Naucz się zarządzać domowym budżetem

naucz sie zarzadzac domowym budzetem

Prowadząc dom oraz dbając o realizację potrzeb najbliższych, codziennie przeprowadza się analizę swoich możliwości finansowych. Z reguły domowe potrzeby przewyższają środki finansowe, którymi w danym momencie dysponujemy. Jak zarządzać środkami przeznaczonymi na utrzymanie domu i rodziny w taki sposób, aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy i jednocześnie zapewnić realizację jak największej ilości potrzeb?
Czym jest budżet domowy
Domowy budżet zbudowany jest na takich samych zasadach, jak budżet przedsiębiorstwa lub państwa. Jest to plan dochodów i wydatków, który uwzględnia ewentualne nadwyżki przychodów lub deficyt – czyli braki w środkach niezbędnych do realizacji założonych zadań. Ważną funkcją każdego, kto prowadzi dom, jest dążenie do zbilansowania wszystkich dochodów i wydatków z danego okresu. W przypadku budżetu domowego okres rozliczeniowy zazwyczaj zamyka się w jednym miesiącu – w tym czasie uzyskane dochody muszą pokryć całość wydatków przeznaczonych na życie oraz ewentualne większe zakupy i rozrywkę.

Jak zarządzać pieniędzmi domowymi
Zazwyczaj jest tak, że posiadane środki nie są rozłożone równomiernie na każdy dzień. Na początku miesiąca dysponujemy dużą pulą pieniędzy pochodzącą z wynagrodzeń. W tym okresie planujemy zazwyczaj większe wydatki takie jak wycieczki, wyjazdy czy duże zakupy. Dobrze jest wtedy odłożyć odpowiednią ilość środków potrzebnych na codzienne życie tak, aby w środku miesiąca nie żyć jedynie o przysłowiowym chlebie i wodzie. Oczywiście może się zdarzyć, że planowany wydatek przekracza nasze bieżące możliwości finansowe. To jednak nie jest przeszkoda, aby odmawiać sobie potrzebnych zakupów. Wystarczy zainteresować się ofertą firm pożyczkowych – takich na przykład jak Net Credit, które oferują wygodne pożyczki online. Z powodzeniem można je przeznaczyć na realizację większych potrzeb, a środki pieniężne pozyskane z takiej pożyczki uzupełnią dziurę budżetową powstałą w wyniku większych niż dochody wydatków.

Oczywiście istnieją także inne możliwości realizowania większych zakupów przekraczających możliwości miesięcznego budżetu. Jeśli przekroczenie to nie jest zbyt duże, to zawsze nowy nabytek można sfinansować z pieniędzy domowych, a następnie, w razie pojawienia się braków, ratować się szybką chwilówką, która jest zresztą jedną z form pożyczki online.

Rozsądne planowanie miesięcznego budżetu pozwala na uwzględnianie w nim większych wydatków, które mogą być realizowane z wykorzystaniem pożyczek online lub kredytów. Jedynym warunkiem jest uwzględnienie w następnych miesięcznych budżetach rat pożyczkowych, co niestety obniży na jakiś czas comiesięczną pulę wolnych środków.