Kobiece narracje – w Pałacu na Wyspie 8 marca 2024, Muzeum Łazienki Królewskie

Spędźcie 8 marca w gronie kobiet z pasją! Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza wszystkich na wydarzenia pod hasłem „Kobiece narracje”.

Będą to m.in. spotkania z inspirującymi kobietami – m.in. pracowniczkami Muzeum, które opowiedzą swojej codziennej pracy w tym wyjątkowym miejscu oraz przedstawią ciekawostki ze swojej specjalizacji. Następnie w Pałacu na Wyspie odbędzie się debata z udziałem wybitnych badaczek i naukowczyń. Patronami medialnymi wydarzenia „Kobiece narracje” są Vogue Polska i Forbes Women.

Dzień Kobiet w Łazienkach rozpocznie poranna rozgrzewka oraz spacer z dr Marianną Otmianowską – pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.
Następnie będzie można wziąć udział kilkunastu krótkich oprowadzaniach po ogrodach i obiektach Łazienek, gdzie specjalistki różnych dziedzin zapoznają nas z tajnikami swojej pracy w Muzeum. Dowiemy się na przykład, jak tworzy się wystawy czasowe, jak powstają kompozycje kwiatowe zdobiące pałace Łazienek, które rzeźby w Starej Oranżerii można dotykać, a także jak zachowanie pawi w czasie godów wpływa na… pracowników Muzeum.
Spotkania zakończy debata o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie z udziałem wybitnych kobiet z kręgu kultury. Porozmawiają one o kobiecych punktach widzenia oraz wielości perspektyw w dyskusjach związanych z kulturą, kolekcjami czy społeczną odpowiedzialnością muzeów.  Pojawią się pytania o osobiste doświadczenia zawodowe, kobiece narracje i wrażliwość oraz parytety w muzealnej działalności. Uczestniczki spotkania podejmą też wyzwanie opisania dobrych praktyk. W debacie wezmą udział: dr hab. Anna Sylwia Czyż, Jolanta Gumula, dr Agnieszka Morawińska, dr hab. Luiza Nader, dr Beata Nessel Łukasik, Hanna Wróblewska. Dyskusję będzie moderować dr Marianna Otmianowska. Spotkanie będzie transmitowane na muzealnym kanale YouTube i Facebooku.