Lifting twarzy – czym jest, jakie są jego rodzaje, dla kogo

Lifting twarzy jest zabiegiem medycyny estetycznej, który ma na celu naciągnięcie nieco obwisłej i mało jędrnej skóry twarzy. Gwarantuje przede wszystkim widoczne podniesienie owalu twarzy oraz zredukowanie zmarszczek.

Lifting twarzy – czym jest, jakie są jego rodzaje, dla kogo

Jedne z pierwszych oznak starzenia zaczynają pojawiać się już w okolicach 25 roku życia, ponieważ wtedy stopniowo zanikają włókna kolagenowe i zmniejsza się ich produkcja. Niemniej jednak dopiero po 40 roku życia zmiany stają się na tyle widoczne, że bez problemu można je zauważyć gołym okiem. Wówczas to zauważalne są mnogie zmarszczki, bruzdy przy oczach, ustach i czole, a także zwiększona ilość skóry w okolicach linii żuchwy. Ponadto twarz traci swój owal, a przy tym zmienia się wyraz twarzy, ponieważ brwi i oczy zmieniają nieco swój kształt. W celu cofnięcia powstałych już zmian często stosuje się lifting twarzy, który polega na naciąganiu i usuwaniu nadmiaru skóry, by nadać jej lepszy owal i zlikwidować widoczne zmarszczki.

Jakie są rodzaje liftingu twarzy?

Aktualnie zabieg liftingu twarzy przeprowadza się w dwojaki sposób. Jedną z metod jest inwazyjny lifting twarzy, który jest chirurgicznym zabiegiem wykonywanym przez chirurga plastycznego. W tym przypadku naciąga się skórę do momentu, aż twarz odzyska pożądany kontur, zaś nadmiar skóry jest usuwany. Zabieg wykonywany jest tak, aby nie pozostawiać widocznych blizn, a po siedmiu dniach zdejmowane są szwy. Ten rodzaj liftingu daje trwały efekt i nie jest konieczne powtarzanie zabiegu. (https://drparadowska.pl/zabiegi/nici-liftingujace-i-biorewitalizujace/)
Innym rodzajem liftingu twarzy jest lifting wolumetryczny, który opiera się na wstrzyknięciu preparatu z kwasem hialuronowym, mlekowym bądź z hydraksyapatytem wapnia do głębokich warstw skóry. W ten sposób wypełnia się twarz w miejscach, które straciły jędrność. Dzięki temu możliwe jest podniesienie opadających policzków, wypełnienie zmarszczek pod oczami oraz wymodelowanie linii żuchwy i podbródka. Zabieg ten jest bezbolesny, a efekt widoczny jest od razu po jego wykonaniu, przy czym utrzymuje się przez około półtora roku.
Warto tu wspomnieć również o niciach liftingujących. Ta metoda polega na wstrzykiwaniu długich nici hialuronowych w głębokie warstwy skóry. To pozwala na uniesienie brwi, kącików ust, zewnętrznego kącika oka oraz na podniesienie owalu twarzy. Efekt utrzymuje się do 12 miesięcy.

Dla kogo jest lifting twarzy?

Lifting twarzy polecany jest osobom, które borykają się ze zmarszczkami i nadmiarem skóry. Nie chodzi tu więc tylko o kwestię wieku, ale także zmiany wagi ciała, na przykład po intensywnym odchudzaniu.

Dr Paradowska