„Red” Johna Logana w Teatrze Dramatycznym

Trwają próby do „Red” Johna Logana w przekładzie Rubi Birden i reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej.

Na Scenie im. Haliny Mikołajskiej zobaczymy Janusza R. Nowickiego w roli Marka Rothki i debiutującego w teatrze Juliana Świeżewskiego (zdobywca Grand Prix „za wybitną osobowość sceniczną” na tegorocznym 32. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi). Premiera 21 listopada w Teatrze Dramatycznym.

Nowy Jork. Pracownia malarska. Mark Rothko – legenda amerykańskiego ekspresjonizmu abstrakcyjnego, milioner, niekwestionowany autorytet w dziedzinie sztuki kontra młody, ambitny student aspirujący do tej roli. Mistrz i uczeń. Podglądamy ich pierwsze spotkanie, rozmowę o nowym zamówieniu cyklu obrazów dla restauracji Four Seasons. W ich relacji przewijają się sympatia, gniew, lęk i zaskoczenie. Kolejne rozmowy o sztuce stają się „Red” to nagrodzona prestiżową Tony Award za najlepszy tekst dramatyczny sztuka
Johna Logana. Autor scenariuszy m.in. do hollywoodzkich hitów: „Aviator”, „Skyfall” czy „Gladiator” sportretował w niej ostatni etap życia Marka Rothki, w przeddzień popełnienia przez malarza samobójstwa. Przygląda się genialnemu artyście niedocenionemu za życia przez krytyków, który pogrążony w depresji i alkoholizmie, nie radzi sobie z nowymi niezrozumiałymi dla niego kierunkami w sztuce.

John Logan
RED
Przekład: Rubi Birden
Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Scenografia i kostiumy: Agnieszka Zawadowska
Opracowanie muzyczne: Jan Miklaszewski
Reżyseria świateł: Magdalena Górfińska
Kierownictwo produkcji: Tomasz Grzegorek
Obsada:
Janusz R. Nowicki, Julian Świeżewski