Krople dla psów na kleszcze, pchły i komary – czy faktycznie działają?

Gdy tylko nadchodzą cieplejsze dni, kleszcze pchły i komary wychodzą z ukrycia. Doskonale wiedzą o tym opiekunowie psów, dla których te pasożyty są szczególnym zagrożeniem.

Krople dla psów na kleszcze
Krople dla psów na kleszcze

Na szczęście jest sposób, by ograniczyć ryzyko ukąszenia. Jak działają krople dla psów na kleszcze, pchły i komary?

Dlaczego warto zadbać o ochronę przeciw pasożytom zewnętrznym?

Choć inwazja komarów kojarzy nam się głównie z okresem wiosenno-letnim, pasożyty takie jak pchły czy kleszcze są aktywne przez cały rok. Ich ukąszenia są nie tylko krótkotrwałym, przykrym doświadczeniem. Mogą wywołać groźne choroby, a także prowadzić do reakcji alergicznych, zapalenia skóry czy przenosić inne pasożyty. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszych zwierząt, by pomóc im uniknąć przykrych konsekwencji.

Najbardziej znanym dla psiarzy zagrożeniem są kleszcze. Nic w tym dziwnego – choroby wywołane przez te pasożyty często są bardzo groźne w skutkach, a zbyt późno zdiagnozowane mogą prowadzić do śmierci naszego pupila. Objawy chorób często są nieswoiste, przez co prawidłowa diagnoza jest znacznie utrudniona. Oprócz powszechnej babeszjozy, kleszcze mogą przenosić także anaplazmozę, erlichiozę, boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Pchły, które zwykle niesłusznie kojarzą nam się z brakiem higieny oprócz uporczywego swędzenia i zagrożenia dla pozostałych domowników mogą wywoływać ostre reakcje alergiczne. W wyniku Alergicznego Pchlego Zapalenia Skóry dochodzi do wyłysień, ropnych zapaleń skóry, mocnego świądu oraz przebarwień naskórka. Co gorsza, pchły są również żywicielami pośrednimi tasiemców, dlatego ich ugryzienia mogą skutkować zarażeniem tym pasożytem.

W przypadku komarów również sprawa nie jest taka prosta – uporczywe swędzenie i reakcje alergiczne to niestety nie jedyny problem powodowany przez tych małych krwiopijców. Samice komarów mogą przenosić nicienie wywołujące groźną chorobę – dirofilariozę.

Jak działają krople na kleszcze, pchły i komary?

Aby uniknąć tych przykrych w skutkach konsekwencji ukąszeń pasożytów, wystarczy odpowiednio zabezpieczyć naszego psiaka. Elementem profilaktyki może być stosowanie specjalnych kropel przeciwko kleszczom, komarom, pchłom i muchówkom.

Krople Advantix dla psów mają podwójne działanie – z jednej strony odstraszają kleszcze, komary i inne muchówki, dzięki czemu zwierzak nie przyciąga do siebie pasożytów (co jednocześnie niweluje ryzyko przyniesienia ich na sierści do domu), a z drugiej – działa biobójczo, zabijając kleszcze i pchły jeszcze zanim ukąszą naszego pupila. Jest to bardzo proste i skuteczne rozwiązanie. Preparat podaje się punktowo i zapewnia ochronę na cztery tygodnie. Należy jednak pamiętać, by unikać kontaktu kotów z kroplami Advantix, ponieważ zawarta w nich permetryna jest dla nich toksyczna.

Artykuł partnera