Jakie kolczyki nie uczulają?

Kolczyki są stylowym dodatkiem, który pasuje do wielu kreacji. Wybierając je, kierujemy się oczywiście własnym gustem, lecz warto wiedzieć, że równie ważna jest inna kwestia - materiał, z jakiego są wykonane. Wynika to z tego, że potrafią one uczulać. Jakie z nich są bezpieczne i nie sprawiają takich problemów? A jakich lepiej się wystrzegać?

Jakie kolczyki nie uczulają?

Uwaga alergia! Nie bagatelizujmy jej objawów!

Trzeba przyznać, że choć alergia na biżuterię zdarza się dość rzadko, niemniej, jak już się pojawi, jest bardzo problematyczna. Jeśli zauważymy pojawiające się wypryski kontaktowe, swędzące grudki, bąble bądź wysypkę, to znak, że dany materiał uczula skórę. Może się w takim miejscu pojawić również zaczerwienienie. To początkowa faza alergii, jeszcze niegroźna, lecz jak odpowiednio nie zareagujemy, możemy się przerodzić w poważny stan zapalny.

W takiej sytuacji cała ulubiona, ale uczulająca kolekcja kolczyków, ale też innej biżuterii, jak naszyjniki czy pierścionki musi pójść w odstawkę. Na szczęście nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z noszenia błyskotek. Są pewne stopy metalów, które nie szkodzą. Poznajmy je!

Jakie kolczyki nie uczulają?

Zdecydowanie najbezpieczniejsza biżuteria to ta wykonana ze złota lub platyny. To dlatego, że jest ona hipoalergiczna, więc bardzo rzadko wywołuje reakcje skórne. Niemniej, nie każde złoto ma tu tak samo dobre właściwości, gdyż najważniejsze jest to, aby było ono 14-karatowe. Minimalizuje to ryzyko uczulenia. To oczywiście podnosi cenę takich kolczyków, ale zyskujemy pewność, że nie pojawią się nieprzyjemne skórne problemy. Podobnie powiemy o platynie, która jest nawet droższa, lecz jest doskonałym wyborem dla osób z bardzo wrażliwą skórą.

Ciekawą alternatywą są też kolczyki ze stali chirurgicznej. Nazwa tego metalu nie jest przypadkowa, gdyż wykorzystuje się ją często w medycynie z powodu jej antyalergicznych właściwości. Takie kolczyki są tańsze niż biżuteria ze złota czy platyny, co tym bardziej może zachęcić do ich kupna.

Nikiel – najgorszy wybór dla alergików

Wybierając powyższe metale, możemy być pewni, że żadne reakcje alergiczne się nie pojawią. Unikajmy za to niektórych typów materiałów, które uczulają w sposób szczelnie mocny. Tak jest w przypadku biżuterii z niklu. Występuje on jako bardzo często dodatek do różnych typów biżuterii, jak kolczyki, bransoletki, łańcuszki czy zegarki. Największe zagrożenie stwarza w podłączeniu z takimi pierwiastkami jak pallad i tytan. Warto jednocześnie wiedzieć, że nikiel stwarza zagrożenie nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci poniżej 12 roku życia, co tym bardziej powinno nas zniechęcić do kupowania kolczyków z tego materiału.

Poszukując nie tylko pięknej, stylowej, ale i bezpiecznej dla naszego zdrowia biżuterii, zachęcamy do sprawdzenia oferty Bonore. Znajdą tu Państwo wspaniale zaprojektowane, oryginalne i wykonane ze szlachetnych stopów metali kolczyki, które nie uczulają, więc można je nosić bez żadnych przeszkód. Wspaniale wzbogacą każdą kreację!

Artykuł partnera