To jest prawdziwa Gra o tron. Maurice Druon Królowie przeklęci. Tom II

9 września do księgarń trafi kolejna część nowego, trzytomowego wydania kultowego cyklu Królowie przeklęci Maurice’a Druona. Drugi tom zawiera powieści Prawo mężczyzn i Wilczyca z Francji.

krolowie przekleci

Papieżu Klemensie!… Rycerzu Wilhelmie!… Królu Filipie!… Przeklinam was! Przeklinam was! Niech wasze rody będą przeklęte aż do trzynastego pokolenia!…

18 marca 1314 roku Jakub de Molay, wielki mistrz templariuszy, konając na stosie, rzuca klątwę na swych prześladowców i ich potomków.
Klątwa zbiera krwawe żniwo. Ludwik Kłótliwy umiera otruty. Po raz pierwszy od trzystu lat władca z rodu Kapetyngów odchodzi, nie pozostawiając męskiego potomka, a córka króla posądzana jest o nieprawe pochodzenie. Rozpoczyna się bezwzględna walka o władzę.

Przedmowę do nowego wydania Królów przeklętych napisał George R.R. Martin, który jest wielkim miłośnikiem cyklu Maurice’a Druona:

W Królach przeklętych jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwa, rywalizacja rodów, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek… A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii. I wierzcie mi: rody Starków i Lannisterów nie mogą się nawet równać z Kapetyngami i Plantagenetami.
Bez względu na to, czy jesteś historycznym geekiem, czy miłośnikiem fantastyki, od książek Druona nie będziesz się mógł oderwać.
To jest prawdziwa Gra o tron. Jeśli lubisz Pieśń lodu i ognia, pokochasz Królów przeklętych.
O autorze:
Maurice Druon (1918–2009) – francuski pisarz i polityk, członek Akademii Francuskiej, laureat Nagrody Goncourtów za powieść Les grandes familles. Był ministrem kultury, deputowanym do Zgromadzenia Narodowego i Parlamentu Europejskiego. Najbardziej znany jest jako autor powieści historycznych, przede wszystkim cyklu Królowie przeklęci, który oddajemy w ręce polskiego czytelnika w wyjątkowym, trzytomowym wydaniu kolekcjonerskim.

Cykl Maurice’a Druona został dwukrotnie zekranizowany. W latach 1972–1973 telewizja francuska wyemitowała serial telewizyjny Królowie przeklęci, w 2005 powstał jego remake (koprodukcja francusko-włoska), w którym wystąpili między innymi Jeanne Moreau, Gérard Depardieu i Philippe Torreton.

Dane wydawnicze:
Maurice Druon
Królowie przeklęci. Tom II
Wydawnictwo Otwarte
Kraków 2015
tłum. Adriana Celińska