Medytacja dla początkujących

Medytacja to przede wszystkim spokój ducha wtedy, kiedy cały świat się trzęsie. Ale co takiego nam daje?

Co daje nam medytacja. Foto. Pixabay

Wieczny bieg, życie pod presją i natłok negatywnych myśli, sprawia, że nie poświęcamy uwagi temu co w danej chwili robimy. Medytacja ma za zadanie zaprowadzić nas do spokoju i radości ducha. Dzięki niej nasz umysł się wycisza a my odpoczywamy.

Co daje nam medytacja?

Medytacja to praktyka, dzięki której nasza dusza i ciało stają się jednością. Prowadzi to do wewnętrznego spokoju i radości. Medytując zatrzymujemy się tu i teraz i skupiamy się na chwili obecnej. Oprócz tego, że praktyka ta wycisza nas i pozwala uspokoić wnętrze jest również dobra dla naszego zdrowia. Zalety medytacja potwierdzają naukowcy, którzy zaczęli badać ją w połowie ubiegłego roku. Odkryli że: obniża ciśnienie krwi, powoduje wzrost odporności organizmu, łagodzi migreny, zmniejsza tętno i pomaga na bezsenność. Regularna praktyka medytacji trwale zmienia strukturę mózgu i zwiększa ilość szarych komórek w obszarach związanych ze zdrowiem umysłowym. Dzięki czemu poprawia się pamięć i koncentracja a lęk i stres pomniejsza się.

Błądzenie myśli jest częstą aktywnością mózgu każdego z nas i ma związek z niższym poczuciem szczęścia. A więc im bardziej jesteśmy skupieni na danej rzeczy tym doświadczamy bardziej pozytywnych myśli ponieważ nie bujamy w obłokach. Czyli kolejną korzyścią jaką niesie medytacja to świadomość i kontrola myśli.

Jak można medytować?

Medytować możemy na wiele sposobów. Możemy siedzieć, leżeć, stać, sprzątać lub jechać autem. Każda z tych czynności staję się medytacją, jeżeli w 100% skupiamy się na niej. Chodzi o to aby oddać się w całości temu co robimy w danym momencie. W medytacji ważne jest to, aby skupić się na oddechu i podążać za nim. Dlatego na początku najlepiej przeprowadzić ją na siedząco z zamkniętymi oczami tak aby zrozumieć, że w pełni musimy się jej oddać.

Więcej świadomości w życiu

Kiedy jesteśmy całkowicie  obecni naprawdę przeżywamy to, co się wydarza. Nasz umysł zazwyczaj żyje przeszłością lub stale wybiega w przyszłość, przez co omija nas to co dzieje się w danym momencie. Podczas medytacji małymi krokami próbujemy oswoić nasz szalony, kreatywny umysł, żeby wejść w kontakt z chwilą obecną i być w niej. W momencie kiedy udaję się nam skupić uwagę na odczuwaniu danej chwili odkrywamy niesamowitą siłę „Jest to jedyny czas jaki mamy”.

Kontakt ciała z duszą

Na codzień bardziej skupiamy się na głowie i tam przebywamy przez cały czas. Przez co często zdarza się nam zapomnieć o naszym ciele. Nie słuchamy go kiedy mówi, że jest zmęczone, głodne lub za ciężkie. Pod wpływem praktyki ciało i umysł są ze sobą powiązane a nam pojawia się więcej przestrzeni na to, aby wyczuć co dzieje się w naszym ciele.

Zrozumienie

Dzięki zwiększeniu świadomości myśli i emocji coraz lepiej rozumiemy siebie, ale też innych ludzi. Mamy więcej współczucia, wrażliwości, uczymy się słuchać uważnie i ze zrozumieniem, a osądzanie i ocenianie innych schodzi na dalszy plan.

Co daje nam medytacja. Foto. Pixabay