
Ryby w oczkach wodnych zimą potrzebują głównie odpowiedniego stężenia tlenu w wodzie, którego brak może spowodować tzw. przyduchę zimową. Brak tlenu często wynika z zanieczyszczeń organicznych rozkładających się przez całą zimę. Dodatkowo, grubość warstwy śniegu na powierzchni stawu może ograniczyć dostęp światła i proces fotosyntezy, co pogłębia problem z przyduchą. Brak dopływu świeżej wody również przyczynia się do spadku poziomu tlenu w wodzie. Uniknięcie przyduchy zimowej możliwe jest poprzez odpowiednie przygotowanie stawu, dokładne oczyszczenie go z zanieczyszczeń organicznych i instalację napowietrzenia.
Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Jesienią warto zadbać o to, by nie dopuścić do nadmiernego zanieczyszczenia stawu. Liście z drzew i martwe części roślin będą gnić, produkując trujące gazy i zubożając wodę w tlen, co skutkuje szeregiem niekorzystnych zmian. Można rozciągnąć nad wodą siatkę, która zatrzyma opadające liście lub regularnie je usuwać. Skimmer, zbierający zanieczyszczenia z powierzchni wody, to również dobre rozwiązanie. Dobrze sprawdzi się także specjalistyczny odkurzacz, szczególnie w przypadku większych stawów. Pamiętaj, aby usuwać martwe części roślin brzegowych, jednak nie wycinaj ich całych. Ograniczenie długości łodyg roślin pozwoli na wymianę tlenu w zamrożonym zbiorniku. Podobnie postępuj z jeżogłówkami, irysami czy turzycami. Rośliny tropikalne powinny zostać wyłowione i przechowane poza stawem.
Bardzo ważne jest niedopuszczenie do nadmiernego zamulenia oczka wodnego. Dlatego jeszcze przed nadejściem zimy warto stosować działające długofalowo naturalne produkty. Należą do nich np.: bakterie do zimnej wody Hydroidea EcoGerm WInter, Hydroidea PhosBinder, który adsorbuje fosforany, dzięki czemu zapobiega rozwojowi glonów zimą, lub Hydroidea PondStabil, który neutralizuje amoniak i metale ciężkie oraz stabilizuje wartość pH w okresie zimowym. Tego rodzaju preparaty należy stosować w oczkach wodnych i stawach tylko wtedy, gdy temperatura wody wynosi powyżej 8°C. Zaleca się połączenie metod mechanicznego usuwania osadów z podejściem biologicznym. Takie działanie pozwala na zachowanie korzystnych mikroorganizmów w oczku wodnym, które odgrywają istotną rolę w naturalnym procesie oczyszczania wody.
Zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem
Zabezpieczenie tafli wody przed zamarzaniem jest bardzo ważne dla zimujących ryb, ponieważ ryby w oczku wodnym potrzebują stałego dopływu powietrza. Sposobów jest kilka. Możesz umieścić w płytszym miejscu oczka wodnego fontannę tak, aby jej dysza znajdowała się tuż pod powierzchnią wody. Dzięki temu ruch wody nie dopuści do jej zamarznięcia i dodatkowo poprawi wymianę gazową. Ważne jest, aby urządzenie znajdowało się z dala od miejsca zimowania ryb. Możesz także zakupić napowietrzacz i umieścić go płytko pod powierzchnią wody, aby pompowane powietrze nie mieszało cieplejszej wody z głębi oczka z zimniejszą wodą powierzchniową. Tworzenie poduszki powietrznej pod lodem, zakup styropianowego pływaka czy wkładanie do wody snopka z trzcinami to sposoby mało skuteczne przy mroźniejszych i dłuższych zimach. A kiedy już woda zamarznie… należy wykonać sztuczny przerębel, tylko delikatnie, poprzez nawiercanie otworów w lodzie. Wyrąbywanie przerębla czy kruszenie lodu jest niebezpieczne dla ryb zimujących w oczku wodnym, które mogą zostać ogłuszone przez falę akustyczną i wybudzić się z zimowego letargu. Aby przerębel nie zamarzł, pozostaw w wodzie skimmer lub pływak z grzałką. Raz na jakiś czas można wrzucić do przerębla preparat z aktywnym tlenem, który dodatkowo natlenia wodę. Pamiętaj, gdy temperatura w oczku wodnym spadnie poniżej 8-10°C, nie wykonuj już żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i zaprzestań karmienia ryb.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oczka wodnego do zimy, nie tylko unikniesz niemiłych niespodzianek wiosną, ale będziesz mógł podziwiać w pełni piękno stawu przez cały sezon.
Więcej informacji jak dbać o oczko wodne zimą w ogrodzie: https://centra-ogrodnicze.pl/jak-dbac-o-oczko-wodne-zima-w-ogrodzie/
Artykuł partnera