Jak zabezpieczyć oczko wodne na zimę?

Oczka wodne wymagają stałej uwagi i opieki przez cały rok. Jednak zima to czas szczególny, kiedy to staw należy odpowiednio zabezpieczyć, by zminimalizować problemy z zanieczyszczeniem i nadmiernym rozwojem glonów wiosną.

Dlatego warto rozpocząć działania prewencyjne już we wrześniu. Im lepiej przygotujesz staw do zimy, tym mniej pracy będziesz miał wiosną. Unikniesz też niechcianych problemów, takich jak mętna woda, nieprzyjemny zapach czy wzmożony rozwój glonów. Płytkie stawy, do metra głębokości, wymagają innego podejścia niż te, które przekraczają metr głębokości. Ryby i rośliny z płytkich zbiorników wodnych wyłożonych folią należy przezimować poza stawem w warunkach odpowiadających danemu gatunkowi. Następnie dobrze jest wypompować wodę, a urządzenia elektryczne po wyczyszczeniu przenieść do pomieszczenia. Z kolei głębsze stawy potrzebują konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych, zapewniających rybom i roślinom odpowiednie warunki do przetrwania zimy.

Ryby w oczkach wodnych zimą potrzebują głównie odpowiedniego stężenia tlenu w wodzie, którego brak może spowodować tzw. przyduchę zimową. Brak tlenu często wynika z zanieczyszczeń organicznych rozkładających się przez całą zimę. Dodatkowo, grubość warstwy śniegu na powierzchni stawu może ograniczyć dostęp światła i proces fotosyntezy, co pogłębia problem z przyduchą. Brak dopływu świeżej wody również przyczynia się do spadku poziomu tlenu w wodzie. Uniknięcie przyduchy zimowej możliwe jest poprzez odpowiednie przygotowanie stawu, dokładne oczyszczenie go z zanieczyszczeń organicznych i instalację napowietrzenia.

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jesienią warto zadbać o to, by nie dopuścić do nadmiernego zanieczyszczenia stawu. Liście z drzew i martwe części roślin będą gnić, produkując trujące gazy i zubożając wodę w tlen, co skutkuje szeregiem niekorzystnych zmian. Można rozciągnąć nad wodą siatkę, która zatrzyma opadające liście lub regularnie je usuwać. Skimmer, zbierający zanieczyszczenia z powierzchni wody, to również dobre rozwiązanie. Dobrze sprawdzi się także specjalistyczny odkurzacz, szczególnie w przypadku większych stawów. Pamiętaj, aby usuwać martwe części roślin brzegowych, jednak nie wycinaj ich całych. Ograniczenie długości łodyg roślin pozwoli na wymianę tlenu w zamrożonym zbiorniku. Podobnie postępuj z jeżogłówkami, irysami czy turzycami. Rośliny tropikalne powinny zostać wyłowione i przechowane poza stawem.

Bardzo ważne jest niedopuszczenie do nadmiernego zamulenia oczka wodnego. Dlatego jeszcze przed nadejściem zimy warto stosować działające długofalowo naturalne produkty. Należą do nich np.: bakterie do zimnej wody Hydroidea EcoGerm WInter, Hydroidea PhosBinder, który adsorbuje fosforany, dzięki czemu zapobiega rozwojowi glonów zimą, lub Hydroidea PondStabil, który neutralizuje amoniak i metale ciężkie oraz stabilizuje wartość pH w okresie zimowym. Tego rodzaju preparaty należy stosować w oczkach wodnych i stawach tylko wtedy, gdy temperatura wody wynosi powyżej 8°C. Zaleca się połączenie metod mechanicznego usuwania osadów z podejściem biologicznym. Takie działanie pozwala na zachowanie korzystnych mikroorganizmów w oczku wodnym, które odgrywają istotną rolę w naturalnym procesie oczyszczania wody.

Zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem

Zabezpieczenie tafli wody przed zamarzaniem jest bardzo ważne dla zimujących ryb, ponieważ ryby w oczku wodnym potrzebują stałego dopływu powietrza. Sposobów jest kilka. Możesz umieścić w płytszym miejscu oczka wodnego fontannę tak, aby jej dysza znajdowała się tuż pod powierzchnią wody. Dzięki temu ruch wody nie dopuści do jej zamarznięcia i dodatkowo poprawi wymianę gazową. Ważne jest, aby urządzenie znajdowało się z dala od miejsca zimowania ryb. Możesz także zakupić napowietrzacz i umieścić go płytko pod powierzchnią wody, aby pompowane powietrze nie mieszało cieplejszej wody z głębi oczka z zimniejszą wodą powierzchniową. Tworzenie poduszki powietrznej pod lodem, zakup styropianowego pływaka czy wkładanie do wody snopka z trzcinami to sposoby mało skuteczne przy mroźniejszych i dłuższych zimach. A kiedy już woda zamarznie… należy wykonać sztuczny przerębel, tylko delikatnie, poprzez nawiercanie otworów w lodzie. Wyrąbywanie przerębla czy kruszenie lodu jest niebezpieczne dla ryb zimujących w oczku wodnym, które mogą zostać ogłuszone przez falę akustyczną i wybudzić się z zimowego letargu. Aby przerębel nie zamarzł, pozostaw w wodzie skimmer lub pływak z grzałką. Raz na jakiś czas można wrzucić do przerębla preparat z aktywnym tlenem, który dodatkowo natlenia wodę. Pamiętaj, gdy temperatura w oczku wodnym spadnie poniżej 8-10°C, nie wykonuj już żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i zaprzestań karmienia ryb.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oczka wodnego do zimy, nie tylko unikniesz niemiłych niespodzianek wiosną, ale będziesz mógł podziwiać w pełni piękno stawu przez cały sezon.

Więcej informacji jak dbać o oczko wodne zimą w ogrodzie: https://centra-ogrodnicze.pl/jak-dbac-o-oczko-wodne-zima-w-ogrodzie/

Artykuł partnera