Opowieść o modzie damskiej na wystawie „Od princeski do New Look”

Już niedługo będziemy mogli podziwiać niezwykłą wystawę ponad 5000 strojów i akcesoriów modowych z okresu od XIX wieku do dziś. Co się na niej znajdzie i gdzie ją zobaczymy?

wystawa
Opowieść o modzie damskiej na wystawie „Od princeski do New Look”

Niezwykła wystawa „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” będzie opowiadać o modzie damskiej w poszczególnych epokach od 1850 roku do dziś, związanej z sytuacją i społeczną kobiet na przestrzeni wieków. Zostaną na niej przedstawione ubiory najbardziej reprezentatywne dla konkretnych okresów historycznych, niekiedy wykonane przez uznanych twórców. Zbiór stworzył Adam Leja, historyk sztuki i kolekcjoner mody. To jedna z największych kolekcji mody w Europie Wschodniej, liczy ponad 5000 obiektów. Od 3 grudnia będzie można ją oglądać w bydgoskim Muzeum Okręgowym.

Wystawa mody damskiej

W kolekcji znajdziemy między innymi suknię datowaną na lata 1912-1916, zaprojektowaną przez prekursora haute couture Charlesa Fredericka Wortha czy pelerynkę typu sortie de bal projektu Emile Pingat, jego konkurenta. Po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowana unikatowa “robe de style” francuskiej projektantki Jeanne Lanvin z 1925. Jej druga wersja przechowywana jest w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Na wystawie znajdziemy również projekty mniej znanych twórców i pracowni krawieckich.

Pelerynka sortie de bal Emile Pingat, 1880-90r.

Opowieść o modzie damskiej rozpocznie się od gorsetu i bielizny. Następnie zobaczymy strój cyklistki, przywołamy klimat secesyjnego wnętrza i wygląd ówczesnej kobiety, zarówno w sali balowej fin de siècle, podczas kąpieli morskich czy jazdy automobilem. Prześledzimy ewolucję obyczajową na przykładach strojów plażowych i tenisowych z międzywojnia. Przeniesiemy się na dancing z lat 20. – 30. XX w., gdzie zobaczymy suknie wieczorowe, w których tańczono charlestona, jazz lub walca. Na wystawie zostaną zaprezentowane również przykłady mody dziennej z lat 20. i 30 oraz stylu New Look Christiana Diora jako wzorzec klasycznej powojennej elegancji. W ramach ekspozycji pojawią się stroje sygnalizujące kryzysy ekonomiczne czy kataklizm wojny: bluzka uszyta z angielskiej szpiegowskiej mapy wojskowej czy ubiór uczestniczki Powstania Warszawskiego.

Inne interesujące eksponaty

Na wystawie znajdziemy również przedmioty takie jak suknia domu mody Chanel z lat 30., rękawiczki z prywatnej garderoby Elsy Schiaparelli, kapelusze z pracowni takich jak: Madame Agnes, Rose Descat czy Suzanne Talbot, buty projektu Francois Pinet czy torebka autorstwa Sonii Delaunay. Ciekawostką będzie oryginalny autograf Poli Negri. Jako oprawa aranżacyjna, ale również rozszerzenie kontekstu historycznego zostaną wykorzystane meble, rzemiosło artystyczne, obrazy, grafiki, plakaty, reklamy i fotografie z wybranych dekad pochodzące w większości z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.