Operacja plastyczna piersi: kiedy warto się na nią zdecydować?

Piersi to jeden z synonimów kobiecości. Nie zawsze są idealne, czasem wydają się albo zbyt małe, albo za duże czy znów asymetryczne, w dodatku z czasem tracą swoją jędrność i kształt.

Woman with big breasts Rozwiązaniem tych problemów może być operacja plastyczna piersi, ale trzeba pamiętać, że jest to poważny zabieg i należy się do niego odpowiednio przygotować.

Powiększanie piersi

Wskazaniem do zabiegu powiększenia piersi jest mały biust albo jego niedorozwój. Na wszczepienie implantów może zdecydować się każda kobieta, dla której mały rozmiar stanika to powód do wielkich kompleksów – oczywiście pod warunkiem, że jest ona zdrowa. Śladów po zabiegu prawie nie widać, a efekt powiększonego biustu utrzymuje się przez wiele lat. Stosowane wysokiej jakości implanty zapewniają dzisiaj naturalny wygląd piersi i nie wymagają wymiany do końca życia pacjentki. Z powiększaniem piersi nie należy jednak przesadzać, bo wtedy będą one wyglądały jak przyklejone.

Pomniejszanie piersi

Kobiety z bardzo dużym biustem często narzekają na bóle kręgosłupa, podrażnienie skóry w okolicach piersi, trudności w oddychaniu, nie mówiąc już o tym, że wielkie piersi z czasem obwisają i wyglądają po prostu nieestetycznie. Przy takich dolegliwościach warto pomyśleć o redukcji piersi, dzięki której można poprawić jakość swojego życia. Należy tylko pamiętać, że może ona spowodować, że w przyszłości kobieta nie będzie w stanie karmić piersią.

Podniesienie piersi

Czas nie jest łaskawy dla kobiecych piersi, które z wiekiem stają się coraz mniej jędrne. Podniesienie przywraca im młody wygląd, możliwe jest również równoczesne wszczepienie implantu powiększającego. Mastopeksja polecana jest przede wszystkim kobietom po porodach oraz tym, u których występowały duże wahania masy ciała. Podniesienie piersi można wykonać również w starszym wieku, jeśli tylko pacjentka będzie się cieszyła dobrym stanem zdrowia.

Rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcję piersi przeprowadza się u kobiet po mastektomii lub po urazach obejmujących tę część ciała. Są dwie główne metody tego zabiegu – implanty oraz przeszczep z użyciem tkanki pacjentki. Wszczepienie implantu jest metodą prostszą, przypominającą w dużej mierze zabieg powiększenia biustu. Metoda TRAM natomiast, czyli z użyciem płata brzusznego, jest bardziej skomplikowana, ale daje lepsze rezultaty, jeśli chodzi o wygląd piersi. Operacja TRAM wykorzystuje tkankę tłuszczową brzucha, a więc przy okazji kobieta może poprawić jeszcze swoją sylwetkę. Niekorzystną pozostałością po tej operacji jest natomiast rozległa blizna na brzuchu. Obie metody rekonstrukcji piersi stosowane są z powodzeniem na przykład w gabinecie chirurgii plastycznej

www.drchecinski.pl