomarańczowymi dachówkami, mnóstwem kwiatów i krzewów ozdobnych oraz rozpostartym nad sobą błękitem nieba. W historycznej części wioski, zwanej Barribarto, odczuwa się atmosferę mauretańskich czasów. Na przestrzeni wieków przewijały się przez Frigiliana trzy kultury i religie: judaizm, chrześcijaństwo i islam. Dlatego też pod koniec sierpnia miasteczko hucznie obchodzi Festiwal Trzech Kultur.

Wielka Brytania

Wybierając się w letnie odwiedziny do rodziny lub przyjaciół mieszkających w Wielkiej Brytanii, także można poczuć wakacyjny klimat. Na Wyspach przebojem jest Kornwalia, a jej zapierające dech w piersiach krajobrazy przyciągają nie tylko Brytyjczyków, lecz także oprócz zwykłych turystów, celebrytów i surferów z całego świata.

Ze względu na śródziemnomorski mikroklimat, popularnym miasteczkiem jest Weymouth – położony nad ujściem rzeki Wey do kanału La Manche. Z zatoki Weymouth rozpościera się wspaniały widok na Wybrzeże Jurajskie, umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W Weymouth jest mnóstwo możliwości spędzenia wolnego czasu. Zachwyceni będą zwłaszcza miłośnicy żeglarstwa, ponieważ jest to popularne w środowisku miejsce uprawiania tego sportu. W 2012 roku, odbywały się tam zawody olimpijskie. W sezonie ma tu miejsce także wiele festiwali i imprez, np. Weymouth Carnival (15-15 sierpnia) czy Weymouth Beach Motocross Race (28 października).

Foto/pixabay.com

Portugalia

Środkowe wybrzeże Portugalii to trafiony wybór na wakacyjny wyjazd. Region ten położony jest pomiędzy rzekami Duero i Tag, oferuje piękne piaszczyste plaże, sosnowe lasy i łagodny klimat, natomiast w głębi lądu krajobraz staje się bardziej surowy, górski – z najwyższym pasmem górskim w Portugalii, Serra da Estrela. Zatem zarówno miłośnicy kąpieli słonecznych i morskich, a także ci uwielbiający wspinaczkę poczują się tam na swoim miejscu.

Wybierając się do Portugalii, warto odwiedzić także miasteczko Óbidos, które zachwyca już od pierwszego kroku. Óbidos leży w odległości kilku kilometrów od brzegu oceanu, ale przed wiekami stykało się z jego falami. Wybrukowane kocimi łbami uliczki miasteczka skąpane są w kwiatach, a budynki pomalowane na żółto, niebiesko i biało. Część okolona średniowiecznymi murami wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tu czas zatrzymał się dawno temu.