16 wyjątkowych sukien Agaty Wojtkiewicz


16 wyjatkowych sukien agaty4
Podczas Tygodnia Mody w Manufakturze Agata Wojtkiewicz przedstawiła 16 modeli sukni ślubnych i wieczorowych ze swojej najnowszej kolekcji. Agata Wojtkiewicz Atelier – 16 wyjątkowych sukien Fashion Weekend w Manufakturze Podczas Tygodnia Mody w Manufakturze Agata Wojtkiewicz przedstawiła 16 modeli sukni ślubnych i wieczorowych ze swojej najnowszej kolekcji.

Klasyka i elegancja – to słowa-klucze w opisach sukien na specjalne okazje. W kolekcji Agaty Wojtkiewicz zostały poddane reinterpretacji w duchu najnowszych tendencji w modzie ślubnej i wieczorowej.

Po pierwsze, proponowana sylwetka pozostaje blisko ciała. Projektantka rezygnuje z konstrukcji fiszbinów i licznych halek na rzecz prostoty, lekkości i zwiewności. Uwagę przyciąga przede wszystkim zastosowanie niespotykanych w modzie na specjalne okazje, casualowych, prostych form: tuniki, bombki, prochowca, mini czy kamizelki, wzbogaconych o duże kieszenie zapożyczone z mody męskiej. Projektantka odchodzi od tradycyjnych sukni ślubnych i traktuje wygląd panny młodej w sposób bardzo nowoczesny i świeży.
Po drugie, mocny akcent kolekcji położony został na materiały. Najważniejszą rolę wśród nich odgrywa jedwab. Celowo surowy pełni rolę szlachetnego ornamentu. Projektantka układa z niego aplikacje kwiatowe lub pozostawia strzępiące się fragmenty materiału, by swobodnie powiewały za każdym ruchem sylwetki. Żorżeta jedwabna łączona jest ponadto z innymi materiałami (np. ze szlachetną taftą) lub układana warstwowo na sylwetce. Często zostaje całkowicie pozbawiona wykończenia, jak w trenie sukni z satyny i tafty. Do łask powraca w tym sezonie także krepa, która w kontraście z satyną zyskuje matowy, ciężki i elegancki wygląd. Wśród poważnych i dostojnych materiałów zestawianych z lekkością i zwiewnością sylwetki, krepa zajmuje czołowe miejsce. Najważniejszym tematem kolekcji jest jednak koronka. To najbardziej, zasymilowany” przez modę ślubną materiał, ale w tym sezonie czołowi projektanci przyglądają mu się wyjątkowo dokładnie. W kolekcji Agaty Wojtkiewicz zobaczymy dwie koronkowe suknie. Pierwsza – to długa, w całości wykonana z koronki, ozdobiona szerokimi pasami jedwabiu, który w ruchu tworzy bardzo efektowne wrażenie. Drugi model to suknia typu „bombka”. W tej wersji, koronka nie zdobi wierzchu sukni, ale przewrotnie, została obleczona tiulem.

Użyte koronki to bardzo misterny, perfekcyjny materiał, powstały w tych samych manufakturach, które zaopatrują Jeana Paula Gaultiera, Givenchy, Alexandra Mc Queen a i zostały również wykorzystane w najnowszej kolekcji Prady. W kolekcji sukni wieczorowych również obowiązuje swoisty alfabet projektantki:sylwetka blisko ciała, długość sukni do kolan lub krótsza, wrażenie zwiewności i lekkości. Jedwab także w wersji wieczorowej pełni bardzo ważną rolę. Często jest darty, a celowo wysupłane nitki stwarzają efekt ptasich piór. I znowu, jak w sukniach ślubnych, matowa i ciężka krepa kontrastowana jest z lekką i zwiewną satyną i żorżetą. Projektując wygląd na wieczorne przyjęcia, Agata Wojtkiewicz nie koncentruje się na gromadzeniu ozdób, ale na świadomym i eleganckim oddziaływaniu fasonem i formą. Pomaga w tym stonowana paleta kolorystyczna, która opiera się na pełnej gamie szarości: od błękitnych, gołębich odcieni, aż po antracyt i elementy czerni.

Znakiem rozpoznawczym obu kolekcji są suknie odsłaniające plecy. Warto przypomnieć fotografie mody wykonane przez Jeanloup Sieffa, który uważnie przyglądał się długiej i zaokrąglonej linii kobiecych pleców. Nie nogi, nie ramiona i nie dekolt, ale właśnie plecy to zdecydowanie najważniejsza i najbardziej interesująca część kobiecego ciała eksponowana w nadchodzącym sezonie.