Na co zwrócić uwagę wybierając dobrą klinikę leczenia niepłodności?

Obecnie w naszym kraju działa około 70 ośrodków leczenia niepłodności. Z tego powodu, możecie mieć trudność z wyborem tego najlepszego, a właśnie od tego zależy, czy i jak szybko będziecie mogli cieszyć się z upragnionego rodzicielstwa


Podpowiemy Wam zatem, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając dobrą klinikę leczenia niepłodności.

Coraz więcej par ma problemy z zajściem w ciążę

Obecnie, w samej Polsce, problem niepłodności dotyczy około 1,5 miliona par i wskaźnik ten cały czas rośnie. Już w 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną. Co może stanowić sygnał, że dotyka on również Was? Otóż o niepłodności mówimy wtedy, gdy pomimo regularnego współżycia, bez używania środków antykoncepcyjnych, przez okres jednego roku, para nie może zajść w ciążę. Lekarze szacują, że w równym stopniu dotyka ona zarówno kobiet jak i mężczyzn (po 40 procent), natomiast w 20 procentach, jej przyczyna nie jest znana.

Co może być przyczyną niepłodności?

Kobiety często zapominają o tym, że wraz z wiekiem maleje ich płodność (już po 32. roku życia prawdopodobieństwo zajścia w ciążę spada do 80 procent). Wśród innych przyczyn należy wymienić przede wszystkim zaburzenie jajeczkowania, na które wpływ mają zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników (PCOS), niewydolność układu podwzgórzowo-przysadkowego, czy choroby tarczycy. Również niepłodność wynikać może z endometriozy, zrostów pooperacyjnych, czy nieprawidłowości anatomicznych. U mężczyzn jej przyczyną najczęściej jest zła jakość nasienia, na którą wpływ ma stres, zanieczyszczenie środowiska, nieodpowiednia dieta, schorzenia tarczycy, czy cukrzyca.

Na co zwrócić uwagę wybierając dobrą klinikę leczenia niepłodności?

W Polsce pacjenci mogą wybierać spośród 70 klinik leczenia niepłodności, dzięki czemu wiele z nich znajduje się obok miejsca ich zamieszkania. Jednak w wielu przypadkach to nie odległość, ale renoma danej placówki decyduje o jej wyborze. Tak samo ważna jest skuteczność prowadzonego w niej leczenia, zatrudniony personel i specjaliści, nowoczesny sprzęt jak i jasno określony cennik. Jednak nadal, jedynie niektóre z placówek, są w stanie pochwalić się długoletnim doświadczeniem i szerokim wachlarzem proponowanych usług. Jedną z nich jest m.in. Klinika Leczenia Niepłodność INVICTA. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając dobrą klinikę leczenia niepłodności?

Skuteczność kliniki leczenia niepłodności

Niestety, w naszym kraju nie istnieje żadna instytucja monitorująca pracę klinik leczenia niepłodności. Przez co trudniej jest porównać sobie ich wyniki, a do tego nie ma kontroli jakości prowadzonego w nich leczenia ani systemu certyfikacji. Jak wskazują badania Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE 2010) skuteczność zapłodnienia in vitro w Polsce wynosi 37,3 procent, co daje nam jedno z najwyższych wskaźników wśród innych państw UE.

Od czego zależy skuteczność kliniki leczenia niepłodności? Na pewno od doświadczonego zespołu lekarzy i embriologów, jak i stosowanych tam metod. Bardzo ważne jest posiadanie przez klinikę certyfikatów ISO lub innych systemów jakości. Dzięki czemu można mieć pewność, że stosowane tam procedury spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa i organizacji pracy. Dobrze jak placówka jest związana z międzynarodowymi organizacjami medycyny rozrodu, takimi jak ESHRE i ASRM. Wtedy na pewno zachowane są w niej europejskie standardy, a swoje wyniki dotyczące skuteczności, sprawozdaje na zewnątrz. Warto również pamiętać o tym, aby z dystansem podchodzić do publikowanych przez ośrodek wyników ciążowych, dlaczego? Ponieważ często nie wiadomo, czy dotyczą one ciąż potwierdzonych wynikiem krwi, czy tych stwierdzonych na podstawie bicia serca płodu.

Ranking klinik leczenia niepłodności

Jak do tej pory, jedyny i najbardziej miarodajny ranking klinik leczenia niepłodności przeprowadzony był przez Gazetę Wyborczą. Na pierwszym miejscu tego zestawienia znalazła się Klinika INVICTA w Gdańsku, która wyróżnia się spośród innych placówek tego typu m.in. liczbą ciąż klinicznych z in vitro, funkcjonującym systemem jakości, wysoką skutecznością leczenia, doświadczonym laboratorium embriologicznym i diagnostyką preimplantacyjną PGD. Jest ona również liderem i najbardziej doświadczonym w Polsce ośrodkiem w zakresie badań zarodków.

Pracujących tam lekarzy i wyposażenie w odpowiedni sprzęt medyczny

Ważne jest także zapoznanie się z listą pracujących w klinice lekarzy. Przyszłego pacjenta powinno interesować przede wszystkim to, jaki jest ich staż, w czym się specjalizują, jakie mają osiągnięcia, czy należą do stowarzyszeń i posiadają certyfikaty. Do tego niezbędnymi cechami dobrego lekarza jest nie tylko profesjonalizm i odpowiednie kwalifikacje, ale również empatia oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Ważne jest nawiązanie dobrego kontaktu, a także zapewnienie miłej i serdecznej atmosfery. Dużym atutem kliniki będzie na pewno nowoczesny sprzęt medyczny i posiadanie własnego laboratorium.

Ważne jest, aby wybrać dobrą klinikę leczenia niepłodności, bowiem od tego zależy nie tylko satysfakcja z leczenia, ale również radość z bycia rodzicem.

Wpis znaleziono dzięki:

- Leczenie niepłodności

- Kliniki leczenia niepłodności

- Klinika Leczenia Niepłodność INVICTA